Başarısıyla Göz Dolduran Uyarlama Diziler

3 dakikada okuyabilirsiniz


Televizyon izleyicisinin her daim eleştirdiği fakat izlemekten de geri kalmadığı yegane şeydir uyarlama diziler. Dilimizden düşürmediğimiz “özgün dizi üretemiyoruz, hep yabancılardan kurgu alıyoruz” cümlelerini bir kenarda dursun, yayınlanan bazı uyarlama diziler bu sözlerimizden dolayı utanmamızı sağlayacak kadar başarılı olabiliyor. Gelin listemize bir göz atalım ve kimler gelmiş, kimler geçmiş hatırlayalım!

Medcezir

Fotoğraf: Google Images

Başrollerini Serenay Sarıkaya ve Çağatay Ulusoy’un üstlendiği, yayınlandığı iki sezon boyunca beğeniyle izlenen, karakterlerinin her giydiği olay olan, çekildiği mekanlar ziyaretçi akınına uğrayan fenomen dizi Medcezir, Amerikan yapımı The O.C.’nin uyarlamasıydı ama bir uyarlamadan beklenmeyen şekilde başarılı olan dizinin izleri hala hafızalarımızda yerini koruyor.

Umutsuz Ev Kadınları

Fotoğraf: Google Images

Bennu Yıldırımlar, Songül Öden, Ceyda Düvenci gibi yıldız oyuncuları kadrosunda bulunduran Umutsuz Ev Kadınları, aslında izlemeyenlerin bile çok sık adını duyduğu efsane dizi Desperate Housewives’ın yerli uyarlaması. Yayınlandığı üç sezon boyunca meraklısını hep ekrana bağlayan başarılı dizi, uyarlama diziler listemizin en parlak yıldızlarından.

Kavak Yelleri

Fotoğraf: Google Images

Kanal D’nin ilgiyle izlenen gençlik dizisinin başrollerinde Aslı Enver, İbrahim Kendirci, Pelin Karahan ve Dağhan Külegeç vardı. Yayınlandığı dönemde çılgın bir hayran kitlesine sahip olan dizi aslında bir ABD yapımı olan Dawson’s Creek’in yerli uyarlamasıydı. Gençlik dizisi denildiğinde ilk akla gelenlerden olmayı başaran uyarlama gerçekten tebrik edilesi.

Küçük Sırlar

Fotoğraf: Google Images

Tam altı sezon süren ve bünyesindeki birbirinden star karakterler ile göz dolduran Gossip Girl’ün uyarlaması Küçük Sırlar, yayınlandığı dönemde oldukça merakla izlenen diziler listesindeydi. Oyunculuklarıyla göz dolduran dizi ile tanınan isimler şimdi birer jön, birer yıldız!

İntikam

Fotoğraf: Google Images

ABD’de yayınlanan ve büyük ilgiyle izlenen Revenge isimli dizinin ismi dahil aynı olan İntikam versiyonu bizler tarafından oldukça beğeniyle izlendi. Beren Saat, Mert Fırat ve Nejat İşler faktörleri diziyi izleten yegane sebep olsa da iki sezon boyunca büyük bir merakla izlediğimiz dizinin senaristini de bu noktada tebrik etmeden olmaz.

Doktorlar

Fotoğraf: Google Images

Bir hastanedeki cerrah/asistan ilişkilerini ve hastaların hikayelerini konu alan dizi ABD yapımı Grey’s Anatomy’den başarıyla uyarlanmış, hatta kültürümüze özgü bir çok öğe barındırarak bizlere nasıl ‘özgün uyarlama’ yapılacağının dersini vermişti. Yayınlanan bölümlerinin tekrarı yaz aylarında bile ilgiyle izlenen dizinin bir tebriği hak ettiğini söylemezsek olmaz.

Şeref Meselesi

Fotoğraf: Google Images

L’onore e il Rispetto adlı bir İtalyan dizisinden uyarlanan, başrollerini Kerem Bürsin, Şükrü Özyıldız ve Yasemin Kay Allen’ın paylaştığı Şeref Meselesi de ‘başarısından bahsetmesek olmaz’ dizilerinden. Orijinal dizinin bölümleri halen yayınlanmaktayken bir programda diziden ve başarısından bahsedilerek yapıma övgü dolu sözler sarf edildi. Biz de buradan ekibi bizlere izlettikleri görsel şölenden ötürü tebrik ediyoruz.

Aşk-ı Memnu

Fotoğraf: Kanal D

Uyarlama dedik diye hep yabancı dizilerin uyarlamalarından mı bahsedeceğiz? Bir Halid Ziya Uşaklıgil romanından uyarlanan efsane dizi Aşk-ı Memnu, başarılı uyarlamalar listesine dahil etmesek bizi dövecekleri bir dizi. Beren Saat ve Kıvanç Tatlıtuğ’un göz dolduran uyumları hepimizin zamanında içini yakmış, Behlül’e “yasak olsan da yine gel” dedirtmişti. Yayınlandığı ikinci sezonda ekranlara veda eden nadide uyarlamalarımızdan olan diziyi böylece bir kez daha anmış olduk.

 

OKUMAYI SEVİYOR MUSUNUZ?
Yazılarımızı takip etmek için

E-Bülten ile
SEVDİĞİN TÜRLERİ TAKİP ET

Bir çok basın kuruluşuna destek veren N’oluyo’nun popüler haberleri sana da gelsin istemez misin? E-posta aracılığı ile hangi türde haberler almak istersin?


Günün popüler yerli dizi haberleri

Günün popüler yabancı dizi haberleri

Günün popüler yarışma ve reality show haberleri

Farklı türlerden güne dair popüler televizyon haberleri

Farklı türlerden haftaya dair popüler televizyon haberleri
Endişelenmeyin, spam içermiyoruz.
Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı