Game of Thrones’un en iyi 10 savaş sahnesi!

3 dakikada okuyabilirsiniz

Game of Thrones’ta yedi sezonu ardımızda bıraktık. Ve bu yedi sezonda birçok savaş sahnesi izledik. Peki en güzeli hangisiydi? Sizler için Game of Thrones’un en iyi 10 savaşını kronolojik olarak derledik. En iyisini seçmek ise sana kalmış. Yazının sonundaki anketle en iyi savaşı seçebilirsin!

1) Fısıltılı Orman Savaşı (1.Sezon 9.Bölüm)

Stark ile Lannister kuvvetleri arasındaki savaş, Beş Kralın Savaşı serilerinin en önemlilerinden biridir. Savaşı Robb Stark komutasındaki Starklar kazanmış, Jaime Lannister ise esir düşmüştü. Ancak Fısıltılı Orman Savaşı, ilk sezondaki bütçesel sıkıntılar nedeniyle tam olarak yansıtılamamıştır.

2) Karasu Savaşı (2.Sezon 9.Bölüm)

Beş Kralın Savaşı serisinin en görkemli çarpışması olan Karasu Savaşı, Tyrion Lannister’ın adeta devleştiği bir savaştı. Stannis Baratheon komutasındaki donanma, Kralın Şehri kapılarına dayanmıştı. Stannis’in donanmasının büyük bir çoğunluğu çılgın ateşle yakılmıştır. Çok büyük bir mücadeleye sahne olan savaş, Stannis’in lehine gittiği sırada imdada Tywin Lannister ve Tyrelllerin yetişmesiyle savaşın seyri değişmiş, Stannis Baratheon yenilen taraf olmuştur.

3) Yabanılların Kara Kale saldırısı (4.Sezon 9.Bölüm)

Uzun zamandır Duvar’ın ötesinde yaşayan Yabanıllar devlerle birlikte Duvar’a dayanmıştı. Jon Snow’un gayretiyle öne çıktığı savaşta, büyük bir mücadele yaşanırken, duygusal dakikalar da yaşanmıştı. Jon Snow’un sevgilisi Ygritte okla vurularak öldürülmüştü.

4) Çetinocak Savaşı (5.Sezon 8.Bölüm)

Jon Snow ve Tormund, Yabanıllarla Ak Gezenlerden korunmak amacıyla anlaşma yapmak için Çetinocak’a gitmişti. Ve en büyük korkuları onları hiç beklemedikleri anda gafil avlamıştı. Gece Kralı önderliğinde Ölüler Ordusu, Jon Snow ve beraberindekilere saldırmış ve ortalık tam bir can pazarına dönmüştü. Savaşın sonunda Gece Kralı’nın elleriyle yaptığı diriltme hareketi ise savaşın en dikkat çeken anlarından biriydi.

5) Harpiya’nın Oğulları’nın Daenerys’e saldırısı (5.Sezon 9.Bölüm)

Daenerys Targaryen, Meereen’de olduğu sıralarda Harpiya’nın Oğulları adlı gizli bir örgütün saldırısına uğramıştı. Daenerys’i öldürmek amacıyla plan yapan Harpiya’nın Oğullarının hiç hesaba katmadığı bir şey vardı: Daenerys’in ejderhaları! Ejderhalardan Drogon, Daenerys’in idmanına yetişerek annesini kurtarmıştı.

6) Daenerys’in köle tacirlerini ejderhalarına yaktırması (6.Sezon 9.Bölüm)

Yıllardır köleliğe karşı mücadele veren Daenerys Targaryen, köleliğin ana merkezlerinden biri olan Meereen’de köle tacirlerini ejderhalarına yaktırarak, köleliğe ne derece karşı olduğunu tüm cihana göstermişti.

7) Piçlerin Savaşı (6.Sezon 9.Bölüm)

Sırada Game of Thrones tarihinin en görkemli savaşlarından biri var… Jon Snow ve Ramsay Bolton, Kuzeyin hâkimi olmak için karşı karşıya gelmiş ve burada Ramsay’e olan nefretimiz bir kat daha artmıştı. Rickon Stark’ı adeta alay edercesine öldüren Ramsay’in, savaşı kazanmasına ramak kalmışken imdada Petyr Baelish yetişmiş ve savaşın seyrini Starkların lehine çevirmişti.

8) Greyjoyların deniz savaşı (7.Sezon 2.Bölüm)

Kardeşini öldürerek Greyjoyların yeni hâkimi olan Euron Greyjoy, Cersei’nin safında yer alarak bu savaşta ben de varım demişti. Cersei’ye hediye getirme vaadiyle yeğenleri Yara ve Theon Greyjoy’un gemilerini tarumar eden ve Ellaria’yı da esir alan Euron, Daenerys’in donanma gücüne ağır bir darbe vurmuştu.

9) Ganimet Savaşı (7.Sezon 4.Bölüm)

Tyrellleri yenerek büyük bir ganimet elde eden ve moral kazanan Lannisterların sevinci kısa sürmek zorunda kalmıştı. Drogon’un sırtındaki Daenerys Targaryen, Dothrakilerle birlikte Lannister ordusuna saldırmış ve ordunun çok büyük bir çoğunluğunu yok etmişti. Savaşın en dikkat çeken ismi ise Bronn olmuştu. Bronn Drogon’u öldürmeye çok yaklaşmış, Jaime’yi ise ölmekten son anda kurtarmıştı.

10) Duvarın ötesindeki savaş (7.Sezon 6.Bölüm)

Ak Gezen yakalamak amacıyla Duvarın ötesine geçen Jon Snow ve beraberindekiler, burada Ak Gezenlerin kıskacında kalmıştı. Jon Snow’dan gelen yardım isteğini geri çevirmeyen Daenerys, üç ejderhasıyla beraber Duvarın ötesine gelmişti. Jon Snow ve beraberindekileri bu kıskaçtan kurtaran Daenerys, şimdiye kadarki en büyük şokunu yaşadı. Ejderhalarından Viserion, Gece Kralının başarılı bir atışı sonucunda mızrakla vurularak öldürülmüştü.

OKUMAYI SEVİYOR MUSUNUZ?
Yazılarımızı takip etmek için

E-Bülten ile
SEVDİĞİN TÜRLERİ TAKİP ET

Bir çok basın kuruluşuna destek veren N’oluyo’nun popüler haberleri sana da gelsin istemez misin? E-posta aracılığı ile hangi türde haberler almak istersin?


Günün popüler yerli dizi haberleri

Günün popüler yabancı dizi haberleri

Günün popüler yarışma ve reality show haberleri

Farklı türlerden güne dair popüler televizyon haberleri

Farklı türlerden haftaya dair popüler televizyon haberleri
Endişelenmeyin, spam içermiyoruz.