Walt Disney Company Fox’u 52.4 milyar dolara satın alıyor!

3 dakikada okuyabilirsiniz

The Walt Disney Company, şirket bünyesindeki bazı işletmelerin satışını takiben, Twenty-First Century Fox INC’i, 52.4 milyar dolar hisse karşılığında satın alıyor. 21st Century Fox, Fox Broadcasting Network ve kanallarını, Fox News, Fox Business, FS1, FS2 ve Big Ten Network’ü hissedarlarına satacak. 

1-Bu satın alma, The Walt Disney Company’yi güçlendirerek, kurumun dünya çapındaki müşterilerine daha çekici içerik ve daha fazla seçenek sunmasına yardımcı olacak. 

2- Gerçekleştirilecek satışlardan bazıları 21st Century Fox’un film ve televizyon stüdyoları, kablolu TV eğlence kanalları ve uluslararası TV işletmeleri olacak.

3-X-Men, Avatar, The Simpsons, FX Network ve National Geographic gibi popüler eğlence değerleri bu sayede Disney portföyüne eklenecek.

4-Satın alma Disney’in 21st Century Fox’un sahibi olduğu eğlence odaklı içeriklerle, Kuzey ve Güney Amerika, Avrupa ve Asya’da tüketiciye doğrudan sunduğu seçenekleri zenginleştirecek; Hulu’daki pay çoğunluk hissesi durumuna yükselecek.

5- Hindistan’da Star ve Avrupa çapında Fox’un Sky’daki %39’luk payı gibi önemli uluslararası varlıkların kazanımı ile Disney’in gerçek bir global eğlence şirketi olarak konumu perçinlenecek ve kritik bölgelerde dünya çapında lider içerikler sunmaya devam edecek.

6- Robert A. Iger 2021 sonuna dek The Walt Disney Company’nin CEO’su ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak göreve devam edecek.

Disney bünyesine katılacak işletmeler arasında 21st Century Fox’un eleştirmenlerden alkış alan Twentieth Century Fox, Fox Searchlight Pictures ve Fox 2000 gibi film prodüksiyon varlıkları yer almaktadır. Bu kurumların çalışmaları arasında Avatar, X-Men, Fantastik Dörtlü, Deadpool, Büyük Budapeşte Oteli, Gizli Sayılar, Kayıp Kız, The Shape of Water (Suyun Sesi) ve Marslı gibi yapıtlar yer almaktadır. İlave olarak Twentieth Century Fox Television, FX Productions ve Fox21 gibi meşhur televizyon yapım şirketleri bu anlaşma kapsamındadır; söz konusu şirketlerin yapıtları arasında The Americans, This Is Us, Modern Family, The Simpsons ve dünya çapında hit olmuş pek çok diğer TV dizisi yer almaktadır. Disney aynı zamanda FX Networks, National Geographic Partners, Fox Sports Yerel Network Ağı, Fox Uluslararası Networkler Grubu, Star Hindistan’ı da satın alacak ve Fox’un Hulu, Sky plc, Tata Sky ve Endemol Shine Grubundaki hisselerinin de mülkiyetine sahip olacaktır.

The Walt Disney Company Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Robert A. Iger konu hakkında şunları söyledi, “21st Century Fox’un bu muhteşem işletmelerini satın almamız tüketicilerin çok daha ısrarlı şekilde zengin ve çeşitli eğlence içeriğine, daha kolay ve rahat ulaşma talebini yansıtmaktadır. Rupert Murdoch’a, hayatını adayarak bu günlere getirdiği bu işletmelerin geleceğini bize emanet ettiği için minnettarız; bu bizim için bir onurdur. Bu olağanüstü fırsat, çok sevilen markalarımızı ve markalı içeriklerimizden oluşan portföyümüzü genişleteceği ve tüketiciye doğrudan sunulan seçeneklerimizi zenginleştireceği için, bizi heyecanlandırıyor. Bu anlaşma bizim uluslararası alandaki erişimimizi de genişletiyor ve bize dünya çapındaki kritik pazarlarda daha fazla sayıda tüketiciye en yüksek kalitedeki hikayelerimizi inovatif platformlarımız sayesinde ulaştırma imkânı sunuyor.”

21st Century Fox İcra Kurulu Başkanı Rupert Murdoch ise şunları ekledi, ”21st Century Fox bünyesinde inşa ettiklerimiz bizim için büyük bir gurur kaynağı. Disney ile varılan bu anlaşmanın hissedarlar için, Disney’in bu heyecanlı ve dinamik sektörde liderliğinde katma değer yaratacağına inanıyorum. Ayrıca Bob Iger’in liderliği sayesinde ortaya çıkan bu kurumun dünyanın en başarılı şirketlerinden biri olacağına inancım tamdır. Bob’a, birleşme sonrası göreve devam etmeyi kabul ettiği ve oluşan bu yeni ve birinci sınıf ekiple beraber yeni başarılara koşma kararlılığı gösterdiği için teşekkür borçluyum.” 21st Century Fox ve Disney’in Yönetim Kurullarının ricası üzerine, Sn. Iger 2021 yılı sonuna dek The Walt Disney Company’nin Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su olarak göreve devam etmeyi kabul etti.

OKUMAYI SEVİYOR MUSUNUZ?
Yazılarımızı takip etmek için

E-Bülten ile
SEVDİĞİN TÜRLERİ TAKİP ET

Bir çok basın kuruluşuna destek veren N’oluyo’nun popüler haberleri sana da gelsin istemez misin? E-posta aracılığı ile hangi türde haberler almak istersin?


Günün popüler yerli dizi haberleri

Günün popüler yabancı dizi haberleri

Günün popüler yarışma ve reality show haberleri

Farklı türlerden güne dair popüler televizyon haberleri

Farklı türlerden haftaya dair popüler televizyon haberleri
Endişelenmeyin, spam içermiyoruz.