İzleyeni daha az, kalite kokan yabancı diziler

5 dakikada okuyabilirsiniz

 

 

Utopia 

”Where is Jessica Hyde?” cümlesiyle meraktan coşacaksınız..

 

 

 • Ne Anlatır?

Konusu bakımından en az spoiler yenilmesi gereken dizilerden biri. Dizi, ilk bölümün sahne açılışıyla, daha “Bismillah” demeden “Where is Jessica Hyde?” sorusuyla bizi avcunun içine alıyor. Daha sonra, “Utopia Experiments” adlı kült bir grafik romanın ve onun yayınlanmamış ikinci cildinin sayfalarına ulaşmaya çalışan, online bir forumda tanışmış bir grubun ilk buluşmasında buluyoruz kendimizi. Peki, aynı sayfaları arayan, çocuk çocuk demeden önünde “engel” teşkil edecek herkesi yok edebilecek gözü karalıkta olan birtakım kötü adamları ne yapacağız?

 

 • NOT: Şiddet içerir.
   

 

Black Mirror

Her bölümü başka bir hikaye,kadrosu yenilenen ve olayları daha da kaotik hale gelen çıkmazlar silsilesi. Her bölümüyle “bu da mı gol değil?” diye sorduran, kötü sonlarla ruhumuzu yoran bir İngiliz biriciği.

 • Ne Anlatır?

Dedik ya, her bölüm ayrı bir hikaye!
Sosyal medyanın başa nasıl bela olabileceği, televizyondaki yarışmaların günün birinde varabileceği noktayı, “hafıza çipi” ile tüm anılarımızı depolayabileceğimizi… daha neler neleri bu dizi ile görebiliriz. Şunu da hatırlatalım son bölümü,
White Chirstmas adlı özel bölümünde Jon Hamm yer almıştı.

 • NOT: Bilişimden soğutabilir.
   

 

Black Books

“İngilizler komediyi pek güzel yapıyor be kardeşim.” diye düşündüren bir diziydi. İzlesen sen de seversin.

 • Ne Anlatır?

 Kitap satmayı sevmeyen ama kitap dükkanı sahibi bir adamın (Bernard Black) maceralaını… 

 • NOT: Espri anlayışındaki kalitesi, daha önce neredeydin?, diye sorgulatır.

 

 

The IT Crowd

Black Books’un arkasındaki beyinlerden Graham Linehan önderliğindeki bir başka diziydi. Pek eğlenceli ve komik olmasına rağmen ülkemizde hak ettiği ilgili göremedi mi ne?

 • Ne Anlatıyor?

Jen, Moss ve Roy adında bilgi işlem çalışanlarının iş hayatlarından kesitler anlatılır. Şöyle bir diyalogla örnekleyelim;
 

Roy: Ben bu departmanın başıyım!

Moss: Ben kendimim diye düşünüyordum.

Roy: Evet, bu ikimizden biri ama kesinlikle o değil.

 • NOT: Güldürürken öğretir.

 

 

Angels in America

Rüya takımdan iyi kadrosuna rağmen, işlediği konu oyuncuların önüne geçiyordu. Tiyatro uyarlamalarının şahikası! Literatüre eşcinselliğin kara destanı olarak geçti. 

 • Ne Anlatıyor?

1985’in New York’u! Louis sevgilisi Prior’la yaşayan nevrotik, eşcinsel bir yahudidir. Prior, AIDS’in erken evrelerindedir. Öte yandan, gizli eşcinsel Mormon ve cumhuriyetçi yazman Joe akıl hocası, Roy’dan bir iş teklifi alır. Joe işi hemen kabul etmez çünkü Washington’a gitmek istemeyen Valium bağımlısı eşi Harper’dan endişe duymaktadır. E gerisini de anlatmayalım. 

 • NOT: Emma Thompson’un kanatları vicdanlarınızı uçurabilir.
   

 

 

Carnivale

Anlatılmaz izlenir denebilecek dizilerden. 

 • Ne Anlatıyor?

1934 yılında, Amerika’nın “Büyük Buhran” dönemiyle perişan zamanlar geçirdiği dönemlerde geçen hikaye, gezici bir Karnaval’a katılarak polislerden kaçan ve tuhaf güçleri olan bir hapis kaçkını ile, California Mintern kasabasında rahiplik yapan ve yine tuhaf güçleri olan bir adamın ayrı hikâyelerini konu alır.

 • NOT: Özellikle edebiyat alanında hayatımıza giren Büyülü Gerçekçilik akımını ekrana yansıtan ilk dizi.
   

 

Kitchen Confidential

Başrolünde Bradley Cooper’ın oynadığı dizidir, bizim söyleyeceklerimiz bu kadar.
 

 • Ne Anlatıyor?

Kariyerinin zirvesinde olan ünlü aşçı Jack, kendini alkole, uyuşturucuya ve sekse fazla kaptırınca, hayatı bir anda tepetaklak olur. Çalıştığı fiyakalı restoranlardan, 4 sene içerisinde düşe düşe gayet vasatın altında bir mekana inen Jack’e, bir gün başarılı bir restoran olan Nolita’dan iş teklifi gelir. Bu teklife balıklama dalan Jack Bourdain’dan, yeni işi için, 2 gün içerisinde 300 kişilik bir restoranı hazırlaması istenir.

 Başta 13 bölüm sipariş edilen dizinin, 4. bölümü yayınlandıktan sonra sadece 3,38 milyon kişi tarafından seyredilince, kanal ipini çekti. Yayınlanmayan bölümleri de DVD ile birlikte piyasaya sundular.

 • NOT: Kitchen Confidential: Adventures in the Culinary Underbelly adlı kitaptan televizyona uyarlandı. 
   

 

Coupling

İngiliz argosundan bir şeyler kapılabilecek, aşırı derecede sevimli bir dizi. Bir şans verip ilk bölümü izlenmeli.

 • Ne Anlatıyor?

Dizide Susan, Steve, Jeff, Sally, Patrick, Jane bir arkadaş grubudur. Bölümlerin konusu genellikle Susan ve Steve’in başından geçen olayları diğer arkadaşlarına anlatmalarına ve hayattan buna benzer örnekler bulmalarına yol açar. 

 • NOT: Cinsellik ana temalı dizinin komik diyalogları pek başarıldır.
   

 

Fargo

Kimilerine göre söz konusu Coen’ler ise, hele ki kültür hazineleri arasına girmiş bir filmin, dizi olarak devam etmesi söz konusuysa lokma dökülür vallahi. Kafkaesk bölüm isimleri ile kaymaklanır. Dizi günümüzde devam etmekte, izlemek için hiç de geç değil.

 • Ne Anlatıyor?

Minnesota’da geçen dizinin konusu şöyle; 2006 Ocak ayında Bemidji, Minnesota yolundan geçen dizinin kötü, karanlık ve esrarengiz kiralık katili Lorne Malvo, yine iş üzerindeyken yol üzerinde bir geyiğe çarparak kaza yapar. Hastanede karşılaştığı Lester Nygaard ile konuşarak onu kötü yönde etkiler. Hayatı başarısızlıklarla dolu, sıradan bir insan olan Lester, ailesi ve çevresi tarafından sürekli küçümsenmiş, pısırık bir sigorta satıcısıdır. Malvo‘nun söyledikleri ile etkilenmiş olan Lester eşini bir anlık öfkesi ile öldürür. O günden sonra bu alışık olmadığı dünyada farklı bir kişilik olarak ortaya çıkar. Bu sırada Bemidji Polis Departmanı‘nın hırslı ve acemi polisi Molly Solverson ve Duluth Polis Departmanı’nda görevli, ailesinin güvenliği ile polislik haysiyeti arasında kalmış polis Gus Grimly iyi bir takım olup bu cinayetleri çözmeye, Malvo ve Lester‘ın suçlu olduklarını ispatlamaya çalışır.

 • NOT: “Bu gerçek bir hikayedir.” 
   

 

Girls

Sex and The City’i andıran fakat onu geçmeye niyetli, yaşı yaşımıza yakın, yaşadıkları yaşadıklarımıza benzer kızlarımızın hikayesi. Ya da bize ters ya!

 • Ne Anlatıyor?

 New York City‘de yaşayan 20’li yaşlarda yakın arkadaşların başından geçenler anlatılmaktadır. Dizinin dayanak noktası, 26 yaşındaki Lena Dunham’in hayat tecrübeleri ve başından geçen bir takım olaylardan ilham alınarak, ana karakterin önemli yönlerini, ortaya koymaktır

 • NOT: Lena Dunham, dizinin pilot bölümünün yönetmenliğini de yapmıştır.
   

 

My Name Is Earl

Karma düşüncesiyle hiç alakası olmayan bir karakter geçmişte yaptığı tüm kötülükleri telafi etmeye, kırdığı kalpleri geri kazanmaya niyet eder. 

 • Ne Anlatıyor?

Hayatında kimseye yararı dokunmamış Earl, bir gün kazı-kazan kartından 100.000 dolar kazanır. Ancak ödülü kazandıktan hemen sonra, daha parayı alamadan trafik kazası geçirmesi ve bu sırada da kazı-kazan kartını kaybetmesi yaşamını Karma felsefesine adamasına neden olur. Oluşturduğu listeye, hayatında kötülük yaptığı tüm insanların adlarını ve onlara kötülük olarak ne yaptığını yazar ve bu listedeki kişiler onu affettikçe isimlerini silerek listeyi temizlemeye çalışmaktadır.

 • NOT: Bir zamanlar STV’de yayınlanan “Hakkını Helal Et” adlı dizinin bu diziden esinlendiği iddia edilmiştir.
   

 

Six Feet Under

İzleyenlerin boğazında bir yumru bırakan, garip bir büyüsü olan dizidir. Vallahi izleyenler öyle söylüyor. Madem böyle bir dizi var kıymetini bilelim.

 • Ne Anlatıyor?

Bir cenaze evi işleten ve bu evde yaşayan Fisher ailesinin yaşantılarına dair bir kara mizahtır.

 • NOT: Dizinin final bölümü, Variety dergisinin “En Unutulmaz Dizi Finalleri” listesinde yer almıştır.
   

 

OKUMAYI SEVİYOR MUSUNUZ?
Yazılarımızı takip etmek için

E-Bülten ile
SEVDİĞİN TÜRLERİ TAKİP ET

Bir çok basın kuruluşuna destek veren N’oluyo’nun popüler haberleri sana da gelsin istemez misin? E-posta aracılığı ile hangi türde haberler almak istersin?


Günün popüler yerli dizi haberleri

Günün popüler yabancı dizi haberleri

Günün popüler yarışma ve reality show haberleri

Farklı türlerden güne dair popüler televizyon haberleri

Farklı türlerden haftaya dair popüler televizyon haberleri
Endişelenmeyin, spam içermiyoruz.