Westworld 2. sezon 1. bölüm incelemesi!

3 dakikada okuyabilirsiniz


“Game of Thrones’un veliahtı” olarak gösterilen Westworld’e, neden bu yakıştırmanın yapıldığını kanıtlar bir bölüm izledik. Konu olarak çok farklı kulvarlarda yarışsalar da, yapılarındaki bilinmezlik ve potansiyeli göz önünde bulundurduğumuzda esasında Westworld’ün de kendi janrında bir Game of Thrones olduğu gerçeğini göz ardı edemiyoruz. Uzun lafın kısası; Westworld bu sezon bizlere Game of Thrones’un yokluğunu aratmayacak gibi… Arayan kan bulundu diyebiliriz!

Geçen sezon finalinde adeta tozun dumana karıştığı bir ortamda bıraktığımız Westworld’ü, yine aynı karmaşa ve bilinmezlikte buluyoruz. O tatlı ve sevecen kadından, adeta bir buz küpüne dönen Dolores’in, uzun yıllardan bu yana biriktirdiği intikam arzusunun faturasını sezon boyunca göreceğimizin işaretini bu bölümde gördük. Konukları içtenlikle karşılayan bir çiftçi kızından, acımasız bir katile evirilen Dolores’in, ileriki zamanlarda ne yapacağını az-çok tahmin etsek de, yapacağı eylemlerin sonuçlarını bir o kadar da merak ediyoruz. Dışarıda keşfedilmemiş çok daha büyük bir dünya olduğunu söyleyen Dolores, bu büyüklük içerisinde kaybolmaması için ne gibi girişimlerde bulunacak, bizleri asıl meraklandıran da bu nokta işte… Ama kesin olan bir şey var ki; o da hesaplaşma vaktinin çoktan geldiği!

Dizinin soğukkanlı bir başka katili William yani Siyahlı Adam’ın, geçen sezondaki labirenti bulma gayesinin nihayete ermesinin ardından hayatında nasıl rota çizeceğinin cevabını bölüm itibariyle çok geçmeden öğrenmiş olduk. Kendisi için tasarlanan yeni oyunda William’ı ne gibi bilinmezliklerin beklediği yönündeki sorularımız şimdilik cevapsız kalsa da, sezon boyunca bizleri ve William’ı meşgul edeceğini söyleyebiliriz.

İnsanlar tarafından tasarlanmış olduğunu bildiği fakat kızını bulmaktan bir türlü vazgeçemeyen Maeve’in, yeni sezonda da bu uğurda tüm duvarları yıkacağını ve içinde biriktirdiği öfkeyi önüne çıkan engelleri aşmak için kullanacağını kestirmek çok da güç olmasa gerek… Peki, Maeve kızını bulduktan sonra ne yapacak? Benim asıl merak ettiğim husus bu! O da Dolores gibi dış dünyadan hesap sormaya kalkabilir.

Biz seyircilerin kendisi hakkında her geçen gün daha da fikir sahibi olduğu, onun ise kendisi hakkında bir o kadar bilinmezlik ve kafa karışıklığı yaşadığı Bernard’ın; Ford’un yokluğunu herkesten iyi değerlendireceğinin kanısındayım. Her ne kadar yaratıcısını kaybetse de, Ford bir anlamda Bernard’ın yaşamının önündeki en büyük engeldi. Dış dünyayı tanımak isteyen bir Dolores’in kuşkusuz başvuracağı ilk adres de Bernard olacaktır. Bölüm sonu, Bernard’ın çok kritik bir karar verdiğini bizlere işaret ediyordu. Gelecek bölüm dikkatimiz bu noktada olacak!

Dizi yeni sezona filme yakın uzunlukta ve film kalitesinde başladı. Gerçekten bir dakika olsun sıkmayan ve kendini izlettiren bir bölümdü. Gelecek bölümlerin de bundan farksız olmayacağını düşünüyorum. Zira ok bu kez gerçekten yaydan çıktı! Diziye yeni katılan Vikings’in Floki’si Gustaf Skarsgård’ın hayat verdiği Karl Strand karakteri de kuşkusuz sezonun dikkat çeken karakterlerinden biri olacağını bölüm itibariyle bizlere hissettirdi… Gelecek Westworld bölümünde görüşmek üzere!


Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı