Mert Fırat’ın canlandırdığı akıllarda kalan 5 karakter!

3 dakikada okuyabilirsiniz

Şahabettin Mert Fırat, 10 Ocak 1981 yılında Ankara’da doğdu. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü’nden mezundur. İlk dizisi olan ve 2000 yılında yayınlanan Bizim Evin Halleri’nde Bora karakterini canlandırdı. 2006 ve 2008 yılları arasında yayınlanan Binbir Gece’de Burak karakteriyle izledik. İşte Benim’de Ali, Hayattan Korkma’da Engin, Yersiz Yurtsuz’da Hüseyin karakterlerine hayat verdi. 2009 yılında Başka Dilde Aşk filminde işitme engelli olan Onur’a hayat verdi. Bu rol ile Ankara Uluslararası Film Festivali’nde ve Sadri Alışık Ödülleri’nde En İyi Erkek Oyuncu Ödülüne layık görüldü. Ardından Kapalıçarşı’da Arda Güler karakteri ile karşımıza çıktı. Senaryosunu yazdığı ve tacizci bir babayı canlandırdığı Atlıkarınca’ da Erdem’e hayat verdi. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Senaryo Ödülü aldı. Daha sonra Beni Unutma’da Sinan, Bir Ömür Yetmez’de Ali, Dedemin İnsanları’nda Hasan karakterlerini canlandırdı. Devrimden Sonra ve Unutma Beni İstanbul’da rol aldı. 2013 yılında Kelebeğin Rüyası’nda Rüştü Onur’a hayat verdi. Yine aynı yılda İntikam adlı dizide rol aldı. Beren Saat ile başrollerini paylaştığı dizide Emre Arsoy karakterine hayat verdi. Erkek Tarafı Testosteron, The Water Diviner, Bir Varmış Bir Yokmuş’da rol aldı. Gece’de Yusuf’a, Serçe Sarayı’nda Kadir’e hayat verdi. 2017 yılında Show TV’de yayınlanan Aşk ve Gurur’da Kenan’ı canlandırdı. Aynı yıl Yol Ayrımı adlı sinema filminde oynadı. Yine aynı yılda Arif V 216’da Sadri Alışık’ı canlandırdı. 

Fotoğraf: Mert Fırat Resmi Instagram Hesabı

Bir Varmış Bir Yokmuş, Atlıkarınca, Başka Dilde Aşk ve Gece’nin senaryolarını yazdı. Farklı on bir tiyatro oyununda yer aldı. 2017’de UNDP’de Türkiye’nin ilk “İyi Niyet Elçisi” seçildi. Şu an yayınlanmakta olan yılın en popüler dizilerinden Ufak Tefek Cinayetler’de Serhan Aksak’a hayat vermekte Mert Fırat… Hem televizyonda hem tiyatroda hem de sinemada çok boyutlu bir oyuncu olduğunu kanıtlayan Mert Fırat’ın canlandırdığı unutulmaz beş karaktere bir göz atalım mı? Buyurunuz!

1- Onur / Başka Dilde Aşk 

Fotoğraf: IMDb

18 Aralık 2009’da vizyona giren filmin başrollerini Saadet Işıl Aksoy, Mert Fırat ve Lale Mansur paylaşmıştı. Konu genç bir kızın, sağır-dilsiz bir gençle olan aşkı temel alınarak işlenmişti. Hem duyamayan hem de konuşamayan birini canlandırmıştı Mert Fırat… Bu rol ile aldığı “En İyi Erkek Oyuncu” ödüllerinin üzerine bence bize pek bir şey söylemek düşmez. İzlemeyen varsa izleyebilir elbette.

2- Rüştü Onur / Kelebeğin Rüyası 

Yapım yılı 2013 olan sinema filminde Zonguldak’ta yaşayan genç şairler Rüştü Onur ve Muzaffer Tayyip Uslu’nun hayat hikayesi anlatılmıştı. 22 yaşında veremden hayatını kaybeden genç şaire hayat vermişti Mert Fırat… 

3- Emre Arsoy / İntikam

Fotoğraf: Kanal D

3 Ocak 2013 – 20 Şubat 2014 tarihleri arasında Kanal D’de yayınlanan ve iki sezon kırk dört bölüm süren dizide Beren Saat, Yiğit Özşener, Nejat İşler, Alican Yücesoy gibi isimlerle başrolleri paylaşmıştı. 

4- Ozan / Bir Varmış Bir Yokmuş 

2015 yılı yapımı sinema filminde Mert Fırat, Melisa Sözen ile başrolleri paylaşmıştı. Filmde müzisyen Ozan’ı oynayan Mert Fırat, Müslüm Gürses’un Nilüfer şarkısını da filme özel seslendirmişti. 

5- Serhan Aksak / Ufak Tefek Cinayetler 

24 Ekim 2017’de Star TV’de yayın hayatına başlayan Ufak Tefek Cinayetler’in Serhan Aksak’ı Mert Fırat… Hikayenin bir numaralı erkek kahramanı olan Serhan, Merve’nin eşi ama Oya’ya da yanık hani… Hem çok yakışıklı hem de ideal bir eş. Eee haliyle de karakterin kusursuzluğu Mert Fırat’ın daha da çok popülerleşmesini sağlamakta… Karizmasının farkındaydık biz ama bu rolden sonra hayran kitlesi daha da büyüdü yakışıklı oyuncunun. Öyleyse hem dizinin reytingi bol olsun hem de Mert Fırat’ın başarısı daim olsun. 

OKUMAYI SEVİYOR MUSUNUZ?
Yazılarımızı takip etmek için

E-Bülten ile
SEVDİĞİN TÜRLERİ TAKİP ET

Bir çok basın kuruluşuna destek veren N’oluyo’nun popüler haberleri sana da gelsin istemez misin? E-posta aracılığı ile hangi türde haberler almak istersin?


Günün popüler yerli dizi haberleri

Günün popüler yabancı dizi haberleri

Günün popüler yarışma ve reality show haberleri

Farklı türlerden güne dair popüler televizyon haberleri

Farklı türlerden haftaya dair popüler televizyon haberleri
Endişelenmeyin, spam içermiyoruz.
Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı