Beren Saat’in canlandırdığı unutulmaz 5 karakter!

3 dakikada okuyabilirsiniz

“Beren Saat deyince aklımıza ne geliyor?” diye kısaca düşünelim. Wikipedia’dan alıntıladığım kısa paragraf kısaca hafızanızı tazelemenizi sağlayabilir. (Paragrafın devamına da buradan ulaşabilirsiniz.)

“26 Şubat 1984 yılında Ankara’da doğdu.  Başkent Üniversitesi’ne gittiği dönemde katıldığı Türkiye’nin Yıldızları yarışmasında ikinci olarak Tomris Giritlioğlu’nun dikkatini çekti. Böylece profesyonel oyunculuğa başladı. Yüksek izlenme rekorları toplayan birçok dizinin başrolünü oynamasının yanı sıra Saat, çeşitli filmlerde seslendirme sanatçısı olarak da yer aldı. Radikal’in hazırladığı “2010’a Damgasını Vuranlar” listesine Yılın Oyuncusu sıfatıyla dahil oldu. 2013 yılında GQ Türkiyetarafından Yılın Kadını seçildi. Bugüne kadar iki Altın Kelebek Ödülü dahil olmak üzere çok sayıda ödül kazandı. 2014’te şarkıcı Kenan Doğulu ile evlendi.”

Kimimiz onu Yasemin olarak tanıdı, kimimiz Bihter, kimimiz Fatmagül… Canlandırdığı rolleri bambaşka bir boyuta taşıdı, yaşadı ve hissettirdi. Çok başarılı ve fazla güzel bir kadın… Sadece biz değil, yurtdışında çoğu ülkeden onu izleyenler ve sevenler var. Dünyanın her yerinden hayranları var. Güz Sancısı, Gecenin Kanatları, Gergedan Mevsimi, Benim Dünyam adlı dört filmde oynadı. Beş markanın yüzü oldu, sekiz dizide oynadı. Aşkımızda Ölüm Var, Aşka Sürgün, Hatırla Sevgili, Avrupa Yakası, Aşkı Memnu, Fatmagül ün Suçu Ne?, İntikam, Muhteşem Yüzyıl Kösem.. Evet çok fazla karakteri başarıyla canlandırdı. Ben unutamadığım 5 (+1) karakteri listeledim. Bakalım senle aynı fikirde miyiz? Öyleyse buyurun! 

1- Zilan / Aşka Sürgün

İki sezon elli üç bölüm süren dizide Mahsun Kırmızıgül ile başrolü paylaştı. Töreler gereği kan bedeli ödenmesi için Hazar Azizoğlu ile evlenmek zorunda kalan Zilan Şahvar karakterini canlandırdı.

2- Yasemin / Hatırla Sevgili

7 Kasım 2006’da atv’de yayınlanmaya başlayan ve altmış sekiz bölüm süren Hatırla Sevgili’de Beren Saat ve Cansel Elçin başrolleri paylaştı. Hukukçu olan Ahmet’in Güzel Sanatlar’da Akademisyen olan Yasemin’le yaşadığı aşkın dönemin siyasi olaylar sonucunda nasıl etkilendiğini anlatır.

3- Bihter / Aşk-ı Memnu

4 Eylül 2008’den 24 Haziran 2010’a kadar süren, yetmiş dokuz bölüm olan Aşk-ı Memnu adeta bir ekran efsanesi! Beren Saat, Kıvanç Tatlıtuğ ve Selçuk Yöntem ile başrolleri paylaştığı efsane dizide Bihter Ziyagil karakterini canlandırdı. Bihter, hala dillerden düşmeyen replikleriyle, final bölümündeki intihar sahnesiyle ve Beren Saat’in muhteşem oyunculuğuyla hafızalara kazınan bi karakter olduğunu defalarca kanıtladı. Emeklerine sağlık Beren Saat. İyi ki hayatımızdan bir “Bihter Ziyagil” geçti.

4- Fatmagül / Fatmagül’ün Suçu Ne?

İki sezon seksen bölüm süren dizide Engin Akyürek ile başrolleri paylaştı. Otuz altı ülkede yayınlanan dizide zor günler yaşayan ve hayattan en kötü darbeyi dört kişinin tecavüzüne uğrayarak alan Fatmagül’ün hayatı ve Kerim’e olan aşkı anlatıldı. Beren Saat ‘in enfes oyunculuğunu konuşturduğu muhteşem karakterlerden biriydi o da, emeklerine sağlık…

5- Kösem Sultan / Muhteşem Yüzyıl Kösem

İlk sezonu 12 Kasım 2015 tarihinde başlayan dizide Sultan Ahmed ile evlenen ve dört şehzade ve dört sultan doğurarak saraydaki gücünü arttıran tarihin en önemli kadınlarından biri olan Kösem Sultan’ı canlandırarak hafızalarda yine büyük bir yer edindi çoktan…

BONUS

Ela / Benim Dünyam

2013 yapımı sinema filminde Uğur Yücel ile başrolleri oynadığı filmde, doğuştan hem görme hem konuşma hem de duyma engelli bir kız olan Ela’yı canlandırdı. Bu karakter ile “Yılın En İyi Kadın Sinema Oyuncusu” ödülü de aldı. 

OKUMAYI SEVİYOR MUSUNUZ?
Yazılarımızı takip etmek için

E-Bülten ile
SEVDİĞİN TÜRLERİ TAKİP ET

Bir çok basın kuruluşuna destek veren N’oluyo’nun popüler haberleri sana da gelsin istemez misin? E-posta aracılığı ile hangi türde haberler almak istersin?


Günün popüler yerli dizi haberleri

Günün popüler yabancı dizi haberleri

Günün popüler yarışma ve reality show haberleri

Farklı türlerden güne dair popüler televizyon haberleri

Farklı türlerden haftaya dair popüler televizyon haberleri
Endişelenmeyin, spam içermiyoruz.