Yakın zamanda ekranda izlediğimiz güçlü kadın karakterler kimlerdi?

5 dakikada okuyabilirsiniz

Kimi ailesiyle, kimi sevdiği adamla, kimi hayat şartlarıyla sınandı. Çok fazla acı çektiler, gözyaşı döktüler ve onlarla birlikte bizim de ciğerimiz söküldü. Pes etmemeleri, vazgeçmemeleri, dik durup yıkılmamaları, her türlü engelle baş edip daima yolun sonuna kadar ilerleyip bazen sonu mutlu biten, bazen ne yazık ki acı sonla karşı karşıya kalan kadın karakterlerimizi bir ele alalım mı? Elbette dizi tarihinde çok fazla güçlü kadın karakter var. Eee, hepsini de buraya yazamadığım için birkaç karakteri aralarından seçmek istedim.

1- Ayşegül Umman (Poyraz Karayel) 

“Biçare…” Kendini böyle tanımlıyordu Ayşegül, sevdiği adamın kollarında can verirken… Yaşadıklarını başka biri yaşasa Ayşegül kadar dik ve pes etmeden duramazdı belki de…. Ayşegül Umman, şüphesiz son zamanlarda izlediğimiz en güçlü kadın karakterlerden biri. Ayşegül ‘ü bu kadar çok hissetmemiz de elbette Burçin Terzioğlu’ nun payı çok büyük… Dünyanın en güzel Ayşegül’ü, seni çok özledik!

2- Bihter Ziyagil (Aşk-ı Memnu) 

Güçlü kadın deyince aklımıza ilk gelen isimlerden biri belki de Bihter… Ardına bakmadan, düşünmeden aşkına yürüdü sadece… Uğrunda ölecek kadar çok sevmişti. Behlül hak etmiş miydi bu sevgiyi? Bence hiç etmedi. Ateşe yürüdü, bile bile yandı Bihter… Bir kurşunla gitti aramızdan… Yenilgiyi kabul edip hayatına son vermesi güçsüz olduğunu asla göstermezdi, rahat uyu Bihter… Ah Beren Saat iyi ki sen! 

3- Hülya Cevher (Hayat Şarkısı) 

Hayatı boyunca bir adamı sevdi. İlk görüşte aşık oldu, “Evlencem ben senle!” dedi. Yılmadı! Türlü oyunlar oynadı! Tamam çok fazla oyun oynadı, arkadan fazla iş çevirdi. Ve evlendi! Bazen kızdık ama çok sevdik. Aşkı, hayattan aldığı tek güçtü belki de… Hüsrandan son anda dönerek mutlu bir sonla bitti hikayesi… Yaşadığı zorluklar ve aşkı için sonuna kadar savaşması bu listede olması için yeter ve artardı bile… Seni çok özledik mavi gözlü papatya! Ve Burcu Biricik! Sen muhteşem bir hatunsun! 

4- Feride (Çalıkuşu) 

Anne ve babasını kaybettikten sonra iyice umutsuzluğa kapılsa da Kamran’a olan aşkı hayatına devam etmesi için yeterli bir sebepti. Sıntır ve Paddis’in o kavuşamamalı, engelli ve çileli hikayesini nasıl unutabilirdik ki? Kamran’la yolu ayrı düştükten sonra Anadolu’da öğretmenlik yaparak hayatına devam etmesi yenilmeyen bir kadın olduğunu gösteriyordu. (Diziye göre yorum yapıyorum çünkü kitabın sonu bambaşka bir şekilde bitiyor.) 

5- Nihan Sezin Soydere ve Zeynep Soydere Kozcuoğlu (Kara Sevda) 

Son iki yıl içinde bizi derbeder eden bir karakter Nihan… Kaybettiği kardeşi ve babasından sonra tek umudu sevdiği adamken onu da kaybetti. Hem de gözlerinin önünde! Yok oluşunu izledi… Neslihan Atagül bambaşka bir kadın değil mi yahu? 

Zeynep… Hırpalandı, ezildi, yaralandı, dışlandı, sevilmedi.  En umutsuz olanına aşık oldu! Hikayesi kötü bitenlerden… Sevdiği adam da abisi de öldü. Hazal Filiz Küçükköse de bize çok güzel yansıttı Zeynep ‘in acılarını… 

6- Defne Topal İplikçi (Kiralık Aşk) 

Annesi ve babası olmadan anneannesiyle büyüdü Defne, biraz sertti bu nedenle… Abisinin olması onun omuzlarındaki yükü azaltmadı hiçbir zaman. Sonra hayatının aşkıyla tanıştı. Defne’nin de hikayesi mutlu sonla bitmişti. Elçin Sangu, iyi ki Defne oldun…

7- Zühre (Çoban Yıldızı) 

Töreler ve o iğrenç “zorla” sahip olma duygusu… En güzel yıllarında, yaşlı bir adamın karısı olarak başladı zor günleri… Kaçtı, direndi, bazen pes etti, korktu… Ama hiç yılmadı. Hayatının aşkıyla karşılaştı. Çok sevdi! Zühre ‘nin hikayesi biraz değişik bitti, malesef… Selin Şekerci de Zühre’ yi çok iyi yaşadı, bize de yaşattı. Dramda izlemeye doyamadık biz onu, ah keşke yeniden! 

8- Azize (Vatanım Sensin) 

Bizim çilekeş anamız! Eşiyle sınandı hep… Sevdiği adam öldü dediler, hain dediler, ajan dediler, katil dediler… Her defasında kanadı içi Azize’nin. Bergüzar Korel öyle mükemmel oynadı ki… Azize’nin içindeki yangını hepimiz içimizde hissettik. 

Ve Hilal…

Buraya Hilal’i eklemeden geçemeyeceğim. Savaşın ortasında cesurluğuyla hikayeye damgasını vuran bir karakter… Tam bir bayrak sevdalısı! Kimi zaman çatışmada, kimi zaman idam sehpasında, kimi zaman da hapiste gördük onu. Tabii daha çok yazı başında… Edebiyat onun dostuydu çünkü. Serçe yüreği düşmanın oğlu için atmaya başladı, türlü zorluklar yaşadı. Bakalım Leon’a kavuşup hikayesi mutlu sonla bitecek mi? Ve Miray Daner… Genç yaşına rağmen o kadar güzel oynuyor ki izleyen bir daha izlemek istiyor onu…

9- Selin & Nazlı (Güneşin Kızları) 

(Selin ve Nazlı ile ilgili yazımı okumayanlar varsa tam da şuraya tıklayabilir.) 

Kırık ikizler… Babasızlık, eksiklik… Daha “18” olmadan farklı bir şekilde farklı bir ortamda buldular kendilerini… İlk acılarına, terk edilişlerine, kırılmalarına, yaralanmalarına birlikte şahit olduk. Ayağa kalktılar… Nazlı daha güçlüydü Selin’e göre, biraz daha olgundu. Selin’de gücünü ondan alıyordu kimi zaman… Onları çok özledik! 

10- Hazan (Fazilet Hanım ve Kızları) 

Babasız ve yoksul büyüyen Hazan’ın annesi tarafından defalarca kalbi kırılsa da o vazgeçmedi güçlü kalmaktan, dik durmaktan… Aşık oldu. İki adam tarafından kalbi kırıldı… Bakalım Hazan’ın hikayesi kimle ve nasıl bitecek? Sonu mutlu olacak mı?

BONUS

Eylül (Kalp Atışı) 

Evet, hayatımıza bir girdi, pir girdi. Yaz sezonun en güçlü karakteri olarak karşımızdaydı. Kimsesiz olmasına rağmen vazgeçmeden amacına ulaşması, gittikçe yükselmesi ve asla pes etmeden daima ileriye dönük yaşamasıyla çok sevdiğimiz bir karakter oldu Eylül…

OKUMAYI SEVİYOR MUSUNUZ?
Yazılarımızı takip etmek için

E-Bülten ile
SEVDİĞİN TÜRLERİ TAKİP ET

Bir çok basın kuruluşuna destek veren N’oluyo’nun popüler haberleri sana da gelsin istemez misin? E-posta aracılığı ile hangi türde haberler almak istersin?


Günün popüler yerli dizi haberleri

Günün popüler yabancı dizi haberleri

Günün popüler yarışma ve reality show haberleri

Farklı türlerden güne dair popüler televizyon haberleri

Farklı türlerden haftaya dair popüler televizyon haberleri
Endişelenmeyin, spam içermiyoruz.