Birinci Bölüm: 2000 – 2009 yıllarının ekranda iz bırakmış yerli dizileri!

3 dakikada okuyabilirsiniz

Yıllar geçse de yeri dolmayan şeyler vardır. Mesela çocukluğumuzun veya gençliğimizin dizileri gibi… Kimini defalarca izledik, kiminin repliklerini ezberledik. Aradan çok zaman geçti. Geçmişe dönecek olursak, 2000-2009 yıllarının en iz bırakan dizileri hangileriydi? (İkinci bölüm ise çok yakında…) 

1- Avrupa Yakası

Altı sezon yüz doksan bölüm süren Avrupa Yakası’nı izlemeyen yoktur diye düşünüyorum. Konusu, müzikleri, replikleri ve hayran olduğumuz karakterleri ile unutulmaz diziler arasında yer alıyor. 2004-2009 yılları arasında atv’de yayınlanmıştı. Günümüzde ise tekrarları a2 kanalında yayınlanmakta… 

2- Yedi Numara

2000-2003 yılları arasında yayınlanmış, üç sezon doksan iki bölüm sürmüştü. Üniversite eğitimi almak için çeşitli yörelerden gelmiş dört şehirli kız ve iki taşralı erkek öğrencinin Zeliha ve Vahit’in yanına taşınmaları ve maceraları anlatılmıştı. Daha sonra böyle bir dizi gelmedi maalesef… 

3- Hatırla Sevgili

Beren Saat, Cansel Elçin ve Okan Yalabık’ın başrollerini paylaştığı Hatırla Sevgili’de Şevket’in oğlu Ahmet Gürsoy ve Rıza’nın kızı Yasemin Ünsal’ın birbirlerine aşık olup bir ilişkiye başlamaları, dönemin siyasi olayları anlatılmıştı. 2006-2008 yılları arasında yayınlanan dizi altmış sekiz bölüm sürmüştü. 

4- Tatlı Hayat

Show TV’de 2001-2004 yılları arasında yayınlanan başrollerini Haluk Bilginer ve Türkan Şoray’ın paylaştığı bir diziydi. İhsan ve Sevinç’in hayatı anlatılmıştı. 

5- Ezel

28 Eylül 2009 – 20 Haziran 2011 tarihleri arasında yayınlandı ve yetmiş bir bölüm sürdü. Kenan İmirzalıoğlu, Tuncel Kurtiz, Cansu Dere, Yiğit Özşener, Barış Falay ve Haluk Bilginer’ın başrollerini paylaştığı dizi dönemin en kaliteli işlerindendi. 

6- Doktorlar 

2006-2011 yılları arasında yayınlanan Doktorlar, dört sezon doksan yedi bölüm sürmüştü. Defalarca izlediğimiz, her yaz aylarında tekrarlarına denk geldiğimiz, Ömer’in ölümüne ağlayıp Levent’e beddualar ettiğimiz, Ela’ya üzülüp her bölümü dört gözle izlemiştik. Dizinin başrollerini ise Yasemin Ergene, Kutsi, Melike Güner ve Bekir Aksoy paylaşmıştı. 

7- Yaprak Dökümü 

Güçlü oyuncu kadrosu ve sağlam dramıyla ekranların en ağlatan dizilerindendi Yaprak Dökümü… Beş sezon yüz yetmiş dört bölüm süren dizide her karakterin ağzının tadı bozulmuştu, her ne kadar bozulmasın diye uğraşılsa da… 

8- Ekmek Teknesi

Dizinin başrollerinde Savaş Dinçel, Sermin Hürmeriç , Ahmet Yenilmez, Cem Kılıç ve Hasan Kaçan yer almıştı. Üç sezon yüz altı bölüm süren dizi jeneriğiyle akıllara kazanmıştı. 2002-2005 yılları arasında önce atv, daha sonra ise Show TV ekranlarında izlemiştik. 

9- Elveda Rumeli

Sütçü Ramis karakterinin ağzından anlatılan dizi atv ekranlarında yayınlanmış, üç sezon seksen üç bölüm sürmüş ve 2007-2009 yıllarında ekranlarda görmüştük. Erdal Özyağcılar, Şebnem Sönmez, Gülçin Santırcıoğlu ve Tolgahan Sayışman’ın başrollerini paylaştığı dizide, 1896-1907 yılları arasında geçen dramatik öyküler anlatılmıştı. 

10- Ihlamurlar Altında

Başrollerini Bülent İnal, Özge Bora, Tuba Büyüküstün ve Sinan Tuzcu’ nun başrollerini paylaştığı dizi, 2005-2007 yılları arasında yayınlanmış ve iki sezon seksen bölüm sürmüştü. Yılmaz, Ömer, Filiz ve Elif’in karmaşık ilişkileri ve aile hayatı anlatılmıştı. 

OKUMAYI SEVİYOR MUSUNUZ?
Yazılarımızı takip etmek için

E-Bülten ile
SEVDİĞİN TÜRLERİ TAKİP ET

Bir çok basın kuruluşuna destek veren N’oluyo’nun popüler haberleri sana da gelsin istemez misin? E-posta aracılığı ile hangi türde haberler almak istersin?


Günün popüler yerli dizi haberleri

Günün popüler yabancı dizi haberleri

Günün popüler yarışma ve reality show haberleri

Farklı türlerden güne dair popüler televizyon haberleri

Farklı türlerden haftaya dair popüler televizyon haberleri
Endişelenmeyin, spam içermiyoruz.