Bölüm 1: Dram türünün unutamadığımız yerli dizileri!

4 dakikada okuyabilirsiniz

Geçmişten yakın zamana doğru, etkisinde kaldığımız, ağladığımız veya duygulandığımız dram dizileri arasında bir yolculuğa çıkalım mı? Dram içeren hikayelere bayılan bir milletiz, acıdan besleniyor da olabiliriz, belki de ruhen mazoşistiz… Bilemeyiz! Hayatınızın bir döneminde mutlaka dramatik bir dizi izlemişsinizdir. Unuttuğum diziler olabilir, ben o diziden etkilenmişimdir sen başka diziden, göreceli bir kavram bu… Yeni yazı dizimizin ilk bölümüyle sizleri baş başa bırakıyor ve buyurunuz diyorum efenim!

1- Asmalı Konak / atv

11 Mart 2002 -16 Haziran 2003 tarihleri arasında atv’de yayınlandı. İki sezon elli dört bölüm sürdü. Mahinur Ergun ve Meral Okay yazdı, Çağan Irmak ise yönetti. Nurgül Yeşilçay ve Özcan Deniz başrollerini paylaştı. İstanbullu bürokrat bir ailenin kızı olan Bahar, New York’taki sanat eğitimini tamamlarken Seymen ile tanışır. Birbirlerine aşık olan çift evlenmek üzere Kapadokya’ya giderler. Seymen ise Kapadokya’nın gelişmiş, aynı zamanda da geleneklerine bağlı köklü bir ailesinin varisidir. Asmalı Konak denilen bir konakta yaşarlar ve hikayeler böylece gelişmeye başlar. Dizinin finalinden sonra Asmalı Konak’ın devam filmi olan Asmalı Konak : Hayat adlı sinema filmi çekildi. Dizi dönemin fenomeniydi desek yalan olmaz.

2- Beyaz Gelincik / atv

19 Eylül 2005 -11 Haziran 2007 tarihlerinde atv’de yayınlanmış ve iki sezon yetmiş dört bölüm sürmüştür. Erol Avcı yapımcılığını üstlenmiş ve Güzide Balcı ise yönetmiştir. Başrollerini ise Erkan Petekkaya, Mehmet Günsür, İsmail Hacıoğlu, Sezin Akbaşoğulları, Tülin Özen ve Betül Şahin paylaşmıştır. Adana’nın en zengin ailelerinden biri olan Aslanbaş’ların dört erkek çocuğu ve onların ilişkileri üzerine kurulu bir dizidir. 

3- Sıla / atv

15 Eylül 2006 – 19 Eylül 2008 yılları arasında atv’de yayınlandı ve üç sezon yetmiş dokuz bölüm sürdü. Senaristliğini Muharrem Buhara yaptı ve Yasin Uslu ile Gül Oğuz yönetti. Dram-aksiyon türündeki dizinin başrollerini Mehmet Akif Alakart ve Cansu Dere paylaştı. Sıla, hiç tanımadığı abisinin canını kurtarmak için, hiç görmediği aşiret reisi Boran’la berdel usulü evlendirilir. Artık Sıla kocaman bir evde, yıkılmaz kuralları olan bir töreye hapistir. Sıla her gün kaçış planları yapar daha sonra Boran’a aşık olur. Dizi Mardin ve İstanbul’da çekildi. 

4- Binbir Gece / Kanal D

TMC imzalı diziyi Kudret Sabancı yönetmiştir. 7 Kasım 2006 -12 Mayıs 2009 yılları arasında Kanal D’de yayınlanan ve üç sezon doksan bölüm süren dizinin başrollerini Halit Ergenç, Bergüzar Korel, Tardu Flordun ve Ceyda Düvenci paylaştı. Eşini, oğlu henüz bir yaşındayken trafik kazasında kaybeden Şehrazat’ın oğlunun lösemi olması sebebiyle, tedavi için gerekli olan iki yüz bin doları bulmak için BinYapı Holding’in patronu Onur Aksal’dan borç ister. Onur ise onunla bir gece geçirmek ister ve asıl hikaye bundan sonra başlar… 

5- Yer Gök Aşk / FOX

9 Ağustos 2010 – 27 Mayıs 2013 yılları arasında FOX’da yayınlanan ve üç sezon yüz yirmi iki bölüm süren dizinin yapımcılığını Avşar Film üstlendi, Sema Ergenekon ve Eylem Canpolat ve Berfu Soner yazdı, Canan Çelik ise yönetti. Murat Ünalmış, Birce Akalay, Selen Soyder başrollerini paylaştı. İki kız kardeş olan Havva ve Toprak’ın bölgenin en zengini Yusuf Hancıoğlu’na olan aşklarını ve onu elde etmek isteyen Havva’nın entrikalarını konu alıyordu. Dizide yaşanan ayrılıklar dolayısıyla senaryoda sürekli değişikliler olmuş ikinci sezonda Toprak’ın Lale Devri dizisinde ki Çınar karakteriyle evlenip İstanbul’a gitmesiyle Yusuf’a aşık bir başka kadın Bade’yle Havva’nın savaşını konu almıştır. Üçüncü sezonda Yusuf karakterinin ölmesiyle dizinin konusu yeni karakterlerle yine değişmiştir.

* Selen Soyder, Lale Devri’ne geçmiş ve bu eşine az rastlanır geçiş, dizinin reytinglerini yükseltmişti. Selen Soyder, Tolgahan Sayışman ve Serenay Sarıkaya’nın başrollerini paylaştığı Lale Devri’ni de bu listeye rahatlıkla ekleyebiliriz.

6- Ezel / atv

28 Eylül 2009 – 20 Haziran 2011 yılları arasında atv’de yayınlanan ve iki sezon yetmiş bir bölüm süren dizi Ay Yapım imzalıdır. Kerem Deren ve Pınar Bulut yazmış, Uluç Bayraktar ise yönetmiştir. Diziyi Tuncel Kurtiz anlatmıştır. Başrollerini ise Kenan İmirzalıoğlu, Cansu Dere, Yiğit Özşener, Barış Falay ve Tuncel Kurtiz paylaşmıştır. Özgün konusu ve muhteşem oyuncu performanslarıyla en unutulmaz dizilerdendir.

7- Suskunlar / Show TV

1 Mart 2012 – 2 Aralık 2012 tarihleri arasında Show TV’de yayınlanan dizi iki sezon yirmi sekiz bölüm sürdü. TIMS yapım imzalı diziyi Çağatay Tosun ve Çağrı Vila Lostuvalı yönetti. Dizinin başrollerini Murat Yıldırım, Sarp Akkaya, Güven Murat Akpınar, Aslı Enver, Berk Hakman ve Pelin Akil paylaştı. Dört eski arkadaştan kalan üç arkadaş bir araya gelir.Bu üç delikanlı ve yanlarına aldıkları, çocuk çetelerinin vazgeçilmez elemanı Ahu’yla birlikte geçmişte yaşadıklarının intikamını almaya karar verirler. Dizinin finalinde ise Ecevit öldürülür.

8- Karagül / FOX

29 Mart 2013 – 10 Haziran 2016 tarihleri arasında FOX’da ayınlanan ve dört sezon yüz yirmi beş bölüm süren dizinin yönetmenliğini Murat Saraçoğlu yapmıştır. Avşar Film imzalı dizinin başrollerini ise Ece Uslu, Mesut Akusta, Hilal Altınbilek, Mert Yazıcıoğlu, Ayça Ayşin Turan ve İlayda Çevik paylaştı. Her bölümü ayrı gözyaşı olan dizi en ağır dramlardan biridir… Eee ne diyelim, Allah belanı versin Kendal!

9- Aşk Bir Hayal / atv

25 Eylül 2009 – 5 Haziran 2011 tarihleri arasında atv’de yayınlanan dizi iki sezon yetmiş beş bölüm sürdü. Erler Film yapımcılığını üstlendi, Mahinur Ergun yazdı, Metin Balekoğlu yönetti. Dizinin başrollerini Nehir Erdoğan, Emre Kızılırmak ve Orhan Kılıç paylaştı. Asteğmen olarak Mardin’de askerlik yapan Altay ile aşiret lideri Peyman Ağa’nın kızı olan Asmin’in kavuşamaması anlatılır. Çünkü aşkı bitirmek için elinden geleni yapan hastalıklı bir şekilde Asmin’e bela olan bir Miran Ağa vardır. 

10- Yaprak Dökümü / Kanal D

Ay Yapım imzalı beş sezon yüz yetmiş dört bölüm süren dizi 13 Eylül 2006 – 29 Aralık 2010 tarihleri arasında Kanal D’de yayınlandı. Yönetmenliğini Mesude Erarslan’ın yaptığı dizinin kadrosunda Halil Ergun, Güven Hokna, Bennu Yıldırımlar, Tolga Karel, Deniz Çakır, Fahriye Evcen, Gökçe Bahadır gibi isimler bulunmaktaydı. Denk geldikçe hala izlediğim diziler arasında olan Yaprak Dökümü, bir ailenin dağılışını anlatmaktadır. Dizi finalinde ise koca çınar Ali Rıza Bey ‘in ölümüyle sonlanır.

OKUMAYI SEVİYOR MUSUNUZ?
Yazılarımızı takip etmek için

E-Bülten ile
SEVDİĞİN TÜRLERİ TAKİP ET

Bir çok basın kuruluşuna destek veren N’oluyo’nun popüler haberleri sana da gelsin istemez misin? E-posta aracılığı ile hangi türde haberler almak istersin?


Günün popüler yerli dizi haberleri

Günün popüler yabancı dizi haberleri

Günün popüler yarışma ve reality show haberleri

Farklı türlerden güne dair popüler televizyon haberleri

Farklı türlerden haftaya dair popüler televizyon haberleri
Endişelenmeyin, spam içermiyoruz.