Better Call Saul’da dönüşümün neresindeyiz?

4 dakikada okuyabilirsiniz


“Breaking Bad”in spin-off’u olarak başlayan “Better Call Saul” ;başarılı,ilgi çeken ilk sezonun ardından heyecanla beklenen  ikinci sezonuna başladı. İlk iki bölümü geride bıraktık. Artık rahatlıkla söyleyebiliriz ki sıradan bir spin-off olarak tanımlanamaz. Kendisine yönelik ilgi ve merakı en başından beri Breaking Bad’le ilişkileri veya ona yaptığı göndermeler aracılığıyla değil,kendi özerk hikaye ve kurgusuyla besledi.


Fotoğraf: Android Central

Better Call Saul bir dönüşüm hikayesi. Dizinin merkezinde James McGill’in Saul Goodman’a dönüşümü duruyor. Aslında bir yandan gerek James McGill’in gerekse Mike’ın dönüşümü de dahil olmak üzere birden fazla dönüşüm hikayesi var. Yine bunların çoğu James McGill etrafında toplanıyor. Bu yazıda Mike’ın dönüşümünü es geçelim,ancak dönüştürücü etkisini gözden kaçırmayalım.


Fotoğraf: AMC

Öncelikle “Slippin’ Jimmy”nin James McGill’e dönüşümünü görüyoruz. Bu ,Saul Goodman için büyük önem arz ediyor,çünkü  Slippin’ Jimmy Saul Goodman’ın  oluşumunda kritik bir yerde duruyor. Yani kurucu ortaklardan biri diyebiliriz. Slippin’ Jimmy silah arkadaşı Marco ile birlikte küçük dolandırıcılıklar yaparak hayattan zevk alan bir karakter. Abisine kendini kanıtlamak adına bu zevkinden vazgeçiyor. Elbette  olduğu kişiyi bir anda silemiyor. Sonuçta oyunu dürüstçe oynamaya çalışan ,abisinin ortaklarından biri olduğu büyük avukatlık şirketinin niteliksiz küçük bir çalışanı oluyor. Diyebiliriz ki bir nevi uzaktan eğitim diploması alıp avukat unvanını kazanmasıyla ve umut ettiği gibi HHM’de avukat olarak çalışma isteğinin reddedilmesiyle de  aşağı yukarı bizim gördüğümüz James McGill ortaya çıkıyor. Bu dönüşümde temel pay abisine ait.


Fotoğraf: AMC

Avukatlık serüveninde önüne çıkan kimi engellerin abisi Chuck tarafından hazırlandığını,abisinin onu gerçek bir avukat olarak görmediğini öğrenmesi ile James McGill’de ,Slippin’ Jimmy nüksediyor. Geçici bir süre eski günlerini tekrar canlandırıyor. Ancak bu kez de James McGill’i silemiyor ve ek olarak Marco’nun ölümü bize,McGill’in bir daha tekrar Slippin’ Jimmy olamayacağını işaret eden bir ayrıntı olarak duruyor (Slippin’ Jimmy olmayı denese de bocalıyor,beceremiyor). McGill ise içinde bol miktarda dürüstlük ve bol miktarda Slippin’ Jimmy olan bir adam. Onu McGill yapan da işte bu çelişki… İşte James McGill’de çatışan,bu özellikler. Tam da birbirinin karşıtı olan dürüstlük ve “üçkağıtçılık” . Biz Breaking Bad’den biliyoruz ki dürüstlük kazanamayacak. Sonunda Saul Goodman’a dönüşecek ve sürgün edilecek. Sürgündeki Goodman ise bir dönüşümün değil hızlı,ani,radikal bir değişimin sonucu ortaya çıkıyor. Karakterimiz; Slippin’ Jimmy,James McGill,Saul Goodman ve Sürgündeki kafe çalışanı arasından Saul Goodman’ı sahipleniyor. Kendini onla tanımlıyor. Saul Goodman,karakterimizin olmaktan keyif aldığı kişi. Üçkağıtçılığını ve avukatlığını birleştirebildiği kişi. Sürgündeyken dahi özlem duyduğu kişi…


Fotoğraf: AMC

Biz henüz ikilemdeki haliyle,çelişkisini aşamamış ;abisi Chuck, hoşlandığı kadın Kim ve Mike’ın kıskacındaki James McGill’i izliyoruz. Her biri istemli veya istemsiz, yarattıkları etkiyle McGill’i ,Saul Goodman’a doğru iten veya çeken kişiler. Bu yüzden de aslında kilit karakterler… Abisine duyduğu tepkisellikle küçük bir üçkağıtçı olan ,Kim’in etkisiyle kendini “iyi” birisi haline getiren ,Mike’ın etkisiyle ise “karanlık tarafa” geçen bir avukat. Bunların tümü Saul Goodman’ın sacayaklarını oluşturuyor.


?Fotoğraf: AMC

James McGill Sandpiper davası sayesinde “Davis & Main” isimli avukatlık şirketinin bünyesine dahil oluyor. Yeni sezonun ikinci bölümünü izleyenler hatırlayacaktır,bu gelişme karşısında Kim ,ona üzerinde “dünyanın en iyi ikinci avukatı” yazan bir kahve bardağı hediye ediyor. (yine en iyi olamıyor elbette) Bu kahve bardağı külüstür sayılabilecek arabasındaki bölmeye rahatlıkla sığarken,işe yeni girdiği büyük şirketin kendisine tahsis ettiği ihtişamlı arabasındaki bölmeye sığmıyor. Bu detay bize James McGill’in de dürüst avukat kalıbına sığmayacağını hatırlatıyor (Mike’ın müşterisi olan acemi suçlunun başını dertten kurtarmak için yarattığı sahte deliller de cabası).


?Fotoğraf: AMC

Sonuçta James McGill bir dönüşümün ortasında. Ve hala  onu Saul Goodman’a dönüştürecek çelişkileri aşamamış durumda. Ancak görünen o ki ikinci sezonla ilgili heyecan yaratan magazinel bilgilerin aksine,gerçek heyecanı bu sezon hızlanacak gibi duran  bu dönüşümden duyacağız.


OKUMAYI SEVİYOR MUSUNUZ?
Yazılarımızı takip etmek için

E-Bülten ile
SEVDİĞİN TÜRLERİ TAKİP ET

Bir çok basın kuruluşuna destek veren N’oluyo’nun popüler haberleri sana da gelsin istemez misin? E-posta aracılığı ile hangi türde haberler almak istersin?


Günün popüler yerli dizi haberleri

Günün popüler yabancı dizi haberleri

Günün popüler yarışma ve reality show haberleri

Farklı türlerden güne dair popüler televizyon haberleri

Farklı türlerden haftaya dair popüler televizyon haberleri
Endişelenmeyin, spam içermiyoruz.
Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı