Bir yerli dizi fenomeni: Avrupa Yakası!

3 dakikada okuyabilirsiniz

“Anadolu’dan kop gel düz git
Ankara’yı geç sağdan
Bursa’nın biraz yukarısı
Altunizade’den sonra köprünün hemen aşağısı
Avrupa Yakası…”

Yazıyı yazarken arka fonda Hale Caneroğlu’nun seslendirdiği jenerik müziğini dinleyip durdum. Ne güzel jenerik müziğiydi ya!

Yeni bir seri “Nostaljik Dizi Kuşağı” ile karşınızdayım. Nostaljik dizi kuşağımızda yazımız bizi 2004 yılına götürüyor. Avrupa Yakası; bir zamanların fenomen dizisi, herkesin her hafta keyifli bir akşam geçirmesini sağlayan kült komedi dizimiz… Türkiye’de yapılmış ve o zamanlar herkesin dilinde olan yapım diyebiliriz. Profesyonel sit-com tarzındaki en başarılı dizi nedir sorusunun cevabı kesinlikle Avrupa Yakası oluyor. Gülse Birsel’in 2004 yılında harika kaleminden çıkmış ve uzun süre hayatımızda bulunmuştu. 190 bölüm boyunca her hafta hayatımıza eşlik ettiler. Bu Türk dizi tarihinde ciddi bir başarı gerçekten. Sıkmayan, teklemeyen, geniş kadrosu, orijinal karakterleri ile kendini yenileyen bir diziydi. Hala açıp izleyenler, yeniden başlayanlar ya da sadece komik sahneleri izleyenler… 2009 yılında bitmiş bir dizi için üzerinden 9 yıl geçmesine rağmen hala söz ediliyorsa bu başarı değil de nedir?

Gülse Birsel’in her karakteri özenerek yazması, karakterlerin kültleşmesi ve gerçekçiliği dizinin en önemli noktasıydı. Mesela Selin karakterine hayat veren Evrim Akın aslında son anlarda bulunmuş. Gülse Birsel verdiği bir röportajda anlatıyor, sarışın istiyormuş illa Selin’i Evrim Akın’ın saçları siyahmış ve “Hemen boyatırım, röfle yaptırırım!” demiş. Yönetmen Hakan Algül’de yeteneğini bildiği için Evrim Akın’ı kabul etmişler ve o “tiki kız” Selin böyle ortaya çıkmış. Nişantaşı ve Bağdat Caddesi’nde bir sürü dolaşan Selin gibi kızları Evrim Akın’ın başarılı oyunculuğu ile biz televizyonlarda görme şansı elde ettik. Burhan Altıntop karakteri ise diziye girdikten kısa bir süre sonra o kadar sevildi ki, dizinin sorumluluğunu üstlenenlerden biri oldu adeta. Engin Günaydın resmen döktürüyordu her bir bölüm… 

İffet, Tahsin ve Volkan Sütçüoğlu ailesi. İffet’in sinirlenmeleri, titizliği, alerjileri, Volkan’ı daha çok koruması, mimikleri ile Hümeyra karakteri dolu dolu seyirciye aktarmıştı. Tahsin ise tam bir babaydı. Yumuşak yüzlü, yeri geldi mi sinirlenen, İffet’e göre daha ılımlı ve sempatik enerjisiyle Gazanfer Özcan unutulmayacak bir karakter yarattı. Volkan ise Ata Demirer’in hayat verdiği sinir bozucu abi, şımarık oğul, şarkıcı olmaya meraklı, yer yer saf, muhallebici dükkanına tıkılmış bir hayat ve bitmek bilmeyen sevdaları ile bizleri hem sinirlendirir hem de güldürürdü. Aslı karakteri ise hep açığı aranılan, dalga geçilen karakterdi genel itibariyle. Gülse Birsel’in Aslı karakterine hiç bıkmadan ve usanmadan yüklenmesi takdire şayan bir durumdur. Biz 190 bölüm boyunca Sütçüoğlu ailesine konuk olduk aslında. Onlarla yaşadık her olayı, dramı, heyecanı, aksiyonu, komediyi…

Bir Şahika Koçarslanlı kolay yetişmiyordu! Binnur Kaya’nın o alaturka, sonradan görme karakteri Burhan Altıntop gibi çok sevildi. Yemeğini kimseyle paylaşmaması, menüyü komple istemesi, modaya farklı bakış açısı… Şahika ve sonrasında gelen Dilber Hala karakterlerini çok başarılı bir şekilde ekranlara taşıdı Binnur Kaya. 

Şesu, Fatoş, Yaprak, Cem, Sacit, Osman, Bülent, Kubilay, Makbule, Gaffur, Dursun, Tanrıverdi ve daha bir sürü karakter, gelen konuk sanatçılar ile birbirinden farklı tiplemeler ve karakterlerle onları içi dolu bir şekilde yaratmak, onların birer altyapısının ve karakteristik özelliklerinin olması muazzam bir birleşim.  Dizinin sadece ön planı değil arka plandaki enerjisi, kimyası öyle güzel tutmuştu ki bu seyirciye de yansıdı ve biz diziyi bu kadar benimseyebildik. 

Geniş bir kadro bizi karşıladı Avrupa Yakası’nda… Dönem dönem ayrılıklar, eklemeler, konuk oyuncular derken hiç teklemeden kendini izlettiren bir komediydi. Dizi o kadar iyiydi ki şuan o yüzden Yalan Dünya ve Jet Sosyete hep Avrupa Yakası ile karşılaştırılıyor. Avrupa Yakası’nda abartıya kaçmadan, olabilirliği daha yüksek karakterlerle karşımıza çıkan Gülse Birsel daha sonradan belki bu çizgisinden vazgeçti ve herkes hep bir Avrupa Yakası tadı aradı her yapımında. 

İşte bu sebeplerden dolayı Avrupa Yakası bir unutulmaz dizi haline geldi. Komedi dizi tarihimizde tam bir altın parçadır. Kendi kategorisinde fenomenleşmiştir. İyi ki yazılmış, yapılmış, çekilmiş ve iyi ki bizlerle buluşmuş. İçinde bulunan herkese çok teşekkür ederiz. İyi ki varsın Avrupa Yakası, hala izletiyorsun kendini ve hala güldürebiliyorsun.

OKUMAYI SEVİYOR MUSUNUZ?
Yazılarımızı takip etmek için

E-Bülten ile
SEVDİĞİN TÜRLERİ TAKİP ET

Bir çok basın kuruluşuna destek veren N’oluyo’nun popüler haberleri sana da gelsin istemez misin? E-posta aracılığı ile hangi türde haberler almak istersin?


Günün popüler yerli dizi haberleri

Günün popüler yabancı dizi haberleri

Günün popüler yarışma ve reality show haberleri

Farklı türlerden güne dair popüler televizyon haberleri

Farklı türlerden haftaya dair popüler televizyon haberleri
Endişelenmeyin, spam içermiyoruz.