Düette keramet mi var?

2 dakikada okuyabilirsiniz


Romantik komedi unsuru yüksek diziler ülkemizde artık iyice artmaya, kitlesini oluşturmaya başladı. Dizilerin ana teması farklı farklı olsa da, küçük aşk hikâyeleri, romantik komedi tadında gelişmelerle seyirciyi kendisine bağlıyor. Özellikle bu sezon bu sezon bunu fazlasıyla görebiliyoruz.

Ezelden beri romantik komedilerin klişeleri arasında yer alan birçok senaryo da haliyle bu dizilerde yer buluyor. Bir ağır çekimde birbirine yaklaşan dudak sahnesi olsun, bir geveleyen kızı, müziğin de yükselmesi eşliğinde aniden öpen esas oğlan olsun, ya da büyük aşklar büyük kavgalarla başlar konuları olsun, bu klişelere inanma klişesiz de kalma durumu oluşmuş durumda. Klişe olduklarını fark etmemize, bir adım sonrasında ne olacağını hissetmemize rağmen, biz romantik komedi fanatikleri, aşk tutkunu izleyiciler bu unsurları aslında çok seviyor ve hatta ne kadar çok o kadar iyi diyecek kadar arzuluyoruz.

Bu sezon dikkat çeken ve birkaç prodüksiyonda birden yer alan klişelerden biri de “esas oğlan ile esas kızın düeti”.

“Ulan İstanbul” dizisinde bunu birbirlerine her daim “yürüyen”, aşklarını gizlemeyen ama doyasıya yaşayamayan, biraz buruk, biraz komik ama aslında çok temiz bir aşkları olan Yaren ve Carlos’ta görüyoruz. Neredeyse her bölüm, bir bahane ile sahne alıyorlar, hatta söyledikleri her şarkı sosyal medyada olay yaratıyor. Bence dizinin lokomotif çifti her ne kadar Derya ve Ferdi gibi görünse de Yaren ve Carlos aşkının fanatikleri çok.

Bir “Medcezir” bundan geri kalır mı? Tabi ki Mira ve Yaman’ın düeti de tıklama rekorları kırıyor her seferinde. Mira’nın tek başına söylediği ( ve bana sorarsanız müzik piyasasına girişinin ilk sinyalleri olan) “İsyan” şarkısının bile önüne geçtiğini düşünüyorum Mira ve Yaman’ın “Beni Benimle Bırak” düetinin. Hem senaryoda manidar, hem gerçek hayatta manidar. Seyirci resmen gerçek hayattaki ilişkilerindeki çalkantıları sanki canlı canlı izliyormuş gibi izliyor diziyi. E hal böyle olunca da düet bir başka anlamlı oluyor.

Gelelim sezonun en romantik komedisine. Kaçak Gelinler, 3 farklı genç kızın 3 farklı aşk hikâyesini sanki hepsi başrolmüşçesine anlattığından bir adım önde aslına bakarsanız. Zira seyircinin kendinden bir şey bulma olasılığı artıyor. Üzerine bir de olgun ilişki hikâyesini serpince, Seniha ve Müfit’ten bahsediyorum, tam bir “Güneşi beklerken” havası oluşuyor ve tabi ki yemede yanında yat tadında bir lezzet ortaya çıkıyor. Esas kızlarımızdan Kâinat zaten dizi boyunca ha bire bir şarkı söyleme olaylarında. Ama biz onu Ege ile şarkı söylerken değil Can ile söylerken görmek istiyorduk. Eh senaristler bizi kırmadılar. Geçen hafta Can ile yaptıkları düet gerçekten içimizi ısıttı diyebilirim.

Bu bir türlü mutlu sona erişemeyen cifler, sanki düet yaptıklarında, o şarkının içinde kaybolup bakıştıklarında, sırf o anlık bile olsa birbirlerine ait oluyorlar ya, işte seyircinin hissettiği de o. Kederini şarkılarla besleyen, aşkı şarkılarda yaşatan arabesk ruhlu bu milleti senaristlerimiz de kırmayıp maşallah her diziye bu tip bir öğe ilave ediyorlar.

Şikâyetçi miyiz? Bence değiliz. Ama her dizi e de karşımıza aynı basit olaylar çıkmasa iyiydi.  Daha orijinal ama aynı şekilde etkili senaryoların yazılması dileğiyle…


OKUMAYI SEVİYOR MUSUNUZ?
Yazılarımızı takip etmek için

E-Bülten ile
SEVDİĞİN TÜRLERİ TAKİP ET

Bir çok basın kuruluşuna destek veren N’oluyo’nun popüler haberleri sana da gelsin istemez misin? E-posta aracılığı ile hangi türde haberler almak istersin?


Günün popüler yerli dizi haberleri

Günün popüler yabancı dizi haberleri

Günün popüler yarışma ve reality show haberleri

Farklı türlerden güne dair popüler televizyon haberleri

Farklı türlerden haftaya dair popüler televizyon haberleri
Endişelenmeyin, spam içermiyoruz.
Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı