Daredevil’in üçüncü sezonu hakkında bilmeniz gerekenler!

4 dakikada okuyabilirsiniz

Daredevil ilk iki sezonuyla diğer çizgi roman uyarlamalarından farklı bir tarafı olduğunu ortaya koymuştu. Gerek karakterlerinin oluşumu, gerek seçilen mekanlar, gerek senaryonun ilerleyişi izleyicide “Daha fazlasını izlemeyelim!” hissini oluşturuyordu. 19 Ekim’de yayınlanan üçüncü sezon bu noktada büyük beklenti oluşturuyordu. Luke Cage ve Iron Fist’in iptal edilmesi, Jessica Jones’un “arada bir yerde” kalan hikayesi, The Defenders’ın “pek olamaması”, The Punisher’ın kendine kısacık zamanında yarattığı büyük kitle derken Daredevil’in üçüncü sezonu önemli bir yerdeydi. 

Sezon başlamadan önce Daredevil’in Matt Murdock’u Charlie Cox ile dört soruluk kısacık bir röportaj yapmıştık. Henüz sezonu izlemeyenler, “Daredevil’i hiç izlemedim, başlamalı mıyım?” diyenler için yol gösterici olabilir. 

1- Kişisel olarak karşımızda izleyiciyi fazlasıyla tatmin edecek, hikaye örgüsü en az ilk sezon olduğu kadar heyecan verici ve izlemesi çok keyifli bir sezon olduğunu düşünüyorum. Tarih anonsunun yapıldığı trailerda “Let the Devil out!” repliği fazlasıyla dikkat çekti. Ve özellikle dizinin sıkı hayranları bunun daha karanlık, daha sert ve daha felsefi bir sezonu simgelediğini düşündü. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

CC: Evet bu sezonun diğerlerinden daha karanlık ve daha derin bir anlatımı olduğu fazlasıyla konuşuluyor. Ancak Daredevil’in çizgisi bu noktadan hiçbir zaman sapmadı, Hell’s Kitchen’da her zaman altı dolu olan bir hikaye vardı. Bu sezonda karakterlerin hikayelerinin daha çok açılacak olması belki yeni sezonu daha karanlık bir hale getirmiş olabilir. 

2- Wilson Fisk geri döndü, üstelik yanında Bullseye da var. İkisinin de Matt Murdock ile hikayesi ayrı, özellikle Bullseye’ın ismine yarışır başka planları var gibi görünüyor hatta bu planları ustalıkla uyguladığını söyleyebiliriz. Bu konuda neler söylemek istersiniz? 

CC: Kingspin bu sezon seyirciyi izlerken çok şaşırtacak, yaptığı şeylere belki de ikna edecek. İzlerken “Kim haklı?” gibi bir soru sormak da olası…Matt Murdock için zorlu bir mücadele olacak. 

3- Karen Page’den bahsedecek olursak… Çizgi romanlardan çok daha karmaşık, karışık ve anlaması bir zor karakter var karşımızda. Ancak ilk iki sezonda kendisini çok yakından tanıma fırsatımız olmamıştı. Ve üçüncü sezonda onu sonunda daha yakından tanıyacağız, olaylara tepkilerini daha iyi göreceğiz, geçmişine ineceğiz, belki bizi haddinden fazla şaşırtacak. Çizgi romanı okuyanlar ve okumayanlar olarak izleyiciyi ikiye ayıracak olursak… İzleyiciyi bu konuda nasıl bir deneyim bekliyor?  

CC: Karen’in hikayesinin biraz daha farklı bir katmana geleceği ve seyircinin (özellikle çizgi romanları okumayanların) Karen hakkında çok daha fazla şey öğreneceğini söylemek doğru. 

4- Açıkçasını söylemek gerekirse Daredevil son zamanların en iyi çizgi roman uyarlaması dizilerinden biri olarak seyircinin, eleştirmenlerin ve sektörün odak noktasında… Atmosferi, anlatım dili ve karakterlerin seyirciye yansıması beğenilerek izleniyor ve konuşuluyor. Eğer tek bir logline ile Daredevil’in üçüncü sezonunu tanımlayacak olursanız ne derdiniz? 

CC: Bu oldukça “tricky” bir soru… Ancak bu sezonu tek kelime ile özetlesek “Korku” hakkında diyebiliriz. Matt, korkularının üzerine gidecek ve korkuyla baş etmeyi kendi yöntemleri ile öğrenecek. 

Peki üçüncü sezonu beş madde ile özetlesek karşımıza ne çıkar?

1- IMDb puanı nedir?

8.3 olan IMDb puanı Daredevil adeta yıldız gibi parlıyor. Aslında yazının başında söylediğimiz gibi, Daredevil hem çizgi roman uyarlaması diziler, hem de türdaşları arasında çok farklı bir yere sahip… Meraklısı için ekleyelim Metacritic puanı da 75, site kullanıcılarının beğenisinin çok çok daha üstünde. 

2- Öne çıkan karakterleri kimler?

Vincent D’onofrio’nun canlandırdığı Wilson Fisk sezona adeta damga vurdu diyebiliriz. Hatta izlediğimiz dizilerde ve süper kahraman uyarlamalarında son zamanların “En İyi Kötü Adam” performanslarından biri diyebiliriz. 

3- Neden izlenmeli?

İstediğiniz şey felsefi ağırlığı olan, iyi dövüş sahneleri içeren, izledikten sonra “Hmm, acaba öyle miydi?” dedirten bir yapım ise Daredevil karşınızda… Henüz hiç izlemeyenlerdenseniz aslında biraz şanslı sayılırsınız. Havalar serinledi, evde geçirilecek vakti iyi değerlendirmek önemli. 

4- Hangi bölümü kesinlikle tekrar tekrar izlenmeli?

Sezonun altıncı bölüm “The Devil You Know” tekrar tekrar izlenebilecek bir film kadar iyi… Hatta sadece bu bölüm için bile diziyi izlemediyseniz Daredevil’a başlayabilirsiniz. Bu arada unutmadan söylemek lazım, Daredevil’in en önemli özelliklerinden biri bölümleri bir araya getirirseniz ortaya eksiksiz bir hikaye çıkaracak bir kurgusunun olması…

5- Yeni sezonu gelir mi?

“Dördüncü sezon onayı gelecek mi?” diye bekleyenlerdeniz. Ama bu kadar iyi bir sezondan sonra “Bu dizi bitti!” haberini de beklemiyoruz. Kısacası; dördüncü sezon onayı yüzde doksan gelecek, hevesliyiz ve inançlıyız!

OKUMAYI SEVİYOR MUSUNUZ?
Yazılarımızı takip etmek için

E-Bülten ile
SEVDİĞİN TÜRLERİ TAKİP ET

Bir çok basın kuruluşuna destek veren N’oluyo’nun popüler haberleri sana da gelsin istemez misin? E-posta aracılığı ile hangi türde haberler almak istersin?


Günün popüler yerli dizi haberleri

Günün popüler yabancı dizi haberleri

Günün popüler yarışma ve reality show haberleri

Farklı türlerden güne dair popüler televizyon haberleri

Farklı türlerden haftaya dair popüler televizyon haberleri
Endişelenmeyin, spam içermiyoruz.
Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı