Safiye Sultan'ın Gözyaşı Sarayı ile arasındaki mesafe

Safiye Sultan'ın Gözyaşı Sarayı ile arasındaki mesafe

Safiye Sultan'ın Gözyaşı Sarayı ile arasındaki mesafe

21 01 2016 Ayşe Yılmaz
Ayşe Yılmaz
Ayşe Yılmaz 21 01 2016

“O vakit sevgili torunumuz, 40 senedir saraya kök salmış, hiçbir fırtınanın yerinden edemediği Büyük Valide’nin sözünü dinle!”

1. Adım – Şeyhülislam

İlk bölümün sonunda Sultan Ahmed’e gücünün kudretini belirten Safiye Sultan’ı Gözyaşı Sarayı’na ya da Eski Saray’a göndermek hiç kolay olmadı. Sultan Ahmed, Safiye Sultan’a karşı sadece Harem için değil, devlet yönetimi için de büyük savaş verdi. İkinci bölümde Safiye Sultan’ın Şeyhülislam Efendi’ye müdahale ederek Şehzade Mustafa’nın idam fetvasını vermesine engel olmuştu. Sultan Ahmed, annesi Handan Sultan’ın da etkisiyle Safiye Sultan’ı saraydan göndermeye karar verdi.

1. Geri Adım – İsyan

40 yıldır saraya kök salmış Safiye Sultan’ı bir cariye gibi Gözyaşı Sarayı’na göndermek kolay değil. Safiye Sultan, Sultan Ahmed’in, Sipahi Ocakları ve Kapıkule Kulları’nı isyanı teşvik ederek, geri adım atmasını sağladı. Hatta bu adımın yeterli olmadığını gören Safiye Sultan, askerlere dağıtılmak üzere Mısır’dan gelen hazinenin İstanbul’a ulaşmasına bile engel oldu. İkinci sefa sarayın kapısına dayanan askerler Sultan Ahmed’i bir nevi Safiye Sultan’a mahkum ettiler. Safiye Sultan, Sultan Ahmed’den bir senet alarak “hünkarın” elini kolunu bağlamış oldu.

2. Adım – Safiye Sultan’ın Dallarının Budanması

"- Etrafımızda kim varsa yollamışsın. Büyük Valide’ne reva mı bu?

- Ben öyle uygun gördüm.

- Daha dün büyük iyilik yapmış seni müşkül vaziyetten kurtarmışken…

- Karşılığında senet aldığınız iyiliği mi diyorsunuz Sultan'ım? Sırf sarayda kalmak için beni tehtid ettiniz ve kullarımın önünde zorda bıraktınız. Dua edin ki Büyük Validemsiniz yoksa bedeli çok daha ağır olurdu!”

Sultan Ahmed, senedin hesabını sarayın içinde ve dışında Safiye Sultan’a biat etmiş, devletin üst kademelerinde bulunan paşaları azad ederek ve görev yerlerini değiştirerek bir nevi isyanın karşılığını alırken diğer yandan Safiye Sultan’ın gücünü azalttı.

2. Geri Adım – Derviş ve Fahriye Sultan’ın Evlendirme Çabası

Dalları budanan Safiye Sultan tutunacak hatta kendine bağlayacak yeni dallar bulmak için harekete geçti. Güç için her şeyden ve herkesten vazgeçebilecek olan Safiye Sultan, kızını Derviş’e vererek Ahmed’in en yakınını yanına çekmeye çalışacaktı. Bu kararı henüz sonuca varmamış dahi olsa uzun bir süre Harem’in karışmasına ve hesapların yeniden yapılmasına neden oldu. Derviş Paşa’nın sağlam adımlarının titrek olmasına neden oldu.

3. Adım – Şehzade Mustafa’yı Tahta Geçirme Çabası

Şahin Giray’ın planı Sultan Ahmed’i yatağa düşürdü ve Safiye Sultan’ın yeni planlar yapmasına neden oldu. Halime Sultan’ı da yanına aldığını sanan Safiye Sultan’ın önündeki tek engel Sultan Ahmed’in bir türlü ölmemesiydi.

3. Geri Adım – Şehzade Mustafa’nın da Hastalanması

Fahriye Sultan, lokumları Şehzade Mustafa’nın yiyeceğini hiç düşünmemişti. Bu hata Safiye Sultan’ın yeniden başladığı noktaya geri dönmesine neden oldu.

4. Adım – Cengizhan Soyundan Gelenleri Tahta Çıkarma Çabası

Fahriye Sultan yüzünden neredeyse Devlet-i Aliyye-i Osmâniyye’yi yönetecek bir Osmanoğlu kalmayacaktı. Safiye Sultan yine planlar yapmaya başladı. Yine önce kendi gücünü korumak içindi bütün çabası. Yapılabilecek tek şey vardı. En az Osmanlı kadar soylu bir ailenin tahta geçirilmesi gerekiyordu. Şahin Giray’ın da hesaplarını yok sayarak kızına yakın olan Mehmed Giray Han’ın tahta geçmesi için gerekli girişimleri yaptı.

4. Geri Adım – İsyandan Kaçış

“Bana bir çok isim verdiler ama ben bütün isimlerimi gömdüm. Hiçbiri anlatmaya yetmez beni... Ben Kösem, geliyorum!”

Kösem Sultan’ın doğuşuna neden olan olaylar aynı zamanda Safiye Sultan’ın sonunun gelmesine neden oldu. İsyan sarayın kapısına kadar gelince Safiye Sultan arka kapıdan çıkmaya çalıştı ama nafile… İsyancıların karşısında duramayan, durmaya cesaret edemeyen Safiye Sultan, Kösem’in yükselmesine neden oldu. Sultan Ahmed yataktan kalkınca arkasından çevrilen işlerin hepsini duydu.

“Devlet dediğin benim Sultan'ım!”

5. Adım – Geri Adım Kösem'in Yanına Çekme Çabası

“Uğurlar olsun Sultanım, bir ihtiyacınız olursa söyleyin. Malum Gözyaşı Sarayı’nda her şey eksiktir, her şey yarım…”

Sultan Ahmed’in kararlı adımları karşısında her geçen gün gücünü kaybeden Safiye Sultan, son çare olarak Kösem’i yanına çekmeye çalışır. Kösem’in desteğiyle Sultan Ahmed’in aklına girmeye hedefleyen Safiye Sultan, Kösem’den hiç beklemediği bir tepki alır. Kösem artık yanında değil tam karşısında durur.

“Sizin anlamadığınız bir şey var. Ben de Hünkârımız gibi düşünüyorum. Gitme vaktiniz geldi. Sizin yeriniz Gözyaşı Sarayı!”

5. Geri Adım – Hastayım!

Elinde oynayacak kozu kalmayan Safiye Sultan sonunda hasta taklidi yaparak Gözyaşı Sarayı’na gidişini erteledi. Ağzında tuttuğu kuş kalbini ısırıp akıttığı kanlar ise “Ne zeki kadınsın sen!” dedirtti, hatta kimileri alkışladı!

6. Adım – Kösem’e Gözdağı!

Huzuru kalmayan ve Gözyaşı Sarayı’na adım adım yaklaşan Safiye Sultan Harem’in bütün huzurunu kaçırıyor. Önce Halime Sultan’ı yanına çekmeye çalıştı arkasından Kösem’in söylediklerine karşı gözdağı vererek resmini sabote ettirdi. Bu hareketi Safiye Sultan’ın Gözyaşı Saray’ına bir adım daha atmasına neden oldu.

6. Geri Adım – Kösem’in Babası

Gözyaşı Sarayı’na gitmemek için Kösem Sultan’ın babasını elinde tutan Safiye Sultan bu adamının tıpkı diğer adımları gibi kendisini Gözyaşı Sarayı’na daha da yaklaştırdığının farkında değil…

İlgili Haberler

Son Haberler

Popüler Dizi Testleri Hepsini Gör

Filtreleyelim mi?

Filtreleyelim mi?