Çilek Mevsimi, Kiraz Kokusu, Karışıyor Bazen Diziler

3 dakikada okuyabilirsiniz

Bütün hikaye iki tane çok tatlı genç kızın “Ay çok yakışıklı çocuk!” iç geçirmesiyle başladı. Sonra tanıdıkça sevmeye, sevdikçe aşık olmaya başladılar. Zaten hep böyle olmaz mı? İkisi de ilk görüşte aşklarını kalplerine gömdüler. İkisi de son aşklarının, en yakın arkadaşına aşık olmuştu. Bir tanesi sezon finali yaptığı zaman diğeri yeni başladı. Aynı hikayeyi farklı mekanlarda, farklı oyuncularla, benzer replikle yeniden izledik. 

 


Fotoğraf: Fox, Star Tv

Fan arkadaşlar iki dizide benzer olmayan binlerce özellik bana sayabilirler, ancak ben onlara derim ki “konu aynı dostlar, adı çilek olmuş, kiraz olmuş fark eder mi? İkisi de yaz sezonun meyvesi” derim. Geçerim, koltuğuma kanalı değiştiririm. Poyraz Karayel izlerim, en olmadı bi Kore dizisi açarım “Bunlar Çinli olabilir” diye düşünmeye başlarım. 

 


Fotoğraf: Google Görseller

Ancak böyle şeyler yapmak istemiyorum. Dizilerde biraz yaratıcılık görmek istiyorum. İstiyorum ki, konu fark, karakterler farklı, hatta görmediğimiz bilmediğimiz, sonunu tahmin edemeyeceğimiz şaşıracağımız bir hikaye izleyelim. Ancak olmuyor. Türk dizileri çok izlenmesine rağmen can çekişmeye devam ediyor.

Konumuza tekrar dönelim. Yaz dönemi boyunca deli gibi reklamı yapılan dizilerin başında gelen Çilek Kokusu, ismiyle zaten Kiraz Mevsimi’ni hatırlatıyordu. İki tane uzun boylu yakışıklı abimizin yanında kısa boylu hoş bir kızımız vardı. Burada birazcık da olsa Kiraz Mevsimi’nden ayrılıyordu. İzleyenler bilir, Mete, Ayaz kadar yakışıklı değildi. Evet, belki de iki dizi arasındaki en büyük fark bu olabilir. 

 


Fotoğraf: Fox

Aslı, Kiraz Mevsimi’nde kendisine denk gelen karakter olan Öykü gibi, sakar, ayakları üzerinde durmaya, savaşçı bir karakter. Volkan, Mete’nin yakışıklı ve daha düzgün karakterli olanı, gerçi Mete de başta düzgün bir çocuktu sonra bozdu, ancak küreği yiyince aklı yeniden başına gelmişti.

Ayaz’ın karşılığı olan Burak ise Ayaz’a nazaran biraz daha hareketli ve şakacı bir çocuk diyebiliriz. Karakterler çok örtüşmese de çok yakın olduğunu söyleyebiliriz. İki diziyi bağlayan kilit nokta ise, yazının başında söylediğim gibi esas kızımızın ilk yan karakterlere zamanla, esas oğlanlara aşık olmaları. Burada yaratıcılık ölüyor, Allah rahmet eylesin.

 


Fotoğraf: Star Tv

Kiraz Mevsimi’nin de Güney Kore uyarlaması ya da esinlenmesi olduğunu düşünürsek, yapımcılar uyarlamanın da uyarlamasını çekerek, aynı anda televizyonda yayınlarak bir ilki gerçekleştirmiş olabilir.

 


Fotoğraf: Fox, Star Tv

Bir de söylemeden edemeyeceğim, dizilerdeki kas oranı keşke oyunculukla eşit derecede ya da en azından yakın olsaydı. Yakışıklı abilerimiz spor salonu yerine biraz da oyunculuk dersi alsalardı dünya daha güzel bir yer olabilirdi.

 

OKUMAYI SEVİYOR MUSUNUZ?
Yazılarımızı takip etmek için

E-Bülten ile
SEVDİĞİN TÜRLERİ TAKİP ET

Bir çok basın kuruluşuna destek veren N’oluyo’nun popüler haberleri sana da gelsin istemez misin? E-posta aracılığı ile hangi türde haberler almak istersin?


Günün popüler yerli dizi haberleri

Günün popüler yabancı dizi haberleri

Günün popüler yarışma ve reality show haberleri

Farklı türlerden güne dair popüler televizyon haberleri

Farklı türlerden haftaya dair popüler televizyon haberleri
Endişelenmeyin, spam içermiyoruz.