Bölüm 2: Gözden kaçmaması gereken 7 yabancı dizi!

6 dakikada okuyabilirsiniz


Yazının ilk bölümünde bahsetmiştim. Popülarite kaygısıyla kendini bozan, uyarlama olup aslından bağımsız hareket eden, kitleleri yüzünden nefret edecek hale geldiğimiz diziler derken tüm bunlardan sıyrılıp biraz nefes almak, kafa dağıtmak istiyorsanız doğru yerdesiniz. Yine yazının ilk bölümünde (buradan okuyabilirsiniz) birbirinden farklı sekiz diziden bahsettim. Bu dizilerin bir kısmının özellikle belirli bir yaşın altında kalan izleyici için gözden kaçan diziler olması muhtemel… Yazının ikinci bölümünde de dizileri kendimce en çok bilinenlerden en az bilinene göre sıraladım. Keyifli okumalar ve naçizane fikirlerimi takdir ederseniz de keyifli seyirler dilerim. 🙂 Buyurun ikinci bölüme geçelim!

1- Awkward

Tür: Komedi, Dram, Gençlik

Sezon Sayısı: 5

Oyuncular: Ashley Rickards, Beau Mirchoff, Jillian Rose Reed

IMDB:7,6

Kafa dağıtacak bir dizi arıyorsanız buyurun size çerezlik bir dizi! Size çok bir şey katmasını bekleyemeyeceğiniz eğlenceli bir gençlik komedisi olan Awkward, kafalardaki “mükemmellik” arayışını değiştiren bir yapım. İzlerken çok eğleneceğiniz dizide, birçoğunuz da kendinizden bir şeyler bulacak. Awkward konusu itibariyle okulda popüler olmayan Jenna Hamilton isimli bir kızı merkezine almaktadır. Yani aslında okulda olup olmaması sosyal anlamda hiçbir şey ifade etmemektedir. Gittiği okulun en yakışıklı ve en popüler çocuğuysa Matty McKibben’dır. Yaz kampında Matty’e aşık olan Jenna onunla birlikte olur.Ancak Matty bu durumun okulda duyulmasından endişelidir. Resmen Jenna için psikolojik bir çöküş döneminin yaşanacak olması dizisin ana temasını oluştursa da okulda yaşanan birbirinden komik anlar seyir zevkini yükseltmektedir. Zaman içerisinde aile yaşantısı, okul içerisinde değişen dengeler, popülarite ve bu gibi detaylar Awkward dizisinde dikkat çeken detaylardır.

2- The Mick

Tür: Komedi

Sezon Sayısı: 2-Devam etmekte

Oyuncular: Kaitlin Olson, Sofia Black-D’Elia, Thomas Barbusca

IMDB: 7,8

Her yaşa hitap eden The Mick, zaman zaman müstehcen espriler içerse de tam bir aile dizisi. Son dönemlerde izlerken gülebildiğim tek iş oldu. Eldeki tüm efsane komedi dizileri tükettiyseniz bu yeni efsaneye göz atabilirsiniz. Hiçbir şey için değilse de  minnak Ben için izlemeye değer. Dünyanın en şirin şeyinin kendisi olduğunu iddia edenler –yalnızca ben- var imiş.

Mackenzie Murphy (Mick), Rhode Island bölgesinde yaşamını devam ettirmektedir. Maddi olarak sıkıntılar yaşaması, onu gönülsüz de olsa bir karar vermeye zorlar. Arasının bozuk olduğu ablasıyla senelerdir görüşmemektedir. Ancak ablasının oldukça varlıklı biri olması sayesinde ondan borç alabileceğini düşünür. Böylece, Connectiut’a ablasının yanına ziyarete gelir. Ablası Poodle ve onun eşi Christopher kendi evlerinde bir parti düzenlemektedir. Parti bütün hızıyla sürerken bir anda FBI tarafından eve baskın yapılır. Poodle ve Christopher tutuklanır. Poodle, kardeşi Mackenzie’ye bir teklif yapar. Eğer onların yokluğunda çocuklarıyla ilgilenirse, Mackenzie’nin istediği parayı ona verecektir. Acil olarak paraya ihtiyaç duyan Mackenzie teklifi kabul eder. Ablası ve eniştesinin eve gelme süresi uzadıkça Mackenzie’nin omuzlarındaki yük artmaktadır. Ablasının çocuklarına bakmak tamamen Mackenzie’nin görevi olacaktır.

3- Utopia

Tür: Gizem, Dram ,Bilimkurgu
 
Sezon Sayısı: 2

Oyuncular: Adeel Akhtar, Paul Higgins, Neil Maskell

IMDB: 8,5

Utopia, seyirciye sanatsal bir şölen sunmasının yanı sıra insanı düşünmeye teşvik eden bir dizi. Her sahnesi bir tablo güzelliğinde sunulan dizi, özellikle sinema sektörüne ilginiz varsa sizi kesinlikle tatmin edecektir. Dizi için seçilen müziklerin şahaneliğini de söylemeden geçemeyiz.

Paranoyak bir şizofren Mark Dane tarafından oluşturulan “Ütopya Deneyimleri”; elden ele dolaşan ve içeriği bakımından takipçilerini fikir ayrılığına itmiş bir eserdir. Ütopya’nın ilk bölümünü elinde bulunduran Becky, internetten tanıştığı arkadaşları Wilson Wilson ve Ian ile kendilerini gizemli ve ucu sağlık bakanlığına kadar dokunan büyük bir komployu çözerken bulurlar. Tabii arkalarında onları takip eden Network topluluğuna bağlı tehlikeli kişiler varken ilerlemeleri ve sis perdesinin aralanması hiç de kolay olmayacaktır. Tüm bunlara ortaya çıkan romanın yayınlanmamış ikinci bölümü de eklenir.

4- Big Mouth

Tür: Animasyon, Komedi, Romantik

Sezon Sayısı:1-Devam Etmekte

Oyuncular: Nick Kroll, John Mulaney, Jessi Klein

IMDB:8,1

Netflix’in az bilinen çerezlik bir animasyon dizisi olan Big Mouth yaptığı göndermelerle desizi içiniz çıkana kadar güldürebiliyor. +16 yaş sınırı olan dizi müstehcen sahneler içermekte demedi demeyin! Nick Kroll ergenlikle birlikte artan hormonları, hormon canavarı ile özleştirmiş. Bu canavarlar Koca Ayak’tan esinlenildiği için ‘Koca Ağız’ ismini almış. Bu hormon canavarlarını 2 farklı şekilde görüyoruz: Birisi erkek hormon canavarı diğeri ise kadın hormon canavarı.

5- Penny Dreadful

Tür: Korku, Dram, Fantastik

Sezon Sayısı: 3

Oyuncular : Josh Hartnett,  Eva Green,  Billie Piper,  Harry Treadaway,  Helen McCrory

IMDB: 8,2

Benzerine bugüne dek rastlamadığım bir dizi olan Penny Dreadful, son dönemlerde ülkemizde de ünlenmeye başladı ancak hala hak ettiği yerde değil. “Hak ettiği yer neresi?” diyecek olursanız “başımızın üstü” derim! Yalnızca bir dizi değil, adeta bir sanat eseri! Dizinin ilk sezon konusu kızını arayan bir babanın üzerine kurulmuş şekilde gidiyordu. Dizi, kızını esrarengiz yeraltı varlıklarının kaçırdığı bir babanın, aralarında pek çok olayın geçtiği genç bir kadınla birlikte, kızını arama hikayesi olarak başladı. Ancak bölümler ilerledikçe hem bu genç kadının, hem onun tanıştığı, dizideki diğer karakterlerin esrarengiz ve korku dolu hikayelerini öğrenmeye başlıyorsunuz.

6- Mozart in the Jungle

Tür: Müzikal,Komedi, Dram

Sezon Sayısı: 4-Devam Etmekte

Oyuncular: Lola Kirke,Gael García Bernal, Saffron Burrows, Hannah Dunne

IMDB: 8,2

İki Altın Küre Ödülü bulunan dizi her anında bir klasik müzik şöleni yaşatıyor. Şahsen izlerken çok zevk aldığım, ruhumu dinlendirdiğim çok sürükleyici bir diziydi. Efsane besteler, sevdiğin hikayeler ile birlikte yorumlanınca tadından yenmiyor! Ayrıca dizinin New York’ta yaşayan bir obua sanatçısı Blair Tindall‘ın yazdığı Mozart in the Jungle: Sex, Drugs and Classical Music adlı kitaptan uyarlama olduğunu da belirtmekte fayda var. Dizi New York Senfoni Orkestrası’nın etrafında geçmekte. Olay orkestranın başına artık yaşlanmış olan maestronun (maystronun) yerine yeni, zeki ve genç bir maestro getirtilmesiyle başlar.  Diğer gelişmeler ise orkestranın yeni maestro ile uyum süreci üzerinden gider. Ayrıca bu olayların dışındaki genç bir obua sanatçısı da bu orkestraya girmeye çalışmaktadır.Kısacası orkestra üyelerinin birbirleriyle ilişkilerini anlatmakta bu dizimiz.

7- Legend of the Seeker

Tür: Aksiyon, Macera, Dram

Sezon Sayısı: 2

Oyuncular: Craig Horner, Bridget Regan, Bruce Spence, Craig Parker, Tabrett Bethell

IMDB: 7,7

Kendisi benim en sevdiğim ve ilk izlediğim yabancı dizi olmakla birlikte asla hak ettiği değeri bulamayanlardan. Öyle ki dizi kendine büyük bir hayran kitlesi yaratsa da reyting problemi yüzünden yayından kaldırılınca hayranlar dizi adına bir bağış sitesi kurup yeniden yayınlanması için para biriktirdiler ancak işe yaramadı. Terry Goodkind’in The Sword of Truth adlı roman serisinden uyarlanan dizi orta dünyada geçiyor. Game of Thrones bittiğinde boşluğa düşeceklerin sığınabileceklerini düşündüğüm bu dizinin bir kişi tarafından bile izlenebilmesini sağlarsam ne mutlu bana! Ayrıca vakti zamanında FOX TV’de Türkçe dublajlı olarak yayınlandığını da belirtelim.

Hikayenin başladığı zamandan 23 yıl önce, büyük bir kahin ölüm döşeğindeyken Gerçek Arayıcı’nın doğacağı kehanetinde bulunur.  Arayıcı, sıkıntı ve ızdırap zamanlarında ortaya çıkıp kötülükleri bulup onlarla savaşacak kahramandır. Arayıcının kaderinde ise, gelmiş geçmiş en büyük kötülük olan Darken Rahl’ı bulup öldürmek vardır. Kehanet, kahinin son nefesini vermesi ile Brennindon kasabasındaki bütün yeni doğmuş çocukları kapsar. Bunun üzerine Darken Rahl’ın muhafızları, kasabadaki bütün yeni doğmuş çocukları öldürür. Fakat hikayemizin büyücüsü Zeddicus Zu’l Zorander, gerçek arayıcının ismini bir şekilde öğrenip doğar doğmaz onu annesinden alıp muhafızlardan kaçırır.Arayıcı’nın Darken Rahl’ı bulup öldürmesi için Gölgeler Kitabı’nın yol göstericiliğine ihtiyacı vardır. Gölgeler Kitabı, hatırlanabilen zamanın öncesinde yazılmış bin yıllardır Ayrindril’deki Büyücüler Kulesi’nde güvenle saklanmaktadır. Fakat Darken Rahl da gücün gizemini barındıran bu kitabı, dünyanın her bir köşesini ele geçirmek için kullanmak istemektedir. Kitabın güvenliğinin tehlikeye düştüğünü anlayan Kahlan ve Dennee kardeşler, peşlerinden onları takip eden Darken Rahl’ın suikast timinden kaçarak kitabı artık yetişmiş büyük bir çocuk olan gerçek Arayıcı’ya teslim etmek istemektedirler. Kitabın dili ise karmaşıktır ve sadece gerçek Arayıcı kitabı okuyabiliyordur.        


OKUMAYI SEVİYOR MUSUNUZ?
Yazılarımızı takip etmek için

E-Bülten ile
SEVDİĞİN TÜRLERİ TAKİP ET

Bir çok basın kuruluşuna destek veren N’oluyo’nun popüler haberleri sana da gelsin istemez misin? E-posta aracılığı ile hangi türde haberler almak istersin?


Günün popüler yerli dizi haberleri

Günün popüler yabancı dizi haberleri

Günün popüler yarışma ve reality show haberleri

Farklı türlerden güne dair popüler televizyon haberleri

Farklı türlerden haftaya dair popüler televizyon haberleri
Endişelenmeyin, spam içermiyoruz.
Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı