Everything Sucks! nasıl bir dizi?

4 dakikada okuyabilirsiniz

Netflix’in taze dizisi Everything Sucks! bizi 90’lı yıllara götürüyor. Başrollerinde Peyton Kennedy (Kate), Jahi Di’Allo Winston (Luke), Rio Magnini (McQuaid), Quin Liebling (Tyler), Sydney Sweeney (Emaline), Elijah Stevenson (Oliver), Patch Darragh (Ken) ve Claudine Nako (Sherry) yer alıyor. Senaryosunu ise sempatik bir romantik film “Like Crazy”nin senaristliğini üstlenen Ben York Jones kaleme alıyor. Ben York Jones aynı zamanda Mr. Stargrove karakterine de hayat veriyor. 

Fotoğraf: Netflix

Henüz dizinin ilk sezonu yayınlandı ve son bölümdeki son sahne ile ikinci sezona yeşil ışık yaktılar. Ortalama yarım saatlik on bölümden oluşan bu gençlik dizisi kelimenin tam anlamıyla su gibi akıyor. Sizi içine çeken bir anlatıya sahip. Naif, sempatik, 90’lı yıllara dönüş ve o lise yıllarındaki çılgın atan gençlik anları sizi hemen içine alıyor. 

Peki konusu ne?

Fotoğraf: Netflix

Boring High School’da okuyan öğrencilerin etrafında geçiyor hikayemiz… Luke, McQuaid ve Tyler lise birinci sınıflardır ve artık lisede oldukları için her şeyin daha iyi olmasını isterler. Üçü okulun video kulübüne katılırlar. Luke kulübün bir diğer üyesi ikinci sınıf olan Kate’e ilk gördüğü andan itibaren tutulur. Bir sorun vardır Kate müdürün kızıdır ve Luke için işler istediği gibi gitmez. Okulun başka bir kulübü drama kulübünde ise abartılı oyunculuklarıyla Oliver ve Emaline önderliğinde bir gösteri yapmak için seçmeleri yaparlar. Fakat bu iki kulüp beklenmedik olaylardan dolayı ezeli düşman olur ve video kulübü kendini affettirmek için onlara bir film çekme teklifiyle giderler. Bu iki kulüp ortak bir film işine girerler ve yaşanan olayların çerçevesinde bizler ilişkilere, arkadaşlıklara ve yeni başlangıçlara şahit oluyoruz.

Fotoğraf: Netflix

Luke karakteri annesiyle yaşıyor, babası onları Luke yedi yaşındayken terk etmiş. Luke babasını çok az tanıyor. On bölüm boyunca biz babasını, kaydettiği kasetlerden tanımaya çalışıyoruz. Luke bir kasa dolusu kaseti ilk kez izlemeye başlıyor bizle beraber. Babası Boring kasabasında düğün çekimleri yapan bir adam ve Luke’un kamera bilgisi ise babasından kalan eşyalar ve ondan öğrendiği şeylere dayanıyor. Luke her bölüm izlediği kasetlerle aslında o bölümdeki duygu durumunu, duygu geçişlerine birer ipucu veriyordu. Aslında babasının kaydettiği kasetlerde ilk başta dört numaralı kaseti izlerken babasına ısınıyoruz ve yok ya kötü bir baba olamaz diyoruz ama Luke ile birlikte diğer kasetleri izledikçe aslında Boring kasabasından, işinden ve hayatından nasıl bunaldığını sıkıldığını görüyoruz. Son bölümdeki açılış sahnesinde ise tamamen gideceği sinyallerini alıyoruz. “Başarılı sanatçıların hayatında kimse olmaz” diyor kasetinde ve bu cümlesi Luke için bir dönüm noktası oluyor. Jenerikteki “Everything Sucks!” yazısının her seferinde farklı temalarla yazılışı ise yine bize bölümle ilgili bir ipucu veriyordu. İnternet, balon, kaset, grafiti hepsi ama hepsi bizi bölüme hazırlayan ufak detaylardı. Her bölümde dizinin adıyla paralel hep bir çöküş yaşıyor karakterlerimiz…

Fotoğraf: Netflix

Şarkılar… Dizi 90’larda geçince şarkılarda da bir zaman yolculuğuna çıkıyoruz. Belki ilk kez duyduğunuz belki özlediğiniz belki de kıyıda köşede kalmış şarkıları bize tekrar tekrar hatırlattı dizi. Şarkılarda o kadar güzel oluyor ki böyle zaman yolculuğundan insanın hiç çıkası gelmiyor!  İkinci bölümde Luke’un aşkını açıkladığı Oasis’in Wonderwall şarkısının klibini kendisine uyarlaması Sing Street isimli filme o kadar benziyordu ki… İzleyenler bilir İrlanda yapımı bu komedi/dram filmi de 80’lerde geçiyordu ve dizideki gibi naif, sempatik karakterlerle bizlere müzik dolu bir yapım sunmuşlardı. Sekizinci bölümde ise Ace of Base’den Beautiful Life şarkısı tamamen o bölümün şarkısıydı diyebilirim. İlk başta herkese güzel, enerjik ve mutlu gelen şarkı bölüm ilerledikçe anlamını yitirmeye başlıyor. Bize bunu o kadar güzel bir geçişle verdiler ki izlerken artık onlar gibi şarkıyı dinlemek istemiyorsunuz. 

Son üç bölümde dizide herkes için duygu patlamaları, isyanlar, itiraflar boy gösterdi. Her karaktere ısındığınız için onların öyle duygu geçişlerine şahit olmak çok güzel bir şey. Altı dolu olan karakterlerimizi daha da sağlamlaştırdı bu üç bölüm… Dokuzuncu bölümde bir köprü sahnesi vardı. Stand By Me filmindeki köprüyü andırdı bana. Böyle gençlik filmlerinin birbirlerini andırmalarını çok seviyorum. Bunu bilerek yapmıyorlar belki ama izleyiciler önceki film ve dizilerle bağlantı kurunca –ki bu ben oluyorum :)- hoş bir ambiyans katıyor yapıma… 

Fotoğraf: Netflix

Şipşak bitirilecek bir dizi Everything Sucks! Kesinlikle izlemenizi öneririm. Tatlı gülümsemeler eşliğinde izleyeceğiniz bu dizi hiç bitmesin isteyeceksiniz. 

OKUMAYI SEVİYOR MUSUNUZ?
Yazılarımızı takip etmek için

E-Bülten ile
SEVDİĞİN TÜRLERİ TAKİP ET

Bir çok basın kuruluşuna destek veren N’oluyo’nun popüler haberleri sana da gelsin istemez misin? E-posta aracılığı ile hangi türde haberler almak istersin?


Günün popüler yerli dizi haberleri

Günün popüler yabancı dizi haberleri

Günün popüler yarışma ve reality show haberleri

Farklı türlerden güne dair popüler televizyon haberleri

Farklı türlerden haftaya dair popüler televizyon haberleri
Endişelenmeyin, spam içermiyoruz.
Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı