Cali Karteli hakkında bilinmesi gereken 15 şey!

4 dakikada okuyabilirsiniz

Narcos’un yeni sezonuna yaklaştıkça heyecanımız da artmaya başladı. Escobar’ın ölümünün ardından ondan boşalan yeri dolduracak olan Cali Karteli, dizinin üç ve dördüncü sezonunda odaklanacağı kartel olacak. Peki, Cali Karteli hakkında ne kadar bilgiye sahibiz? İşte yeni sezon öncesi Cali Karteli hakkında bilinmesi gereken 15 şey!

1) Kartel esasında bir kardeşler grubuydu.

Cali Karteli, 1977’de Gilberto ve Miguel Rodriguez Orejuela kardeşler ile Kolombiya Cali’de bulunan Jose Santacruz Londono tarafından kurulmuştur. Kardeşler 1980’lerin sonunda kendilerini Pablo Escobar ve Medellin ortaklarının arasına sokmuşlardır.

2) Ticaret sistemini değiştirdiler.

Medellin Karteli, dikey bir hiyerarşik suç yapısına sahipti. Başarıları üretimden perakendeye kadar uzanan uyuşturucu zincirinin kontrolüne dayandırılırdı. Cali Karteli de liderlerinin yakalandığı 1995 yılına kadar aynı modeli kullanmaya devam etti. O zamandan beri küçük karteller dışında uzun bir uyuşturucu zincirine sahip olan kaçakçı yok.

3) Kartel, şiddet yerine rüşveti tercih etti.

Gilberto ve Miguel Rodriguez Orejuela, Kolombiya için Medellin Karteli’nden daha az tehlikeli olarak görülürdü. Gilberto “Satranç Oyuncusu” olarak bilinirdi çünkü işini soğuk hesaplarla yürütürdü ve organizasyonun uzun vadeli “stratejik planlamasından” sorumluydu. Abisi Miguel ise organizasyonun günlük işlerine katılan “mikro yönetici” konumundaydı. BBC’ye göre Miguel, şiddet yerine rüşveti tercih etmişti.

4) Milyarlar kazandılar!

Cali Karteli, dünyanın kokain pazarının %90’ından fazlasının kontrolünü elinde bulunduruyordu. Ayrıca Avrupa’nın kokain pazarının büyümesinde doğrudan sorumlu olduğu da bilinmektedir. 1990’ların ortalarından itibaren Cali Karteli, multi-milyarlık bir imparatorluk haline geldi.

5) Cali, birkaç uyuşturucu kaçakçısının birleşimiyle meydana gelmiştir.

Kartel, Cali dışında faaliyet gösteren beş bağımsız uyuşturucu kaçakçısının birleşimiyle meydana gelmiştir. Kartel, “Los Chemas” olarak bilinen Cali merkezli küçük bir suç çetesiyle ortaya çıkmıştır. Çete, 1970’lerin başında Rodriguez Orejuela kardeşler tarafından kurulmuş, suçları kalpazanlık ve adam kaçırma ile sınırlıyken, gitgide uyuşturucu kaçakçılığına dönüşmüştür.

6) Los Pepes kuruldu!

Los Pepes (Pablo Escobar tarafından zulüm gören insanlar), 1992 yılında Escobar’ın Medellin Karteli’nin iki önemli ismi olan Gerardo Moncada ve Fernando Galeano’yu öldürmesinin ardından kurulan bir suç grubudur. Grup, Escobar’a savaş ilan etmiş ve Cali Karteli tarafından finanse edilmiştir.

7) Cali Karteli, Pablo Escobar’ı devirmek için 625.000 dolar harcadı!

Cali Karteli liderinin eski eşi, kitabında “Suskunluğumu daha fazla korumak istemiyorum.” diyerek kocasının, Pablo Escobar’ı öldürmeleri için hükümetin arama bloklarına 625.000 bin dolar verdiğini iddia etmiştir.

8) Grubun lakabı “Cali’nin Bayları”ydı!

1989 yılında New York Times kartel hakkında bir makale yayınladı. Açıklamada, Cali Karteli’nin sadakatsiz üyelerini disiplin altına almak için öldürmeye daha çok meyilli olabileceği belirtilmiştir. Amerikalı bir yetkili, bu insanların “iyi insanlarla” karıştırılmaması gerektiğini belirtmiştir.

9) Esrar ile başladılar!

Grup eskiden esrar ticareti yapıyordu ancak çok fazla kazanç sağlayamıyordu. Bunun üzerine gözlerini daha kârlı bir iş olan kokaine ve daha sonra da eroine diktiler.

10) Büyük bir yatırımcıydılar!

Kartel, paralarını gizlemek için başka şirketlerle meşru ticari faaliyetlere girişti. 1996’da Cali Karteli’nin sadece ABD’den yıllık gelirinin 7 milyar dolar olduğu iddia edilmekteydi.

11) Uyuşturucu satışı için bir eczane zincirini kullandılar.

Associated Press’e göre Cali Karteli, Kolombiya’da 400’den fazla uyuşturucu dükkânı açtı. 2004 yılında dönemin Kolombiya hükümeti, 216 milyon dolar değerinde bir eczane zinciri ele geçirdi.

12) Kartel, bir yılda 25.525 Kolombiyalı öldürdü.

 Kolombiya Ulusal Polisi’ne göre 1995 yılında 25.625 kişi öldürüldü. Bu da nüfusun 100 bininde 70 kişilik bir oran demek!

13) Ölüm Nehri’ni yarattılar!

Manuel Castells, “Binyılın Sonu” adlı kitabında Cali Karteli’nin yüzlerce kurbanının “toplumsal temizliğe” katıldığını iddia etmiştir. Ona göre, bu dönemde hayat kadınları, küçük hırsızlar, sokak çocukları, eşcinseller ve evsizler vahşice öldürülüp, cesetleri Cacua Nehri’ne atılmıştır. Nehre sonrasında “Ölüm Nehri” denilmeye başlanmıştır.

14) Kartel, tutuklanmamak için siyasetçileri kullandı.

Rodriguez Orejuela kardeşler, seçim kampanyası sırasında eski Kolombiya Devlet Başkanı Ernesto Samper’a 10 milyon dolar vermiştir.

15) 2006’da cezalandırıldılar!

2006 yılında Miami’de tüm tarafların suçlu oldukları saptanmış ve federal hapishanede 30 yıl hapis cezasıyla cezalandırılmalarına karar verilmiştir.

Kaynak: GQ

OKUMAYI SEVİYOR MUSUNUZ?
Yazılarımızı takip etmek için

E-Bülten ile
SEVDİĞİN TÜRLERİ TAKİP ET

Bir çok basın kuruluşuna destek veren N’oluyo’nun popüler haberleri sana da gelsin istemez misin? E-posta aracılığı ile hangi türde haberler almak istersin?


Günün popüler yerli dizi haberleri

Günün popüler yabancı dizi haberleri

Günün popüler yarışma ve reality show haberleri

Farklı türlerden güne dair popüler televizyon haberleri

Farklı türlerden haftaya dair popüler televizyon haberleri
Endişelenmeyin, spam içermiyoruz.
Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı