Bölüm 2: Dram türünün unutamadığımız yerli dizileri!

4 dakikada okuyabilirsiniz

Geçmişten yakın zamana doğru, etkisinde kaldığımız, ağladığımız veya duygulandığımız dram dizileri arasında bir yolculuğa çıkalım mı? Dram içeren hikayelere bayılan bir milletiz, acıdan besleniyor da olabiliriz, belki de ruhen mazoşistiz… Bilemeyiz! Hayatınızın bir döneminde mutlaka dramatik bir dizi izlemişsinizdir. Unuttuğum diziler olabilir, ben o diziden etkilenmişimdir sen başka diziden, göreceli bir kavram bu… Yazı dizimizin ilk bölümüne buradan ulaşabilirsiniz. Şimdi buyurun ikinci bölüme!

1- Öyle Bir Geçer Zaman Ki / Kanal D

14 Eylül 2010 – 18 Haziran 2013 yılları arasında Kanal D’de yayınlanan, üç sezon yüz yirmi bölüm süren, senaristliğini Coşkun Irmak’ın yaptığı ve Zeynep Günay Tan’ın yönettiği dramın doruklarda yaşandığı unutulmaz bir dizidir Öyle Bir Geçer Zaman Ki… Başrollerini Erkan Petekkaya, Ayça Bingöl, Muhammet Uzuner, Wilma Elles, Mete Horozoğlu, Yıldız Çağrı Atiksoy, Aras Bulut İynemli, Farah Zeynep Abdullah ve Emir Berke Zincidi paylaşmıştı. Cemile’nin, kızları Berrin ve Aylin; oğulları Mete ve Osman, kayınvalidesi Hasefe Hanım, damatları ve torunları ile verdiği mücadele anlatılmaktaydı. 

2- Küçük Kadınlar / Kanal D & Star TV

10 Haziran 2008 – 13 Mart 2011 tarihleri arasında önce Kanal D’de sonra Star TV’de yayınlanan, üç sezon yüz yirmi bölüm süren dizinin başrollerini Özge Borak, Hande Soral, Fulya Zenginer, Ekin Türkmen, Elit İşcan paylaştı. Anne ve babalarını trajik bir şekilde kaybeden beş kız kardeşin başlarına gelenlere karşın inançlarını sarsmadan, kalplerini bozmadan, birbirlerine kenetlenerek hayatta kalmayı başaran beş küçük kadının umut dolu öyküsü anlatılmıştı. 

3- Aşk-ı Memnu / Kanal D

Ay Yapım imzalı 4 Eylül 2008 – 24 Haziran 2010 yılları arasında Kanal D’de yayınlanan dizinin yönetmenliğini Hilal Saral yaptı, Ece Yörenç ve Melek Gençoğlu ise yazdı. Başrollerini Beren Saat, Selçuk Yöntem, Kıvanç Tatlıtuğ, Hazal Kaya ve Nebahat Çehre paylaştı. Dizi iki sezon yetmiş dokuz bölüm sürdü. Adnan Bey’in, çok sevdiği karısı İnci öldükten sonra Nihal ve Bülent adlı iki çocuğuyla kalmasından sonra, ikinci bir evlilik yaparak kendisinden çok genç bir kız olan Bihter ile evlenmesi ve Bihter’in kendisini manevi yeğeni Behlül’le aldatmasını konu eder. Dizinin finalinde ise hepimizin bildiği gibi Bihter intihar etmişti.

4- Kuzey Güney / Kanal D

7 Eylül 2011 – 26 Haziran 2013 tarihleri arasında Kanal D’de yayınlanan Ay Yapım imzalı diziyi Mehmet Ada Öztekin ve Hilal Saral yönetti, Ece Yörenç ve Melek Gençoğlu kaleme aldı. İki sezon seksen bölüm süren dizinin kadrosunda Kıvanç Tatlıtuğ, Buğra Gülsoy, Öykü Karayel, Bade İşçil, Merve Boluğur, Zengin Tekindor, Rıza Kocaoğlu, Hazar Ergüçlü gibi oyuncular yer aldı. Kuzey ve Güney bir trafik kazası yaparak bir kişiyi öldürürler. Direksiyonda olan Güney’in ertesi gün üniversite sınavı olmasından dolayı kendini suçlu hisseden Kuzey, ağabeyinin yerine suçu üstlenir ve hapis yolunu tutar. Hikâye, bundan sonra başlar. Son zamanların en popüler dizilerden biridir Kuzey Güney… 

5- Kara Para Aşk / atv

12 Mart 2014 – 15 Temmuz 2015 tarihleri arasında atv’de yayınlanan, iki sezon elli dört bölüm süren dizinin senaristliğini Eylem Canpolat ve Sema Ergenekon yapmış, Ahmet Katıksız yönetmiş, yapımcılığını ise Ay Yapım üstlenmiştir. Dizinin başrollerini Engin Akyürek ve Tuba Büyüküstün paylaştı. Ömer ile Elif aynı gece ölüm acısı yaşarlar. Ömer’in kız arkadaşı ve Elif’in babası aynı arabada kafalarından vurulmuş şekilde ölü bulunurlar. İkisi de cevaplayamadıkları sorularla baş başa kalırlar. Katili bulmak için birlikte hareket ederler daha sonra aralarında aşk başlar ve bu kez de ilişkilerinin önündeki engellerle uğraşırlar.

6- Anne / Star TV

25 Ekim 2016 – 20 Haziran 2017 tarihleri arasında Star TV’de yayınlanan ve otuz üç bölüm süren dizinin başrollerini Cansu Dere, Vahide Perçin, Beren Gökyıldız, Gonca Vuslateri, Serhat Teoman, Berkay Ateş, Gülenay Kalkan, Can Nergis paylaştı. Annesi tarafından zulüm gördüğü için öğretmeni Zeynep tarafından kaçırılan Melek ‘in hayatı anlatılmıştı. 

7- Poyraz Karayel / Kanal D

7 Ocak 2015 – 1 Mart 2017 yılları arasında Kanal D’de yayınlanan, üç sezon seksen iki bölüm süren dizinin yapımcılığını Limon Film üstlenmiş, Çağrı Vila Lostuvalı, Osman Taşcı yönetmiş ve Ethem Özışık kaleme almıştır. Başrollerini İlker Kaleli, Burçin Terzioğlu, Musa Uzunlar ve Ata Berk Mutlu paylaştı. Poyraz ve Ayşegül’ün bütün engellere rağmen birbirlerinden vazgeçmeyişleri anlatılır. Finaliyle hepimizin gözyaşlarına boğulduğu dramı doruklarda yaşadığımız unutulmaz dizilerden biridir… Eee, ne de olsa “Tarih sadece mutsuzları yazar.” 

8- İçerde / Show TV

19 Eylül 2016 – 19 Haziran 2017 tarihleri arasında Show TV’de yayınlanan ve otuz dokuz bölüm süren Ertan Kurtulan, Toprak Karaoğlu, Volkan Sümbül’ün yazdığı, Uluç Bayraktar’ın yönettiği Ay Yapım imzalı reytingleri ve sosyal medyadaki başarısıyla son yılların en iyi dizilerinden biridir. Başrollerini Çağatay Ulusoy, Aras Bulut İynemli, Çetin Tekindor, Mustafa Uğurlu paylaşmıştır. Sarp kardeşi Umut’u bulma ve kardeşinin kaybolmasından sorumlu olan Kebapçı Celal’i bitirme hikayesi anlatılır. Ki bitirirler de.. 🙂 

9- Kara Sevda / Star TV

14 Ekim 2015 – 21 Haziran 2017 yılları arasında Star TV’de yayınlanan, iki sezon yetmiş dört bölüm süren dizinin yapımcılığını Ay Yapım üstlenmiş, Hilal Saral yönetmiştir. Dizinin başrollerini ise Neslihan Atagül, Burak Özçivit ve Kaan Urgancıoğlu paylaşmıştır. Kemal’e aşık olan ama tehditler yüzünden Emir’le evlenmek zorunda kalan Nihan’ın kızıyla verdiği psikolojik savaş anlatılmaktaydı. Amacı Nihan’ı Kemal’e bırakmamak olan Emir, finalde malesef amacına ulaşmıştır ama bu yolda kendiside Kemal ile birlikte ölmüştür. Seul Uluslararası Drama Ödüllerinde Jüri Özel ödülünü “Kara Sevda” almıştır. Ayrıca Uluslararası Emmy Ödülleri’nde “En İyi Dizi” (Telenovela) ödülüne layık görüldü.

10- Kırgın Çiçekler / atv

29 Haziran 2015 tarihinde sıcak bir yaz akşamı yayın hayatına başlayan ve atv’de ekranlara “Merhaba!” diyen dizinin şu an üçüncü sezonu yayınlanmaktadır. Bu listede devam eden tek dizidir Kırgın Çiçekler… Yapımcılığını NTC Medya üstlendi, Serkan Birinci yönetmekte ve Gül Abus Semerci, Yelda Eroğlu kaleme almaktadır. Başrollerini ise İpek Karapınar, Özgür Çevik, Biran Damla Yılmaz, Gökçe Akyıldız, Hazar Motan, Çağla Irmak, Aleyna Solaker paylaşmaktadır. Dizide yetimhanede kalan beş kızın etrafında dönen olaylar ve yaşamla verdikleri mücadele anlatılmaktadır. Kore ve Fransa’daki ödül törenlerinde adaylıkları olsa da ödül alamamıştır ama ülkemizde birçok ödüle layık görülmüştür.

OKUMAYI SEVİYOR MUSUNUZ?
Yazılarımızı takip etmek için

E-Bülten ile
SEVDİĞİN TÜRLERİ TAKİP ET

Bir çok basın kuruluşuna destek veren N’oluyo’nun popüler haberleri sana da gelsin istemez misin? E-posta aracılığı ile hangi türde haberler almak istersin?


Günün popüler yerli dizi haberleri

Günün popüler yabancı dizi haberleri

Günün popüler yarışma ve reality show haberleri

Farklı türlerden güne dair popüler televizyon haberleri

Farklı türlerden haftaya dair popüler televizyon haberleri
Endişelenmeyin, spam içermiyoruz.