Mindhunter nasıl bir dizi?

3 dakikada okuyabilirsiniz

Olaylara katilin gözünden bakabilmek ne derece mümkün? Peki, katillerle empati kurularak suçun önüne geçilebilir mi? Bir soru listesi hazırlayacak olsak, bu tarz soruların ardı arkası kesilmez, liste uzar gider… “Peki, bu soruları neden soruyorsun?” diyecek olursanız, son günlerin son harikası Mindhunter bizi bu soruları sormaya itiyor da ondan! Peki, Mindhunter nasıl bir dizi? Anlatmaya başlıyorum!

Hikâye 1970’li yılların Amerika’sında geçiyor. FBI’da arabuluculuk yapan ve aynı zamanda da bir eğitmen olan Holden Ford; genç, dinamik ve farkını ortaya koymaya çalışan biridir. Görevlendirildiği bir vaka sırasında vuku bulan bir olay, Holden Ford’u oldukça sarsar ve suçlu psikolojisine farklı bir boyuttan bakmak gerektiğini düşünmeye başlar. Bunun üzerine harekete geçen Holden, Davranış Bilimci Bill Tench ile Amerika’da nam salmış ünlü katillerle görüşmeye başlar. Sorgudan ziyade bir röportaj şeklinde gerçekleşen görüşmeler, katilleri suça iten nedenlerin aslında hiç de göründüğü gibi olmadığını, katilerle empati yapılarak ve katiller arasında benzerlik kurularak, başka suçluların tespit edilebileceğini, hatta ve hatta suçun önüne geçilebileceğini göstermektedir. Bunun için de yapılması gereken katillerle bir arkadaş gibi konuşup, bu zamana kadar yapılmamışı denemektir.

Dizinin dört bölümünü ünlü yönetmen David Fincher’ın yönetmiş olması, onun film ve dizilerinde izlemeye alışık olduğumuz anlatım ve hikâye tarzını bu dizide de görmemize vesile oluyor. Dizinin çok büyük bir bölümünün diyaloglar üzerinden ilerliyor oluşu, ilk bakışta sıkıcı bir hikâye teması hissi veriyor gibi gözükse de esasında çok daha hareketli polisiye dizilerinden bile daha ilgi çekici ve sürükleyici olabiliyor. Dizide işlenen katillerin, isimlerinden işledikleri suçlara kadar hepsinin gerçek olması hikâyeye ayrı bir gerçekçilik, ayrı bir farkındalık katıyor.

Dizinin oyuncuları arasında birçoğumuzun yakından tanıyacağı Fringe’de de izlediğimiz Anna Torv da bulunuyor. Anna Torv’un Fringe’deki performansından hiçbir şey kaybetmediğini garanti edebilirim… Diziyi izleyecek olanlara küçük bir tavsiye vereyim, ilk bölümün atmosferinden etkilenip de diziye erken bir veto vermesinler. Zira dizi asıl olarak ikinci bölümden itibaren başlıyor. İlk bölümün daha çok karakter tanıtımları, hikâye hazırlığı havasında geçtiğini söyleyebiliriz. Ama ikinci bölümden itibaren diziyi daha başka bir gözle izleyebileceğinizin garantisini verebilirim.

Diziyi kimler izlemeli?

Dizinin seri katil, polisiye ve suçlu psikoloji etrafında şekilleniyor oluşu nedeniyle ilk başta akıllara Lie to Me, Making a Muderer, Hannibal ve True Detective tarzı diziler geliyor. Bu tarz dizilerden hoşlananların Mindhunter’a da mutlaka bir şans vermelerini tavsiye ediyorum. Onun dışında gerçekten kaliteli bir dizi izlemek isteyenler için de Mindhunter’ın çok doğru bir tercih olacağının garantisini şimdiden verebilirim. Unutmadan, John Douglas’ın Mindhunter adlı kitabından uyarlanan bir hikaye olduğunu da notlarımıza ekleyelim.  Dizinin IMDb’den 9,0’lık bir puan aldığını da hatırlatmış olalım.

Son olarak sizleri dizinin fragmanıyla baş başa bırakıyorum. Şimdiden iyi seyirler…

OKUMAYI SEVİYOR MUSUNUZ?
Yazılarımızı takip etmek için

E-Bülten ile
SEVDİĞİN TÜRLERİ TAKİP ET

Bir çok basın kuruluşuna destek veren N’oluyo’nun popüler haberleri sana da gelsin istemez misin? E-posta aracılığı ile hangi türde haberler almak istersin?


Günün popüler yerli dizi haberleri

Günün popüler yabancı dizi haberleri

Günün popüler yarışma ve reality show haberleri

Farklı türlerden güne dair popüler televizyon haberleri

Farklı türlerden haftaya dair popüler televizyon haberleri
Endişelenmeyin, spam içermiyoruz.
Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı