Stranger Things vs Dark!

4 dakikada okuyabilirsiniz


Netflix’in iki farklı dizisi… Fantastik ve  drama öğelerini buluşturan orijinal yapımlar, Stranger Things ve Dark… 2016 yılında Stranger Things ile 2017 yılında ise Dark ile buluşturdu bizi Netflix… Herkes Stranger Things çıktığında hemen izledi ve çok beğendi. 80’lerde geçen bu korku teması üzerine kurulu fantastik macera o kadar çok sevildi ki ikinci sezon, daha sonrasında da üçüncü sezon onayı aldı. Dark ise Stranger Things’ten bir yıl sonra yayın hayatına başladı ve herkes Dark’ı, onun bol gizem dolu dünyasını da çok sevdi. 

Fotoğraf: Netflix

Benzerlikleri, birisinin daha popüler olması, diğerinin daha az popüler olmasına itirazlar, farklar derken bu iki Netflix orijinal yapımı her yerde birçok kez karşılaştırıldı. Çoğunluk zamansal ilerleyerek önce Stranger Things sonra Dark’ı izledi fakat ben tam tersini yaptım. Her iki diziyi de çok geç keşfettim ve anca izleyebildim o yüzden önce Dark’ı izlemeye başladım ardından da iki sezon Stranger Things’i bitirdim.

Fotoğraf: Netflix

Şimdi hem benzerlikler hem de farklar üzerine minik bir karşılaştırma yazıyorum. Arka fonda ise sırasıyla The Clash- Should I Stay or Should I Go ve Apparat-Soap&Skin- Goodbye çalıyor. 

1- Amerikan ve Alman yapımları

Fotoğraf: Netflix

İlk fark dizilerin yapım yerleri tabiki de. Her ikisini de izlediğinizde bu fark o kadar belirgin oluyor ki… Herkes haliyle kendi ülkesini özellikle de duygusunu katmış. Dil, ilişkiler, dış görünüş her şey çok farklı.

2- Başrollerin yaşları

Fotoğraf: Netflix

Dark dizisinde genellikle başroller daha büyük, lise çağındalar. Stranger Things’te ise kahramanlarımız ortaokula gidiyor.

3- Mekanlar

Fotoğraf: Netflix

Her iki dizide küçük bir kasabada ve birkaç aile arasında geçiyor. Mekanların ormanlık alan, okul, elektrik/nükleer santrali ve kaybolma yerleri oldukça benziyor – ki zaten ilk fragmanlarda da herkes bu yüzden aynı tarzda bir dizi daha mı geliyor düşüncelerine kapıldı- Evet mekanlar benziyor ama konular bambaşka.

4- Konu

Fotoğraf: Netflix

Her iki dizide aynı konu gibi görünse de aslında çok farklı konuları işliyorlar. Dark konusu itibariyle çok fazla karanlık ve rahatsız edici. Stranger Things Dark’a göre daha fantastik ve daha az rahatsız edici, gerilim unsuru Dark’a nazaran daha düşük. Her ikisinde de kaybolma teması üzerinden gidilse de ilerleyen bölümlerde anlıyoruz ki senaryolar iki farklı yönü anlatıyor bizlere.

5- Kafa karışıklığı meselesi

Fotoğraf: Netflix

Dark’ın yapımcıları, senaristleri kafalarımızın yanmasını istemişler ki bunu çok güzel bir şekilde başardılar. “Hangi karakter kimdi, şuan hangisi konuşuyor, nasıl ya?” gibi sorularla diziyi izlerken sürekli düşünüyor, kafa yoruyorsunuz. Bu bazılarını rahatsız etse de ben bu durumu, o gizemi çok sevdim. 

Fotoğraf: Netflix

Stranger Things’te ise her şey çok daha net, açık ve kafamızda soru işaretleri kalmıyor. Flashbacklerle bizim işimizi kolaylaştırıyorlar, senaryo daha belirgin ve daha anlaşılabilir ilerliyor. 

6- Diyaloglar

Fotoğraf: Netflix

Dark çok soğuk bir dizi. Alman halkının o soğukluğunu, duyarsızlığını çok hissediyorsunuz. Dizide hiçbir karakterle kendinizi özdeşleştiremiyor, onunla bir olamıyorsunuz. Ama nefret ettiğiniz ve uyuz olduğunuz karakterler var. Diyaloglar çok iyi ama çok duygusuzlar. Herkes zamanlar içinde yolculuk yaptı Jonas her iki zamana da gitti ve o kadar rahat karşıladı ki. Şaşkınlık, heyecan hiç yoktu. Dizi de hiç şaka, espri yok aksine hep bir karanlık hava hakim. Dizinin renk paleti, havanın sürekli yağmurlu olmasının bunda büyük bir payı var.

Fotoğraf: Netflix

Stranger Things’te ise karakterlerimiz daha eğlenceli, kasabalarında kıyamet kopsa da, arkadaşları kayıp olsa da, ekibe psişik güçleri olan biri katılsa da o insani duygularını hala devam ettirdiler. Kıskanma, kavga, önemli şeyler olsa bile kendi hayatlarına devam etme ve yaşama, şakalar, kitap alıntıları ve en önemlisi duygularını hiç gizlemediler. Biz gergin bir sahnenin ardından başka bir karakterin duygusal anına şahit olduk ya da olağan şeyler de yaşadık. Hava güneşliydi, daha renkli bir atmosfer hakimdi. En önemlisi karakterlerle kendimizi içselleştirebildik. Onlar gibi kızdık, sinirlendik, güldük.

7- Müzikler

Fotoğraf: Netflix

Her iki dizinin de müzikleri de çok başarılıydı benim nazarımda. Dark’ta öyle kaliteli müzikler yapılmış ki o gerginliği, gerilimi, karanlık havayı adeta tamamlıyordu. Stranger Things ise 80’lerin müziklerinde, kasetlerinde bizi geçmişe yolculuğa çıkardı.

Fotoğraf: Netflix

Velhasıl her iki dizide kendi alanında çok başarılı ve kaliteli yapımlar. Başta izlediğinizde ya benziyorlar diyebilirsiniz ama içine girdiğinizde aslında çok ama çok farklı olduklarını anlayacaksınız. Benzerlikler, farklılıklar hakim ama her ikisinin de kulvarı yeri ayrı. İzlemediyseniz kesinlikle başlayın çünkü her ikisi de bir solukta bitirilecek diziler arasında… Unutmadan söyleyelim; Dark ikinci sezon onayını aldı, Stranger Things’in ise üçüncü sezon hazırlıkları ve çekimleri başladı.