Westworld 2. sezon 4. bölüm incelemesi!

Westworld 2. sezon 4. bölüm incelemesi!

Westworld 2. sezon 4. bölüm incelemesi!

14 05 2018 Murat Zeybek
Murat Zeybek
Murat Zeybek 14 05 2018

Kafamızdaki bazı soru işaretlerini ortadan kaldıran fakat kalan boşluğu yine soru işaretleriyle dolduran bir bölümü ardımızda bıraktık. William ve Bernard’ın pilotluğunda izlediğimiz şu koca 70 dakikalık bölümde kısa sürede de olsa Dolores ile Maeve’i görsek fena olmazdı diye düşünüyorum. Gelecek bölümde bunun tam tersi bir tabloyu görebiliriz.

Bernard’ın Clementine vasıtasıyla savaş alanından kaçırılışı, bizlerde “Bernard anlaşılan yine kurtulamadı!” intibası uyandırmıştı. Fakat bölüm itibarıyla anlıyoruz ki; meğer Bernard’ın bu tutsaklığı kendisinin gerçek özgürlüğünün ilk adımıymış. Bernard’ın yapay zihninde canlanan anı kırıntıları kendisini ve bizleri bir bilinmezliğe sürüklerken bölüm sonu, bahsettiğimiz bu bilinmezliği bir nebze de olsa dağıtmaya yetti.

Bölümün geneline yayılan James Delos-William diyalogları, Bernard’ın içinde bulunduğu çıkmaza birer harita niteliğindeydi. Gerçek insan zihinlerinin hiç yaşlanmayan yapay bedenlere aktarılması, yeni nesil bir ölümsüzlük! Fakat gelin görün ki; insanoğlunun uzun yıllardır peşinde koştuğu ölümsüzlük hayali bir kez suya düşmüş. Yapay zekâ için insan eliyle yapılmış yapay bedenler, gerçek insan zihinlerini kabul etmemiş. Delos’un sadece birkaç saat çalışan ve bir süre sonra teklemeye başlayan zihni, akıllara Dolores’in babası Peter’ı getiriyor. Bölüm sonunda Bernard’ın icraatı olduğunu öğrendiğimiz o tabloda, Bernard’ın kaçırdığı zihin Peter’a ait gibi görünüyor. Peki, şirketin bu derece önemsediği bu Peter Abernathy kim? Benim aklıma William’ın arkadaşı Logan Delos geliyor nedense…

Geçen bölüm, Teddy’nin serbest bıraktığı adamların Dolores’in başına iş açabileceğini söylemiştim. Ancak William bölüm itibarıyla bu teorimi çürüttü. Kızı sayesinde William’a eski iyi günlerini hatırlatan Ford, “Oyun konusunda gözünü ileri dikme!” diyerek söz konusu oyunun William’ın kendi eski benliğini bulma oyunu olduğuna işaret ediyordu. William her ne kadar iyilik yapmadığını düşünse de amacı uğruna ihtiyacı olan acımasız katilleri, dostum değil dediği kişi için gözünü kırpmadan öldürmesi, bal gibi iyilikti. William belki bunu kızını hatırladığı için yaptı ama bir kez daha belirtmek gerekir ki; William’a kızını hatırlatan Ford’du. Bölüm sonunda William’ın gerçek kızıyla karşılaşmamız ise bizler için gerçekten sürpriz oldu.

Gelecek bölüm, bu bölümde görmediğimiz Dolores ve Maeve’in hikâyelerine devam edeceğiz. Son bölümlerde belli karakterlerin üzerine yoğunlaşmaya başlayan Westworld, bu konuda The Walking Dead benzeri bir yöntem izliyor. Umarız bu yöntem The Walking Dead’te olduğu gibi ters tepmez! Gelecek Westworld bölümünde görüşmek üzere…

Filtreleyelim mi?

Filtreleyelim mi?

E-bülten Kayıt