Bölüm 1: Gözden kaçmaması gereken 8 yabancı dizi!

6 dakikada okuyabilirsiniz


Popülarite kaygısıyla kendini bozan, uyarlama olup aslından bağımsız hareket eden, kitleleri yüzünden nefret edecek hale geldiğimiz diziler derken tüm bunlardan sıyrılıp biraz nefes almak, kafa dağıtmak istiyorsanız doğru yerdesiniz. Bu iki bölümlük yazı dizisinde birbirinden güzel ancak ülkemizde yeterli ilgiyi göremediğini düşündüğüm 15 eski/yeni yabancı diziyi derledim. Özellikle belirli bir yaşın altında kalan izleyici için gözden kaçan diziler olması muhtemel… Dizileri kendimce en çok bilinenlerden en az bilinene göre sıraladım. Keyifli okumalar ve naçizane fikirlerimi takdir ederseniz de keyifli seyirler dilerim. 🙂 Hemen ilk bölüme geçelim!

1- Being Human

Tür: Korku, Komedi, Dram, Bilimkurgu 

Oyuncular: Sam Huntington, Sam Witwer, Meaghan Rath

Sezon Sayısı: 4

IMDB: 7.5

Bildiğiniz bütün vampir, kurt adam ve hayalet dizilerini unutun! Bu dizide alıştığımız bu kavramları bambaşka yönleriyle izliyoruz. Eğer aradığınız böyle bir diziyse, bence daha iyisi yok. Vampir Aiden ve Kurt Adam Josh hastanede çalışan iki ev arkadaşıdır. İki sıra dışı canlı olan arkadaşlar yeni bir eve taşınma kararı alırlar ancak gittikleri yerde onları bekleyen bir sürpriz vardır, kiraladıkları evde onlardan önce yaşayan bir kız nişanlısı tarafından öldürülmüştür ve ruhu evde mahsur kalmıştır. Doğaüstü canlılar olan vampir ve kurt adam arkadaşlar onlar gibi sıra dışı varlıkları görme yeteneğine sahiplerdir ve taşındıkları evde yeni bir arkadaş daha edinmek zorunda kalırlar. Being Human (insan olmak) isimli dizi yolları kesişen bu üç sıra dışı insanın maceralarını anlatmaktadır. 

2- Freaks & Geeks

Tür: Komedi,Gençlik

Oyuncular: Linda Cardellini, James Franco, Jason Segel, Seth Rogen, Busy Philipps, John Francis Daley

Sezon Sayısı: 1

IMDB: 8.8

Lise hakkında hatırlayıp da unutmayı seçtiğiniz her şey, harika müziklerle harmanlanıp önünüze sunuluyor. Bu dizi bildiğiniz lise dizilerindeki toz pembe hayatı anlatmıyor. Bu dizide amigo kızlar, basket takımındaki yakışıklı çocuklar yok. Bu dizide yalnızca “kaçıklar” ve “inekler” var. Bu dizide gerçekler var. Ayrıca dizi 1999-2000 yılları arası yayınlandığından kadrosundaki günümüzde çok ünlü olan isimlerin gençlik hallerini izlemekten büyük keyif alacaksınız.

Dizi, Lindsay Weir ve küçük kardeşi Sam Weir’in aile ve lise hayatını işliyor. Lindsay başarılı bir lise öğrencisi. Fakat babaannesinin bir gün beklenmedik bir şekilde ölmesiyle hayatını sorgulamaya başlar. Hayatı tecrübe etmeye ve yeni şeyler keşfetmeye çalışan Lindsay, eski arkadaşlıklarından sıyrılır ve herkesin Freak (Kaçık) dediği grupla takılmaya başlar. Freak tayfamız da sürekli dersleri asan ve amiyane tabirle ot içip, kafayı bulan insanlardan oluşuyor. Değiştirdiği arkadaş çevresiyle kendi de değişmeye başlayan Lindsay, ailesi ve eski arkadaşı Millie tarafından elbette yadırganıyor. Kardeşi Sam Weir da herkesin Geek (İnek) dediği tipte bir lise öğrencisidir. Sürekli yakın arkadaşı Neal ve Bill ile takılır ki onlar da Geek diye tabir edilen gruptadırlar. Sam de çeşitli sorunlarla yüzleşmektedir. Okulda sürekli hor görülmekte, zorba öğrenciler tarafından itilip kakılmaktadır.

3- Coupling

Tür: Komedi

Oyuncular: Jack Davenport, Gina Bellman, Sarah Alexander

Sezon Sayısı: 4

IMDB: 8.6

Friends, How I met Your Mother gibi arkadaş gruplarını konu edinen komedi dizilerini seviyorsanız bu dizi tam size göre. İngiliz mizahının kendini gösterdiği bu dizi eskimeyen klasikler arasında yer bulsa da ülkemizde pek bilinmiyor. Kara mizahtan rahatsız olmuyorsanız, müstehcen şakaları da komik buluyorsanız bu dizi tam da sizin için!
Dizide Susan, Steve, Jeff,Sally, Patrick, Jane bir arkadaş grubudur. İlk sezonun ilk bölümü Suzan’ın Patrick ile, Steve’in de Jane ile ayrılmaları ve hemen ardından Suzan ve Steve’in flörtleri ile başlar. Dizideki bölümlerin konusu genellikle Susan ve Steve’in başından geçen olayları diğer arkadaşlarına anlatmalarına ve hayattan buna benzer örnekler bulmalarına yol açar.

4- The Office

Tür: Komedi

Oyuncular: Steve Carell, Rainn Wilson, John Krasinski, Jenna Fisher

Sezon Sayısı: 9

IMDb: 8,7

Emmy ve Altın Küre ödülü olan muhteşem bir ofis komedisi izlemek isterseniz bu dizi tam size göre! Uyarı: Gülmekten gözünüzden yaşlar aktığı sırada çevrenizden nasıl tepki alacağınıza karışmıyoruz!
Amerika’da bir kağıt şirketi olan Mifflin’in Scraton şubesindeki ofisinde gerçekleşen olaylar mizahi yönü ile diziye aktarılmış. Dizide ofis müdürü Michael Scott ve elemanlarının yaşadıkları olaylar aktarılırken birbirinden ilginç karakterler olması da diziyi ilgi çekici hale getirmiş. Ofiste geçen günleri “belgesel dizi” şeklinde gösteren dizide Steve Carell’in can verdiği karakter Michael Scott “Şimdi neden bunu yaptı?” diyeceğiniz ilginç ve utandırıcı şakaları ve davranışları ile adeta saç baş yoldurtuyor.

5- Riverdale

Tür: Dram, Gizem, Suç

Oyuncular: K.J. Apa, Camila Mendes, Lili Reinhart, Cole Sprouse

Sezon Sayısı: 2 –Devam etmekte

IMDB: 8.0

Çizgi roman uyarlaması bir dizi izlemek isteyenlere ilaç gibi gelecek dizi. Yeni olmasına rağmen büyük ilgi topladı ancak ülkemizde hala hak ettiği yerde değil. Bu tarz yapımları seviyorsanız bir göz atın derim.
Riverdale kasabası bir grup gencin yaşadığı, dışarıdan bakıldığında şirin ve hayat akışının normal göründüğü bir kasabadır ancak bu kasabada son derece gizemli olaylar yaşanmaktadır. Bu denli gizemli ve esrarengiz olayların yaşamasına rağmen kasaba bunu hiç yansıtmamaktadır ancak bazı olaylarla dikkatleri üzerine çekmiştir. Ailesinin karıştığı skandal bir olay yüzünden psikoloji durumu kötü olan Veronica Lodge, yeni okul dönemi başlayacakken bu kasabaya gelir ve burada bir futbolcu olan Archie ve sıcakkanlı biri olan Betty ile dostluk kurar. Adeta bir grup gibidirler, bu gruba son olarak Jughead isimli biri daha katılır ve bu macera arayan gençler kasabadaki gizemli olayları araştırmaya başlar. İlk olarak gölde boğulan fakat cesedi bulunamayan Jasson adındaki bir çocuğun olayını araştırırlar.

6- Six Feet Under

Tür : Dram, Komedi, Psikolojik

Oyuncular: C. Hall,  Nicholas D’agosto,  Freddy Rodriguez,  Peter Krause,  Rachel Griffiths

Sezon Sayısı: 5

IMDB: 8.9

İnsanların ölümüyle yaşamını sürdüren bir aile… Karakterlerinden mutlaka biriyle kendinizi özdeşleştireceğiniz bu dizi ölüm gibi korkunç bir gerçeği öylesine yalın bir şekilde işliyor ki dizinin büyüsüne kapılıyorsunuz. Başarılı müzikleriyle de dikkat çeken dizi Emmy ve Altın Küre ödüllerine de sahip. Ülkemizde hak ettiği değeri bulamasa da dram severlerin kaçırmaması gereken bir dizi. Aynı şekilde psikolojiye de az biraz ilginiz varsa oturup toplumsal aforizmalar savurabileceğiniz, toplumsal tespitler yapabileceğiniz bu diziyi sakın sakın kaçırmayın!
Kendine bambaşka bir hayat kuran Ned Fisher (Peter Krause), babasının ölümünün ardından hiç sevmediği cenaze evine geri döner. Cenaze evini işleten kardeşi Devid Fisher (Michael C. Hall) ile arasını düzeltmeli ve kardeşlik bağlarını tekrar kurmalıdır. Kız kardeşi Claire Fisher (Lauren Ambrose) ise neredeyse hiç tanımadığını fark eden Nate bir karar vermelidir. Eski yaşantısına geri mi dönmeli, ailesinin yanında mı kalmalı. Anne Ruth Fisher (Frances Conroy)’ un depresif halleri de Ned’in kararını zorlaştırır.

7- Big Little Lies

Tür: Dram, Komedi

Sezon Sayısı: 1 ve devam etmekte

Oyuncular: Reese Witherspoon, Nicole Kidman, Renata Klein, Shailene Woodley, Alexander Skarsgard, Zoe Kravitz , Sarah Baker

IMDB: 8,5

Emmy ödüllü dizi kadrosuyla dikkat çekmekle birlikte, sanırsak Ufak Tefek Cinayetler’in de esin kaynağı… Mini bir dizi olmasına rağmen çok ses getiren Big Little Lies, bir roman uyarlaması. Süslü hayatların içindeki karanlık gerçekleri ortaya seren dizi oldukça sürükleyici ve kesinlikle izlemeye değer.
Sevecen anneler, başarılı babalar, sevimli çocuklar ve şık evler… Kaliforniya’nın göz alıcı sahil kentlerinden olan Monterey’de hayat hiç de dışarıdan göründüğü gibi değildir. Mükemmel yaşamlar, aslında kıskançlıklar ve yalanlarla çevrili küçük hapishanelere  benzemektedir. Çocukları okula başlayan ve çok farklı kişiliklere sahip olmalarına rağmen arkadaş olmayı beceren Madeline, Celeste ve Jane ihanetlerle dolu Monterey’de bir yandan hayatta kalmaya çalışıp bir yandan da birbirlerine sahip çıkmaktadırlar. Bakalım gelecekte yaşanacak bir cinayet, karakterlerimizin hayatlarını nerelere sürükleyecektir?

8- Nip/Tuck

Tür: Dram

Sezon Sayısı: 6

Oyuncular: Bradley Cooper,  Julian McMahon,  Annalynne McCord,  Kelly Carlson,  Jennifer Coolidge

IMDB: 7,7

“Doktorlar” dizinin çapkın erkeği Arslan Bey’in esin kaynağının bu dizi olduğunu söyleyebiliriz. Müstehcen sahnelerden rahatsız olmazsanız, bu dizi size çok şey katabilecek bir dizi.
Estetik cerrahların bilinmeyen dünyasını anlatan dizi tüm zamanların en sert dizisi. Kokain çeken, seks bağımlısı Dr. Christian Troy bu dünyaya tüm olumsuzluklarıyla tartışmasız dahil olmuşken; ona göre daha mantıklı ve ağırbaşlı olan Dr. Sean McNamara’nın içinde nefes aldığı dünya ile tam olarak örtüştüğü söylenemez. Para ve güzel kadınlardan oluşan sahte bir cennette geçen zaman, Sean’i eşi ve çocuklarından uzağa sürüklemiştir. Yalnızlaşan ve çevresindeki hiç kimseyle derin ilişkiler kuramayan Sean, kendini sorgulama noktasına gelmiştir .Nip/Tuck’ta pırıltılı bir yaşamı izlerken, diğer yanda bu şatafatlı hayatın kaybettirdiklerine de tanık olacağız.


OKUMAYI SEVİYOR MUSUNUZ?
Yazılarımızı takip etmek için

E-Bülten ile
SEVDİĞİN TÜRLERİ TAKİP ET

Bir çok basın kuruluşuna destek veren N’oluyo’nun popüler haberleri sana da gelsin istemez misin? E-posta aracılığı ile hangi türde haberler almak istersin?


Günün popüler yerli dizi haberleri

Günün popüler yabancı dizi haberleri

Günün popüler yarışma ve reality show haberleri

Farklı türlerden güne dair popüler televizyon haberleri

Farklı türlerden haftaya dair popüler televizyon haberleri
Endişelenmeyin, spam içermiyoruz.
Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı