5 maddede Mr. Robot izleme rehberi!

3 dakikada okuyabilirsiniz


Daha ilk bölümünden tüm bakışları üzerine toplayan Mr. Robot, iki başarılı sezonu ardında bıraktı. Ancak diziyle hâlâ tanışmamış olanlarımız olabilir. İşte bu yazımız bu kitleyi ilgilendiriyor. Mr. Robot ile daha önce hiç tanışmamış ya da başlamak konusunda kararsız olanlar için diziyi beş maddede anlatmaya çalıştık. İşte 5 maddede Mr. Robot izleme rehberi!

1) Konusuyla başlayalım…

Daha küçük yaşlarında çeşitli sorunlarla karşı karşıya kalmış olan Elliot Alderson, gündüzleri bir siber güvenlik firmasında çalışmaktadır. Asosyal bir kişiliğe sahip olan Elliot’ın herkesten sır gibi sakladığı bir özelliği daha vardır. Çevresindeki insanlara zarar veren kişileri saptayıp, bilgisayar aracılığıyla onlara zarar vermektedir. Elliot’ın hayatı, çalıştığı şirkette çıkan bir hacker sorunu sonucunda değişmeye başlayacaktır. Hacker grubunun başı Mr. Robot ile tanışan Elliot, düzene karşı savaş açmış olan Fsociety hacker grubuna katılıp katılmama konusunda kararsız kalmıştır.

2) Harika bir sistem eleştirisi!

Dizi, dünyadaki mevcut sistem ve bu sistemin topluma doğurduğu sonuçları etrafında şekilleniyor. Dünyadaki büyük şirketlerin devletler üzerinde nasıl söz sahibi olduğunu dile getiren Mr. Robot, bu şirketlerin yeri geldiğinde devletlerden bile büyük olduğunu gözler önüne seriyor. Dizide bu eleştiri Evil Corp adlı şirket vasıtasıyla yapılıyor. Diziyi izlerken bu konuda kendinizde bir farkındalık oluştuğunu hissedeceksiniz.

3) Sürprizlere hazır olun!

Dizinin en bağlayıcı taraflarından biri de izleyiciyi aniden şaşırtan sürprizler yapabilmesi. En başından beri öyle bildiğiniz bir şey, esasında çok farklı olabilir. Dizinin bunu hiç beklemediğiniz bir anda ortaya çıkarması bir yandan sizi sinirlendirirken, bir yandan da şaşkın duruma düşürebilir. Fakat sonradan taşların yerine oturmasının rahatlığını da hissetmeye başlayacaksınız.

4) Vitaminini filmlerden alan bir dizi!

Dizide birçok filmden esinti görmek mümkün… Elliot’ın iç sesinden tutun da, kullanılan maskeye kadar birçok filme ait ayrıntı yakalamak mümkün. V For Vendetta, Fight Club, The Shinning başta olmak üzere birçok ünlü filmden alıntılar görmekteyiz.

5) Başarısı ödüllerle tasdiklenmiş bir dizi!

IMDb’den aldığı 8.6’lık puanla izleyiciden takdiri kazanan Mr. Robot, aldığı prestijli ödüllerle de bu başarısını tasdikledi. 2016 yılında “En İyi Drama” ve “En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu” dalında Altın Küre kazanan dizi, aynı yıl Emmy’de de “En İyi Erkek Oyuncu” ödülünün sahibi oldu. Dizinin aynı zamanda farklı ödüllerde de başarısı bulunmakta.

Son olarak sizleri dizinin fragmanıyla baş başa bırakıyoruz. Yukarıda anlattıklarımıza katkı yapacak fragman, diziyi izlemeniz için de bir başlangıç noktası olabilir. İyi seyirler…