8 Mart Kadınlar Günü’ne Yakışan 10 Film!

4 dakikada okuyabilirsiniz


“Dünya Kadınlar Günü ya da Dünya Emekçi Kadınlar Günü her yıl 8 Mart’ta kutlanan ve Birleşmiş Milletler tarafından tanımlanmış uluslararası bir gündür.İnsan hakları temelinde kadınların siyasi ve sosyal bilincinin geliştirilmesine, ekonomik, siyasi ve sosyal başarılarının kutlanmasına ayrılmaktadır. Türkiye’de ise 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında “Emekçi Kadınlar Günü” olarak kutlanmaya başlandı.” Vikipedia’den tanımını aldığım ve yazının başına iliştirdiğim 8 Mart Kadınlar Günü aslında bir kadına pembe renkli bir şey almaktan çok daha fazla anlam ifade ediyor. Dünyanın doğusu ya da batısı fark etmeksizin her gün kadınlar için hayat biraz daha zor, biraz daha karmaşık ve her şeye rağmen keşfedilmeyi bekleyen güzel şeylerle dolu. Bu güzel günde izlemeniz için on adet film içeren bir liste hazırladık. Olur da bugün, bu akşam izleyemezseniz bir ara mutlaka göz atmanızı öneririz!

1- Benim Adım Malala (He Named Me Malala)

İzlerken yeri geldiğinde gözyaşlarınızı, yeri geldiğinde kahkahalarınızı tutamayacağınız bir belgesel. Malala’nın isminin anlamını öğreneceğiniz, kız çocukları için ve dünyanın değişmesi adına bu küçücük kızın yılmadan yaptıklarına şahit olacağınız belgesel “Kızlara Ses Ver” kampanyasını da bizlere tanıtıyor. Hadi bu akşam evdeyseniz dizilerinize, izlediğiniz yarışmalara doksan dakikalık bir ara verin, Malala’nın hikayesini izleyin. Tanıtım metninde de dediği gibi “”Bir çocuk, bir öğretmen, bir kitap ve bir kalem dünyayı değiştirebilir.” Benim Adım Malala, 8 Mart Salı günü 20.00’de Nat Geo ve Nat Geo People’da dublajlı,Nat Geo Wild ve FOXLIFE’ta altyazılı olarak ekranlara geliyor.

Not: Docu-drama olarak türü belirtilen belgeseli mutlaka izlenmesi gerektiği için bu listeye aldım.

2- Diren! (Suffragette)

Kadınlar için her şey biraz daha zor olabiliyor demiştik ya, bu filmde öyle bir mevzuyu anlatıyor aslında. İngiltere’de kadınların oy kullanma hakkını nasıl elde ettiğini ve neler yaşadıklarını anlatan film güçlü oyuncu kadrosu, derin ama yalın anlatımı ile günün anlam ve önemine uygun bir yapım. Henüz izlemediyseniz mutlaka, izlediyseniz de günün hatrına bir kez daha izleyebilirsiniz. Unutmadan, oyuncu kadrosu da şahane. Carey Mulligan, Anne-Marie Duff, Helena Bonham Carter ve Meryl Streep bir arada!

3- Düşlerin Terzisi (The Dressmaker)

Kate Winslet’in oyunculuğu ile izleyenlerin aklına kazınan film, intikam almak için doğduğu topraklara dönen bir kadının hikayesini anlatıyor. Ancak bu kadın hayata karşı o kadar şık, zarif ve akıllıca savaşıyor ki hikayesini izlerken yapmak istediklerinizden bir parça bir şeyler buluyorsunuz. Müzikleri de fazlasıyla beğenilen filme göz atmanızı öneriyoruz. 

4- Erin Brockovich

Klasikler arasında yer alan bu filmi listeye almazsak sanırım olmazdı. “Azmin, inancın ve adanmışılığın zaferi” sloganı ile neredeyse her 8 Mart Kadınlar Günü’nde hatırlanan bu film, kim hanımefendileri de Julia Roberts’ın oyunculuğu ile kendine hayran bırakmıştır. Filmin başarısının sebebinin senaristinin de kadın olması tespitini ise fazlasıyla doğru buluyorum. Hala izlemeyen, izledip unutan varsa gün bugündür diyebiliriz.

5- Morvern Caller

Bir roman uyarlaması olan film, erkek arkadaşının intiharından sonra İskoçya’dan İspanya’ya en yakın arkadaşı ile yola çıkıyor. Indie sinema sevenler için ayrı bir yeri olan bu film, bir kadının diğerlerinden farklı olduğu zaman ve farklı hissettiği zaman neler yaşayabileceğini pek de alışık olmadığımız şekilde anlatıyor. Müzikleri ile de daha “underground” kesme selam çakan bu hikayeye bir şans vermenizi önerebiliriz. Bilhassa ilk görüşte alışık olduğunuz şeyleri izlemek istemiyorsanız…

6- Where Do We Go Now?

Kadınların çözümleri, erkeklerden farklıdır. Savaş, barış, anlaşmazlık ya da buna benzer durumlarda farklı aksiyonlar alırlar. Bu film de tam olarak bunu anlatıyor. Lübnanlı bir grup kadın Hristiyanlar ve Müslümanların bir arada yaşaması için ortak bir nokta bulmaya çalışıyorlar. Bugün izlenmesi ayrı bir güzel olacak filmi vakit bulamazsanız en yakın zamanda izlemenizi öneriyoruz.

7- Wadjda

Suudi Arabistan’ın ilk kadın yönetmeni Haifaa Al-Mansour tarafından çekilen film, Benim Adım Malala gibi içinize işleyecek ve görmediğiniz bir dünyayı, belki de rastlamadığınız yasakları size anlatacak bir hikaye… Bir kız çocuğunun gözünden Suudi Arabistan’ı ve “kadın olmanın” zorluklarını izliyorsunuz. Bu film bugün izlenmeyecekse ne zaman izlenmeli? Hala izlemediyseniz bugün kendinize bir iyilik yapın ve izleyin.

8- Salt Of This Sea

Amerika’dan memleketi Filistin’e dönmek isteyen Soraya’nın hikayesini anlatan film, Michael Moore tarafından “Son yıllarda izlediğim en iyi film!” şeklinde (afişinde de görebilirsiniz) nitelendirilmişti. Savaşın içinde yaşanan hayatları, o toprağın insanının olaylara bakış açısını ve bir kadının “cesur” olmak konusundaki kararlılığını bu anlatımla izlemek çok güzel. 

9- La Vie en Rose

Édith Piaf’ın hayat hikayesinin anlatıldığı film. Bu kadar betimlemek yeterli olur diye düşünüyorum. Eğer hala izlemediyseniz bu akşam sevdiğiniz biri ile birlikte bu filme kendinizi bırakıverin. Ya da bir diğer deyişle bu filmi izlerken kadın olmanın tadını çıkarın!

10- Precious

İzlerken içinize afaganlar basabilir kabul ediyorum. Ama bu listede “Kadının en büyük düşmanı kadın olabilir hatta bu annesi bile olabilir!” temalı ters köşe bir film bulunmak zorundaydı diye düşünüyorum. Gabourey Sidibe’nin enfes oyunculuğu ile akıllarımıza kazınan bu filmi izlemediyseniz bu akşam izleyin, kadın olmak her yaşta, her ırkta, her dilde, her bedende ne kadar zor bir kez daha görün. 


Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı