Deadpool: Ahlaksız, küfürbaz ama çevik

2 dakikada okuyabilirsiniz

Marvel, bir seneye yakın süredir yaptığı reklam kampanyalarıyla çizgi roman dünyasının biraz kıyısında biraz köşesinde kalmış olan bir karakter olan Deadpool’u bir anda popüler kültürün tam ortasına konumlandırmayı başardı. Bu sene çıkacak DC Comics ve Marvel filmleri arasında ilk bakışta ön planda durmamasına rağmen bu reklam kampanyalarıyla kendine has mükemmel bir yer edinmeyi başardı.

2016’ın süper kahraman senesi olduğunu düşünecek olursak, Deadpool ilk süper kahraman (!) filmi olarak çıtayı biraz yukarıya çıkardı. Aslında Deadpool’a süper kahraman filmi demek pek doğru bir tanım değil. Eğer filmi henüz izlemediyseniz ve Deadpool karakteri hakkında pek bir bilginiz yoksa bu size garip gelebilir. Ancak filmi izleyenler ya da karakter hakkında daha önce bilgi sahibi olanlar Deadpool asla bilinen normlarda bir süper kahraman olmadığını biliyorlar.

Deadpool’u sinemanın diğer bütün karakterlerinden ayıran özelliği ise bir kurgu içerisinde olduğunu bilmesi, seyirci ile sürekli konuşması ve yaptığı yapacağı hiç bir şeyi ciddiye almaması. Film başladığı andan itibaren size farklı bir film olduğu mesajını veriyor. Bu mesajı her Marvel filminde olan jenerikten sonraki sahneye kadar taşımayı da başarıyor. Farklı bir mesajı biraz açmaya çalışırsam film hakkında ciddi spoilerler vermek zorunda kalabilirim. Bu yüzden sinemaya gidip bu mesajı kendiniz alsanız çok daha iyi olur.

Oyunculuklar

Oyunculuklara gelecek olursak, Ryan Reynolds sanıyorum Deadpool olmak için doğmuş olabilir. Nasıl Wolwerine denilince aklınıza Hugh Jackman geliyorsa, nasıl Batman denildiği zaman aklınıza uzun bir süredir Christian Bale geliyorsa Deadpool dendiği zaman da aklınıza artık Ryan Reynolds gelecek. Filmin esas kızı olan Vanessa karakterine hayat veren Morena Baccarin de başarılı bir performans ortaya koymuş. Morena Baccarin’i Gotham’dan Dr. Leslie Thompkins olarak hatırlayabilirsiniz. Kendisi DC’den Marvel’a yatay geçiş yapmış oldu.

Aksiyon

Fragmanlarda gördüğümüz aksiyon sahneleri hakkıyla beyazperdede yaşıyorsunuz. Ne insanı yoran ne de filme oranla az kalabilecek aksiyona sahip.

Mizah

Tanıtım kampanyaları ve fragmanlarla birlikte mizah konusunda izleyicinin beklentisini çok yukarıya çıkarmışlardı. Açıkçası beklentinizi fazlasıyla karşılayacak bir mizahla karşı karşıya kalacaksınız. Filmin başından sonuna kadar eğleneceğinizi söyleyebilirim.

Filmin genel puanı 10 üzerinden 7,5 olur. Sinemada eşinizle dostunuzla izleminiz ve keyifli vakit geçirmeniz için son zamanlarda bundan daha iyi bir yapım olduğunu düşünmüyorum. Ben filmi özel bir ön gösterimde IMAX perdede izleme şansı buldum. Bu yüzden size şiddetle IMAX’te izlemenizi tavsiye ediyorum

OKUMAYI SEVİYOR MUSUNUZ?
Yazılarımızı takip etmek için

E-Bülten ile
SEVDİĞİN TÜRLERİ TAKİP ET

Bir çok basın kuruluşuna destek veren N’oluyo’nun popüler haberleri sana da gelsin istemez misin? E-posta aracılığı ile hangi türde haberler almak istersin?


Günün popüler yerli dizi haberleri

Günün popüler yabancı dizi haberleri

Günün popüler yarışma ve reality show haberleri

Farklı türlerden güne dair popüler televizyon haberleri

Farklı türlerden haftaya dair popüler televizyon haberleri
Endişelenmeyin, spam içermiyoruz.