Suskunlar nasıl Game of Silence oldu?

4 dakikada okuyabilirsiniz


Uzun zamandır heyecanla beklediğimiz ve her yeni haberle birlikte “Asın bayrakları!” naraları attığımız Game of Silence nihayet yayın hayatına başladı. İster istemez de Suskunlar ile bir kıyas içine girdik izlerken… Bu kez “Orijinali daha iyiydi ya!” diyeceğimiz taraf bizim taraf olunca daha heyecanlı ve daha dikkatli giriyoruz mevzuya, kabul edelim! Game of Silence’ın ilk bölümü ekranda akarken zihnimizde de Suskunlar’ın ilk bölümü akıp gitti. Suskunlar, nasıl Game of Silence oldu? ABD’ye göre nasıl yerelleşti? Neler aynıydı, neler farklıydı? Buyurun sohbete! Spoiler içereceğini belirtmeden aşağıya inmemeniz tavsiye edilir.

Fotoğraf: NBC

Birkaç küçük yerelleştirme ve eklenen birkaç farklı kurgu dışında büyük farklarla uyarlanmamış Game of Silence ve hemen her detayıyla orijinaline sadık kalınmış. Hatta birkaç güzel replik de kulağıma çarpmadı değil, bunlar güzel detaylar.

Fotoğraf: NBC

Sünnetten kaçarken canı baklava çeken Bilal’in yerini vaftiz olmamak için annesine -evet, ailesini trafik kazasında kaybeden Ahu’ya karşılık ailesiyle yaşadığı hayattan memnun olmayan bir Jessie var karşımızda- direnen Jessie alıyor. Jackson, Jessie’ye -tıpkı Ecevit’in Ahu’ya aşık olduğu gibi- aşık tabii… Sevdiği kıza zorla bir şey yaptırılmasına tahammül edemiyor, Jessie’nin annesinin arabasını çalıyorlar, trafik kazası yapıyorlar ve bir kadının yaralanmasına sebep oluyorlar. Jessie’yi tıpkı Ahu gibi olay yerinden uzaklaştırıyorlar ve Game of Silence hikayesi böylece başlıyor. Dediğim gibi, her şey çok aynı ama bir farkla: Jessie ve Jackson’ın geçmişindeki sır… Jackson ve Jessie’nin birbirlerinin hatırlamak istememesinin sebebi içinde yaşadıkları ortak bir karanlık imiş, hikaye adına güzel bir hamle olduğunu düşünüyorum.

Fotoğraf: NBC

Game of Silence’da kim kimdir? Hangi karakter orijinalinde kimdir? Ona da bir bakalım mı, ne dersin?

Ecevit – Jackson

Fotoğraf: NBC

Türk izleyicisi için yadsınamaz bir Murat Yıldırım gerçeği, karizması vardır. Bu sebeple de onun yerine birini koymak, onun karakterlerine bir başkasını oturtmak her zaman çok zor olmuştur. Ben de bu güruhtan biri olarak Murat Yıldırım’ın çok başarılı bir şekilde hayat verdiği Ecevit karakterini uyarlamasında kimin canlandıracağını merak ediyordum. Fiziksel olarak benzer olan Revolution’dan da aşinalığımın olduğu David Lyons’ı görmek beni kişisel olarak mutlu etti. Zaman içinde karakterle bütünleştiğinde her şey daha güzel olacak.

Ahu – Jessie

Fotoğraf: NBC

Aslı Enver, yıllar içinde ailemizin kızı gibi oldu ve sağlam oyunculuğu ile de hafızalarımızda yer etti. Suskunlar’da aşkın adı olarak hafızalarımızda öyle güzel yer etti ki başkasına bu sıfatı yakıştırabilir miyiz emin olamadık. Aslı Enver’in hayat verdiği Ahu karakterine uyarlamasında daha sert yüz hatlarına sahip olan Bre Blair hayat veriyor. Aslı Enver’in soft bakışlarına karşılık Bre Blair’ın keskin yüz hatları ilk bakışta biraz yadırganıyor, kabul edelim ama hikayesini öğrendiğimizde Jessie’nin Ahu kadar masum bir karakter olmayacağını görüyoruz ve “Hmm olmuş o zaman!” diyoruz. Ahu genel manada olayların çok içinde, bazen de tehlikenin tam ortasında olsa da olayın buz gibi yönüyle çok fazla karşı karşıya gelmemişti, bu da masumiyetini koruyordu ama Jessie’nin sakladığı sırrı gördüğümüzde onun bu kadar masum kalmadığını, kalamayacağını görüyoruz.

Bilal – Gil

Fotoğraf: NBC

Bilal denilince akla Sarp Akkaya, onun kendine has duruşu gelir ve bunu zihinlerimizden silmek kolay değildir. Michael Raymond-James’i de en son ve en akılda kalıcı şekilde Once Upon a Time’da gördüğümüz, orada da hırsız olmasına rağmen gayet beyefendi bir adam olduğu için ilk başta Bilal profiline yerleştirememiş olabiliriz ama sakin olalım ve önyargımızı bir kenara bırakalım. Şahsi fikrim Game of Silence castının en iyisinin Gil karakteri olduğu yönünde…

İbo – Shawn

Fotoğraf: NBC

İbo’nun naifliği Game of Silence’da biraz kırılmış ve daha sert bir karakter gelmiş yerine… İbo çok daha çocuksu ve içinde olduğu onca işe rağmen her zaman çok masumdu. Game of Silence’da Shawn’ı biraz daha farklı bir çizgide izleyeceğiz, belli…

Zeki – Boots

Fotoğraf: NBC

Ve sonu ta en başından belli olan Zeki, Boots… Zeki, evlenecekti ve sevdiği kadına kavuşacaktı ama hayatı en temelinden sarsıldığında hayatını da hayallerini de ardında bırakmak zorunda kaldı. Boots içinse arkasında bıraktıkları çok daha ağırdı. Hamile eşi ve bebeği hayatına onsuz devam edeceklerdi. İki veda da aynı şekilde üzdü, böğrümüze oturdu.

Fotoğraf: NBC

Dizinin ilk bölüm reytingi ise ortalama bir düzeyde ama kendisini kurtaracak cinsten… Belli ki bir kesimin dikkatini çekmeyi başarmış. Devamında da daha çok izlenip izlenmeyeceğini göreceğiz.


OKUMAYI SEVİYOR MUSUNUZ?
Yazılarımızı takip etmek için

E-Bülten ile
SEVDİĞİN TÜRLERİ TAKİP ET

Bir çok basın kuruluşuna destek veren N’oluyo’nun popüler haberleri sana da gelsin istemez misin? E-posta aracılığı ile hangi türde haberler almak istersin?


Günün popüler yerli dizi haberleri

Günün popüler yabancı dizi haberleri

Günün popüler yarışma ve reality show haberleri

Farklı türlerden güne dair popüler televizyon haberleri

Farklı türlerden haftaya dair popüler televizyon haberleri
Endişelenmeyin, spam içermiyoruz.
Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı