Hangi yerli film 2018’in ilk yarısında daha çok izlendi?

2 dakikada okuyabilirsiniz

Socipol, 2018 yılında vizyona giren Türk filmlerinin detaylı analizini yapıyor. Bu yıl 50 Türk filmi(*) vizyon şansı buldu. Bu filmlerin toplam izleyici sayısı yaklaşık 21 Milyon oldu. En çok izlenen film Cem Yılmaz’ın Arif V 216 filmi, 5 milyon kişiye ulaştı. İkinci sırada Ahmet Kural ve Murat Cemcir’in Ailecek Şaşkınız filmi 4 Milyon seyirci sayısını aştı.

Filmlerin vizyona girdiği ilk hafta sonu gişe rakamlarında da Arif V 216; 1.331.691 rakamıyla birinci sırada. Bir sinema filminin seyirci tarafından kabul görmüş olmasını ölçümleyen İHSR (FWR – First Weekend Ratio- toplam gişe rakamının, ilk hafta sonu gişesine oranı) rakamında ise Tolga Karaçelik’in ödüllü komedi filmi Kelebekler birinci sırada. Kelebekler ilk haftasonu 18 bin gişe ile başlamış ve 129 bin toplam gişe yaparak 7,16 oranıyla birinci olmuştu. Bu yılın en çok izlenen 3. filmi olan Deliha 2 ise 6,05 oranıyla üst sıralarda yer alıyor. 

Bu yılın ilk yarısında en büyük hayal kırıklığı, ortalama seyirci sayısı 4,5 milyon seviyesinde olan Şahan Gökbakar’ın Kayhan filmiyle 600 binde kalmasıydı. Gökbakar’ın Recep İvedik serisinin dışında kalan filmlerinin seyirci ortalaması 2.5 milyon iken Kayhan ile bu rakam 1.8 milyona düşmüş oldu. Büyük umutlarla vizyona giren Kerem Bursin ve Burak Özçivit’in başrollerinde oynadığı Can Feda filmi de 293 bin gişe yaparak hayal kırıklığı yarattı. Sezonun en büyük bütçeli tek tarihi savaş filmi Mehmet Aslantuğ, Fikret Kuşkan, Alperen Duymaz, Burcu Özberk gibi isimleri kadrosunda bulunduran Direniş Karatay 203 bin gişe yaparak beklentilerin altında kaldı. Çağan Irmak’ın Çocuklar Sana Emanet’i ve Nejat İşler’li Kaybedenler Kulübü Yolda filmleri de gişede beklentileri karşılamadı. 

Nuri Bilge Ceylan’ın Ahlat Ağacı filmi, uzun süresine rağmen Ceylan’ın en çok izlenen 2. filmi oldu.  Ünlü bir youtuber olan Enes Batur’un hayatından yola çıkılarak çekilen Enes Batur Hayal mi Gerçek mi filmi 1.5 milyon seyirciye ulaşarak bu yılın en çok izlenen 4. Türk filmi, Tüm zamanların ise en çok izlenen ilk 70 Türk filminden biri oldu. 

Bu yıl vizyona giren filmlerin 18 tanesi 200.000 seyircinin üzerine çıktı. 10 tanesi ise sektörün toplam izleyici ortalamasının üzerine çıktı. Devam filmlerinden Deliha, serinin ilk filmine oranla seyirci sayısını 500 bin artırırken, 4N1K serinin ilk filminin yarısı oranında seyirciyi, Cumali Ceber ve Bordo Bereliler ise yaklaşık 3’te biri oranında seyirciyi sinemaya getirebildi. 

OKUMAYI SEVİYOR MUSUNUZ?
Yazılarımızı takip etmek için

E-Bülten ile
SEVDİĞİN TÜRLERİ TAKİP ET

Bir çok basın kuruluşuna destek veren N’oluyo’nun popüler haberleri sana da gelsin istemez misin? E-posta aracılığı ile hangi türde haberler almak istersin?


Günün popüler yerli dizi haberleri

Günün popüler yabancı dizi haberleri

Günün popüler yarışma ve reality show haberleri

Farklı türlerden güne dair popüler televizyon haberleri

Farklı türlerden haftaya dair popüler televizyon haberleri
Endişelenmeyin, spam içermiyoruz.