Poyraz Karayel: İz bırakan babalar ve oğullar asla unutulmaz!

4 dakikada okuyabilirsiniz


Poyraz Karayel hayatına girdiği herkeste kalıcı hasar bırakmış bir adam, malumunuz. Herkesin bir şeyi, çok azının ise her şeyi olmuş bir adam… Gelin Poyraz’ı en güçlü yanı olan babalığı üzerinden hatırlayalım ve oğluyla olan sıra dışı ilişkisini analım.

Fotoğraf: Kanal D

“Baba: Çocuğun dünyaya gelmesinde etken olan erkek.”

Şüphesiz ki “baba”nın sözcük anlamını hepimiz biliyoruz. Dört harf, iki hece, bir kelime, Baba… Birçok bebeğin ilk anlamlı kelimesidir hatta. Uyuduğumuz en sağlam kucak, ilk aylarda tuttuğumuz en kuvvetli el, duyduğumuz en tok ses, iki tekerlekli bisiklete ilk binişimizde bizi kollayan iki güçlü kol, önümüz kapalıyken çıkabileceğimiz en yüksek omuzdur.  Baba olmak içinde ne çok anlam barındırıyor öyle değil mi? “Toplu taşıma” gibi bir şey. Birçok duygu tek bir noktada toplanmış da ortak bir istikamete gidiyormuş gibi… Bir kelime yalnız başına taşımaya çalışıyor; tüm yaşanmışlık hikayesini…

Aslına bakarsanız otobüs şoförlerinin tek bir boşluk bile kalmayacak ilkesine dayanarak anlamlar yüklüyoruz sözcüklere. İçeride yer var mı diye bakmaksızın yapıyoruz bunu. Taşana kadar ekliyoruz sevgimizi, inancımızı, güvenimizi…  Sonra bir ilkbahar sabahında gidilen o piknikteki top koşturmalarını da, ilk karne hediyesini de, okulu kırıp parka gidişlerini de, eve elinde çikolatayla gelişini de…  Ama bazen olmuyor, bazı babalar bazı anlamlara sığmıyor. Öyle değil mi Poyrazcım Karayel?

“Oğul: Erkek evlat.” 

Yetmiyor albayım, yetmiyor. Dünyanın en güzel Sinan’ı bir kelimeden çok daha fazlası ediyor. Bir oğul; bir adamın organından bile daha içinde olabiliyor mesela. Nefes almak için sebebi, gelecek için umudu olabiliyor. Tek bir kelimeden ne çok anlam taşıyor. Simsiyah tahtanın üzerine beyaz tebeşirle yazılan o yazılar gibi görünüyor varlığın buradan be Sinan! Onca karanlığın, kötülüğün ortasında bir umut gibi parlıyorsun zalimlerin arasından. Bir an için dünya daha güzel bir yer oluyor. Bir an. Senin aşkların kadar geçici bir an. 

Fotoğraf: Kanal D

Bizler kültürümüz gereği babalar ve oğullar arasında otoriter bir ilişki görürüz. Esasen, büyüklerimiz bunu sevgi ve saygı kıstası olarak görür. Oturuşumuzun, kalkışımızın, ağzımızdan çıkan her sözün bir ahlak tartısından geçmesi gerekir. Tam olarak bu noktada Poyraz ve Sinan alışılageldik baba ve oğullardan ayrılıyor. Onların arasında otoriter bir disiplin değil de arkadaşlık ve dostluk ön planda olduğundan olsa gerek beraberken ortak bir yaşta buluşan iki en yakın arkadaşa dönüşmelerine şaşıramayız. Hadi bu iki kafadarı detaylıca inceleyelim.

Poyraz’ın klasik bir baba olmadığını anladığımız bir sahne. Katı kuralları olmayan bir baba olduğunu daha ilk bakışta anlıyoruz. Oğluyla yapabileceği şeylerin hiç sınırı yok. En yakın dostuyla konuşur gibi konuşuyor onunla ve kendi doğrularıyla büyütüyor onu. Sanırım bu Poyraz’ın Sinan’ı hayata hazırlama sanatı. Hızlandırılmış dil kursu gibi bir adam bu Poyraz, kısa zamana ne çok ders sığdırıyor.

Bazen bir insana kapılarını açtırmak bu kadar kolaydır işte. Bazı sesler bazı duyguları okşayarak uyandırır ve bizlere de inadımızı kırmak düşer aynen burada da olduğu gibi. Bir mızıka sesi nasıl bu kadar çok şey anlatabiliyor? Yoksa mesele anlayanda mı? Sanırım bu biraz da aralarındaki bağın gücünden kaynaklanıyor. Telepati yoluyla bile anlaşabilecek kadar belli belirsiz, dünyanın tüm gerçekleri önlerine serilmiş gibi de açık bir iletişimleri var. Onlar bir baba ve oğuldan çok daha fazlasılar.

Aşk konusuna gelince oralar çok karışık be Sinan. Bir yanlış tüm doğruları götürüyor, bir doğru bir anı zar zor kurtarıyor. Kabul ediyorum aşk karın doyurmuyor ama aşksızlık da bazı vitaminlerden eksik bırakıyor. Azı bir şeye yaramıyor çoğu da aklını alıyor. Ortasını bulamıyorsun, bir deneyeyim bırakayım da olmuyor. Aynı tüm kötü alışkanlıklarda olduğu gibi hemen bağımlısı oluyorsun hepten kontrolün gidiyor. İpin ucu kaçıyor, balonun ipi uçuyor, geminin halatı kopuyor. Hop! Bir bakmışsın kayıp gitmişsin haberin bile yok.
Aşk; besin değeri yüksek bir duygu olduğundan mütevellit bütün insanlığı besliyor. Bu sefer de bireyleri aç bırakıyor be Sinan… Sevgiye acıkmış bir sokak kedisi gibi kalıyorsun ortada. 

Babasının oğlu resmen! Herkes bilir ki senin için pizza içi peynir, zeytin ve mantarla dolu bir hamur parçasıdır. Konu tartışmaya kapalı! Ayrıca birbirini kimsenin anlamadığı bir dilden konuşarak anlayan insanlar çok başka bir bağ ile birbirlerine bağlıdır hatırlatırım. Ve siz de bunun mükemmel bir örneğisiniz.

Bak işte bu çok hayati bir bilgi bunu asla unutmamalısın Sinan. Babanın da dediği gibi kadınlara yaş ve kilo sorulmaz hatta bunlarla ilgili bir ima da yapılmaz. Anlaştık mı?

Babasına gurulara layık bir kahvaltı hazırlamaya çalışan Sinanları severiz! Mutfak mı dağılmış, çıkan tabak doyurucu muymuş bunların ne önemi var değil mi canım? Önemli olan Sinan şefin babasına olan sevgisini  bir yemeğe yükleyerek sunabilmesidir. Ayrıca ne olur o sarı saçlarını kurcalamaya filan kalkma, bir dramı daha kaldıracak yerimiz kalmadı bizim…

Fotoğraf: Kanal D

Bu güzel baba-oğul ilişkisini izlemeyeli bayağı bir zaman oldu. Bıraktığımızda Poyraz delirmiş, Sinan ise onu ziyarete gitmişti. Poyraz yıllar sonra iyileşecek midir, Sinan’a tutunabilecek midir bilinmez… Bildiğimiz tek şey aradığınız mutluluğa şuanda ulaşılamadığı ve başka bir yaşamda tekrar denemeniz gerektiği. Eminim dokunduğunuz kalplerin ömürlerince düşüncelerde var olacaksınız. Bilin ki bu gerçek dört işlem gerektiren bir hesap değil. Ve inanın sizlere verilen bu sonsuz kıymet bir matematik probleminden çok daha fazlasıdır. Hoşça kalın, anılarda…


Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı