5 maddede Westworld izleme rehberi!

3 dakikada okuyabilirsiniz


Daha ilk bölümünden tüm odakların dikkatini çekmeyi başaran Westworld, IMDb’den aldığı 9.0 puanla da bu başarısını kanıtladı. Eğer Westworld’ü daha önce hiç duymamış ya da başlamaya değer bulmadıysanız bu konuda size rehber olacak bir yazı yazdık. İşte 5 maddede Westworld izleme rehberi!

1) Her şey bir eğlence parkında başlıyor

Dizide olaylar Westworld (Batı Dünyası) adındaki bir eğlence parkında geçiyor. Yüksek teknolojiyle donatılmış bu eğlence parkı, 40 bin dolarlık bir ücretle ziyaretçilere açılıyor. Birebir insana benzeyen robotların oluşturduğu Vahşi Batı temalı bu eğlence parkında, ziyaretçiler diledikleri gibi hareket edebilmekteler. Fakat bir süre sonra robotlarda birtakım tuhaflıklar gözleniyor ve robotlar bazı şeylerin farkına varmaya başlıyorlar. Bu andan itibaren de olayın boyutu değişmeye başlıyor. Birer kukla olarak üretilen insan görünümlü robotlar; insanlara başkaldırmaya ve isyan etmeye başlayacaklardır. Böylelikle de işler gitgide farklılaşmaya ve tehlikeli bir hâl almaya başlayacaktır.

2) Yıldızlar geçidine hazır olun!

Dizinin kadrosu ise tam anlamıyla bir yıldızlar geçidi. Yılların efsanesi Anthony Hopkins’in yanı sıra; Altın Küre ödüllü oyuncu Ed Harris, Thandie Newton, Evan Rachel Wood, Jeffrey Wright, Jimmi Simpson gibi yıldızlar yer alıyor.

3) Şahane bir prodüksiyon!

Dizinin bu denli iyi olmasının nedenlerinden biri de devasa bir prodüksiyona sahip olması! Dizinin ilk sezon maliyeti tam 100 milyon dolar. Bu meblağ ortalama dizi bütçelerinin bir hayli üzerinde… Dizideki efektlerin kalitesi de dikkat çekiyor. Efektlere bolca ihtiyaç duyulduğu bu tarzdaki bilim kurgu dizilerinde, kullanılan efektlerin gerçeğe olabildiğince yakın olması gerekiyor. Dizide kullanılan efektlere baktığımızda Westworld’ün bu sınavdan başarıyla geçtiğini söyleyebiliriz.

4) 1973 yapımı filmden uyarlama

Aynı adlı 1973 yapımı filmden uyarlanan Westworld’ün ilham kaynağını büyük oranda bu film oluşturuyor. Filmin 1976 yılında “Futureworld” adında devam filmi çekilse de ilk film kadar beğeni toplamamıştır. Ayrıca 1980 yılında da “Beyond Westworld” adında dizisi çekilmiş ancak yeterince ilgi toplamayınca kısa sürede yayından kaldırılmıştır.

5) Her anlamda başarılı bir ilk sezon!

Daha ilk sezonundan efsaneler arasına girebileceğini kanıtlayan Westworld, Emmy ve Altın Küre gibi prestijli ödüllerin farklı kategorilerdeki adaylıklarıyla da başarısını kanıtladı. Tüm kitlelerden tam puan almayı başaran Westworld, Emmy 2017’nin En İyi Drama Dizisi kategorisinin de en büyük favorilerinden biri! Dizinin bundan sonraki sezonlarında da aynı başarıyı hatta daha da fazlasını göstereceğine inanıyoruz. Zira dizi bu potansiyele fazlasıyla sahip!

Dizinin göz önünde bulundurulması gereken noktaları genel anlamda bu şekilde. Elimizden geldiğince spoilerdan kaçınmaya çalıştık. Eğer hâlâ diziye başlamak konusunda çekinceleriniz varsa fragman size yardımcı olabilir…


OKUMAYI SEVİYOR MUSUNUZ?
Yazılarımızı takip etmek için

E-Bülten ile
SEVDİĞİN TÜRLERİ TAKİP ET

Bir çok basın kuruluşuna destek veren N’oluyo’nun popüler haberleri sana da gelsin istemez misin? E-posta aracılığı ile hangi türde haberler almak istersin?


Günün popüler yerli dizi haberleri

Günün popüler yabancı dizi haberleri

Günün popüler yarışma ve reality show haberleri

Farklı türlerden güne dair popüler televizyon haberleri

Farklı türlerden haftaya dair popüler televizyon haberleri
Endişelenmeyin, spam içermiyoruz.
Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı