Emmy 2018’in “En İyi Mini Dizi” ödülünün sahibi kim olur?

3 dakikada okuyabilirsiniz


Emmy’nin öyle kategorileri var ki kimin ödüle uzanacağını kestirmekte gerçekten zorlanıyorsunuz. İşte “En İyi Mini Dizi” kategorisi de bu bahsettiğimiz kategorilerden biri! Beş dizinin de adaylığı sonuna kadar hak ettiği kategoride ödülü kimin kazanacağına büyük bir muamma olsa da, biz adaylara dair tahminlerimizi sıralayacağız. Siz de yazının sonundaki anketle gönlünüzdeki adaya oy verebilirsiniz!

1) Godless

Neden Kazanmalı: Western tarzı yapımlardan hoşlananların anında ilgisini çekmeyi başaran ve birçoğunun da ümitlerini karşılıksız bırakmayan yapım olarak akıllarda kalacak olan Godless, hak ettiği başarıyı Emmy adaylığı alarak yakalamış oldu. Bu başarıyı daha ileriye taşıyabilir mi, diye soracak olursak; bu ihtimali orta seviyelerde gördüğümü söyleyebilirim.

Neden Kazanmamalı: Dizinin her kitleye hitap etmiyor olması, kuşkusuz onun için büyük bir dezavantaj. Godless’ın adını ilk kez Emmy adaylığıyla duyanlarımız bile olmuş olabilir. Godless’ın adaylar arasındaki en zayıf halka olduğunu ve adaylıkla yetinmesi gerektiğini düşünenlerdenim.

2) The Alienist

Neden Kazanmalı: 19. yüzyılın nostalji havasını çok iyi işlemeyi bilmiş, gerek oyuncu kadrosu gerekse hikâye akışıyla bu yılın imrenerek izlediğim dizilerinden biriydi The Alienist. Çekimlerinden prodüksiyonuna kadar gayet özenilerek çekildiği her halinden belli olan The Alienist’in adaylar arasında olmaması düşünülemezdi. The Alienist kazanmasını en arzu ettiğim dizi diyebilirim.

Neden Kazanmamalı: The Alienist’in her anlamda eli çok güçlü olsa da rakiplerinin arasında American Crime Story ve Patrick Melrose gibi iki dişli rakibinin olması, kafaları karıştırmaya yeter de artıyor bile. İki rakipten birinin çelmesine takılabilir.

3) The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story

Neden Kazanmalı: O.J. Simpsons davasıyla 2016 yılına adeta damga vuran American Crime Story, bu kez her anlamda farklı bir hikâyeyle karşımızda. Bir cinayet davasını bir seri katilin gözünden izlediğimiz sezon; bazı yönlerden ilk sezonun gerisinde kalırken, bazı yönlerden ise onun çok daha ilerisindeydi. Daha ilgi çekici bir hikâye akışıyla karşımıza çıkan dizi, yıldızlarla dolu oyuncu kadrosuyla ilk sezonu aratmadı. American Crime Story’nin ikinci sezonunda ikinci Emmy’sini kazanması içten bile değil!

Neden Kazanmamalı: 2016 yılına kıyasla daha güçlü rakiplerle yarıştığı yadsınamaz bir gerçek. Darren Criss’in diziyi taşıyan o harika Andrew Cunanan performansı diziye Emmy’i kazandırmaya yetmeyebilir.

4) Patrick Melrose

Neden Kazanmalı: Konusu ilgisini çekmeyenlerin bile Benedict Cumberbatch’in hatırına şans verdiği, büyük oranda karakter odaklı oluşu sebebiyle bir kesimin sıkılarak, bir kesimin ise bayıla bayıla izlediği Patrick Melrose; kimsenin aday olmasına itiraz edemeyeceği bir noktada buluştuğu bir dizi olarak karşımıza çıkıyor. Benedict Cumberbatch’in oyunculuğunu konuşturarak ayrı bir noktaya çıkardığı Patrick Melrose, daha şimdiden ödülün bir ucundan tutmuş görünüyor!

Neden Kazanmamalı: Eğer söz konusu yıldızsa, bende Penelope Cruz var diyen American Crime Story ve bende de Antonio Banderas var diyen Genius kafa tutuyor Patrick Melrose’a… Fakat elbette ki ödüller sadece yıldızlarla kazanılmaz! Ödül yarışında Patrick Melrose’u American Crime Story’nin bir adım gerisinde görüyorum.

5) Genius: Picasso

Neden Kazanmalı: Gençlik ve olgunluk olmak üzere yine ilk sezona benzer bir işlenişle karşımıza çıkan Genius, pek de sürpriz olmayarak bu yıl da adaylığı kapmayı başardı. İlk sezona kıyasla hemen hemen aynı çizgide seyreden ikinci sezonunda Genius, bu defa ödülü kazanabilir mi, göreceğiz.

Neden Kazanmamalı: Geçen sene Big Little Lies’ın altında ezilen bir Genius’ın, en az Big Little Lies kadar güçlü American Crime Story karşısında var olabilmesi biraz zor görünüyor. Şansını bireysel kategoride Antonio Banderas’la denemesinde fayda var!