Westworld 2. sezon 9. bölüm incelemesi!

3 dakikada okuyabilirsiniz


Geçen haftaki o iç parçalayıcı duygusal bölümün ardından bizleri tekrardan hikâyenin içine sokan bir bölümle karşılayacağını düşündüğümüz Westworld, sezon finali tadında bir bölümle kendisine olan güvenlerimizi bir kez daha boşa çıkartmadı. William’ın tam anlamıyla damga vurduğu dokuzuncu bölümün dikkat çeken detaylarına değinmeye başlıyorum.

Dizinin başladığını günden beri bizleri en fazla şaşırtan, en fazla bilinmezliğe sürükleyen karakter olmuştu William. Sezon boyunca Ford’un yeni hikâyeyi onun için tasarladığı konusunda yığınla laf ettik. Ve bu konuda safımız daima William’ın yanıydı. Zira bizlere en net gelen karakterdi kendisi… Peki ya rol yaptığını kabullenen bir William? İşte asıl konuşulması gereken nokta da bu!

Sezon boyunca Ford’un tüm engellemelerine rağmen amacına ulaşmak isteyen bir Wiliam vardı karşımızda. Bizleri de safına çeken bir William… Kızı Emily’i gördüğümüzde de Wiliam gibi bizler de bunun Ford’un bir başka numarası olduğunu düşündük. Ya da öyle düşünmek istedik, bilemiyorum. Ancak kesin olan bir şey var ki; o da asıl rol yapan taraf Ford değil, William’mış. Parka ilk adımını attığı andan itibaren içinde büyümeye başlayan karanlık tohumları filizlenmiş ve William’ın tüm bedenini sarmıştı. William her ne kadar gerçek hayatında rol yaparak bu karanlığı saklamaya çalışa da; o gömülmeye çalışılan karanlık bir noktada ortaya çıkarak önce karısını, sonra da kızını elinden aldı. Ve William için asıl gerçek hayat rol yaptığı değil, karanlığını doyasıya yaşadığı parktı. William orada da rol yapmaya çalışınca da varılan nokta bugün gelinen noktaydı… Hayatımızda yapığımız seçimlerin sadece kendimizi değil, etrafımızdakileri de ne derece etkilediğinin en bariz ispatını William’da görmüş oluyoruz!

Bölümde seçim zorunda kalan sadece William değildi… Dolores tarafından özgürlük vaadiyle yola çıkarılan ve Dolores tarafından değiştirilen Teddy de vardı. Bölüm sonu geldiğinde Teddy işte tam da bunu vurdu Dolores’in yüzüne. İnsanların yaptığı seçimlerin sonucunu değil, kendi seçimlerinin sonucunu yaşamak için yola çıkan Dolores’in, Teddy’nin kaderi konusunda seçim yapabilmesi Teddy’nin intiharının fitilini ateşleyen noktaydı.

Gerçek anlamda hür iradesiyle hareket etmenin hayallerini koşturan Bernard’ın, iradesini tekrardan Ford’un eline bırakması Bernard için ölümden daha beter bir sonuçtu. Daima yapmak istediği şeyleri başkalarının kontrolünde yapan Bernard’ın, içinde tekrardan beliren kontrol mekanizmalarını sökme çabaları şimdilik işe yaramış gibi gözükse de, zihninin en merkezi noktasına yerleşen Ford’u sıradan veri paketi gibi silmesi o kadar da kolay değil. Bernard’ın bizzat Ford’un iradesine sığınacağı günler bile gelebilir.

Gelecek hafta itibariyle ikinci sezona noktayı koymuş olacağız. Yine sürprizlerle dolu, yine Westworld’e yakışan bir sezon finali bizleri bekliyor gibi görünüyor. Sezon finalinde görüşmek üzere…


OKUMAYI SEVİYOR MUSUNUZ?
Yazılarımızı takip etmek için

E-Bülten ile
SEVDİĞİN TÜRLERİ TAKİP ET

Bir çok basın kuruluşuna destek veren N’oluyo’nun popüler haberleri sana da gelsin istemez misin? E-posta aracılığı ile hangi türde haberler almak istersin?


Günün popüler yerli dizi haberleri

Günün popüler yabancı dizi haberleri

Günün popüler yarışma ve reality show haberleri

Farklı türlerden güne dair popüler televizyon haberleri

Farklı türlerden haftaya dair popüler televizyon haberleri
Endişelenmeyin, spam içermiyoruz.
Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı