Muhteşem Yüzyıl Kösem'in en etkileyici 10 sahnesi!

Muhteşem Yüzyıl Kösem'in en etkileyici 10 sahnesi!

Muhteşem Yüzyıl Kösem'in en etkileyici 10 sahnesi!

03 03 2016 Şirin
Şirin
Şirin 03 03 2016

Muhteşem Yüzyıl’ın finalinin hemen ardından verilen ilk tanıtımıyla büyük bir meraka neden olan ve bir sene ardından yayın hayatına başladı. Tarihin en büyük ve en kudretli sultanlarından biri olan Mahpeyker Kösem Sultan’ın hayatını anlatan dizi kendi kitlesini yaratmayı ve dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Handan Sultan ve Kösem arasındaki mücadelenin başlamasından hemen önce dizinin en çarpıcı sahnelerini sizin için derledik. Unutmadan söyleyelim, hikaye daha yeni açılıyor.

1- İsyancıların karşısındaki Anastasia!

Şüphesiz dizinin en kilit sahnesiydi. Her ne kadar sarışın Anastasia’nın birden kumral Kösem’e dönmesi yadırgansa da Beren Saat’in güçlü oyunculuğu bu minik(!) hatayı ustaca kapatmış gibi duruyor. Anastasia’dan Mahpeyker’e oradan Kösem’e geçiş evresi çok şık bir biçimde anlatılıyor.

2- Kösem, Safiye Sultan'ı saraydan gönderiyor!

Safiye Sultan ve Kösem’in karşılıklı güç savaşları dizinin ana dinamiğini oluşturduğu gibi bize de birer görsel şölen sunuyorlar. Hülya Avşar’ın sade oyunculuğu ile buz mavisi gözlere sahip, soğuk duruşlu Safiye Sultan adeta içine çekiyor bizleri. Karşısında Beren Saat’in can verdiği Kösem olunca da gelsin entrika ve iktidar savaşları. 

3- Hürrem Sultan'ın tacı Kösem'e geçiyor!

Hürrem Sultan’ın binbir badire atlatarak, zorlu yollardan geçerek başına taktığı o muhteşem taç sonunda onu gerçekten hak edebilecek birinin başına konuyor: Kösem Sultan! Tacı takan Kösem’in balkona doğru yürüyüşü ve oradan bakışı bize gelecekti Kösem hakkında kısa bir fragman sunuyor adeta.

4- Küçük Şehzade'nin Gözyaşları!

Osmanlıda bir kuraldır, tahta geçen kişi geride kalan, kendisine rakip olabilecek tüm erkek kardeşlerini boğdurturdu. Ama bu olay Sultan Ahmet Han döneminde yok sayılmış ve kardeşi Mustafa’nın canı bizzat padişah tarafından engellenmiştir. Küçük oyuncu Alihan Türkdemir tarafından canlandırılan Şehzade Mustafa karakterinin zindandaki bu sahnesi izleyen herkesin yüreğini dağlarken, gözyaşlarımıza hâkim olmamız da çok güç oluyor.

Bu sahnedeki halleri de gözyaşlarımızı tutamamamıza neden oldu! Ah çocuk, içimizi dağladın!

5- Sultan Ahmed halkın karşısına çıkıyor!

Halası Fahriye Sultan’ın ihtiras oyunlarına kurban olan Sultan Ahmet çiçek hastalığına yakalanıp yataklara düşünce halk onun öldüğünü düşünerek ayaklanma çıkarıyor. Ayaklanmayı önlemek için hayatını ortaya koyan Mahpeyker onlara Ahmet Han’ın yakında karşılarında olacağını söylerken bu kadar nokta atışını yapacağını da kimse bilemiyor tabi! Aynen onunda dediği gibi Sultan Ahmet Han tam da cülus dağıtımı yapıldığı gün halkın karşısına çıkıyor ve olanlar oluyor.

6- Safiye Sultan Vs Kuyucu Murat Paşa!

Kuyucu Murat Paşa’nın adını duyunca Safiye Sultan’ın yüzünün aldığı ifadeden anlamıştık aslında bir olaylar olduğunu ama karşılaşmalarına kadar beklemekte fayda var dedik ve enfes bir yüzleşme izledik! Olayların içeriği zamanla tam olarak ortaya elbet çıkar ama biz izlerken o aralarındaki nefreti buram buram hissettik. Bunda Hülya Avşar ve Cihan Ünal’ın karşılıklı paslaşmalarında es geçmemek lazım. Birde seneler onlar onları yeniden karşılıklı izlemek çok hoş değil miydi sizce de?!

7- Sultan Ahmed'in Validesine Öfkesi!

Sultan Ahmet kendi annesi tarafından kardeşinin canına kast edildiğini öğrendiğinde resmen öfkeden deliye dönüyor. Hatta öyle öfkeleniyor ki validesi Handan Sultan’a el kaldırmakta hiçbir beis görmüyor! Anne bile olsan padişahtan üstün değilsin Handan Sultan, sen kim padişah hükmü üzerine hüküm vermek kim!

8- Kösem babasını kaybediyor!

Kösem Safiye Sultan’ın oyununa geliyor ve babasını kurtarmak isterken kollarında ölmesine sadece seyirci kalabiliyor. Duygusal anların yaşandığı sahne Beren Saat’in sade ama duyguya hâkim olmamızı sağlayan oyunculuğu ile bizleri gözyaşlarına boğuyor.

9- Safiye Sultan'ın büyük sırrı!

Yıkılmaz, sarsılmaz, güçlü ve sert olarak gördüğümüz Safiye Sultan’ın da bir kalbi olduğunu gördüğümüz sahne. Dizinin başından beri en soğuk ve mesafeli duran karakter olan Safiye’nin aslında nasıl acılar içinden çıkıp geldiğini anlıyoruz ve hatta bir parçada üzülüyoruz (baya üzülüyoruz). Dile kolay onca acı, hüzün ve yanında bir anneyi kor gibi yakacak evlat acısı. Kendi elleriyle saraydan kaçırdığı evladına hasret bir anneyi kim teselli edebilir ki?

10- Ahmed'in Kösem'in yaşadığını anladığı an!

O nasıl bir aşk, o nasıl bir mutluluk... Ahmed'in tüm umudunu kaybettiği anda, karşısında Kösem'i bulması onun yaşadığını gördükten sonra sarılması içimizi ısıttı. Yaşadıkları onca olaydan (yaşayacakları daha da sarsacak onları) sonra birbirlerine olan aşkta bir gram bile azalma olmaması bizi bu büyük aşka bir kez daha inandırdı. 

İlgili Haberler

Son Haberler

Popüler Dizi Testleri Hepsini Gör

Filtreleyelim mi?

Filtreleyelim mi?

E-bülten Kayıt