Çınaraltı Mahallesi’nin kalbi: Esnaflar

4 dakikada okuyabilirsiniz

Eski dönemin en güzel yanlarından biri de sıcak bir aileden farksız olan esnaflarıymış kuşkusuz. Seksenler dizisinin ise gülümsemeden edemediğimiz en sıcak parçası…

Ergun Plak – Serhat Kılıç

Fotoğraf: TRT

Mahallenin müzik, sevdiceği Nazlı’nın ise kalp ritmi olan Ergun, gerek yüreğinde beslediği derin sevdasıyla, gerek üzerinde taşıdığı renkli kıyafetleriyle ve gerekse sıkı dostluğuyla olsun, herkesin gönlüne kısacık zamanda taht kurdu. En çok da, en yakın arkadaşı Ahmet’in kız kardeşi Nazlı’nın gönlüne… Yüzeyi cam kırıklarıyla dolu engebeli bir yoldan geçen imkansız bir aşk gibi görünse de, sonunda her türlü badireyi atlatıp mutluluğa kavuşan sabırlı bir çift olarak yer edindiler kendi tarihlerinde. Kısacası bizler tam isyan etmeye başlarken, mutlu sona en güzel şekilde kavuştu Nazlı ve Ergun. Umarız hiç bozulmaz ve sezonlar boyunca aynı ritimde devam eder.

Sami Usta – Berat Yenilmez

Fotoğraf: TRT

Tadıgüzel Pastanesi’nin tatlı pastacısı Sami Usta. İzleyici onu, meşhur “Nabıyon be ya?” sözüyle, aksiliğinin içindeki sevimli yapısıyla sevdi. Sevdi sevmesine ama yeri geldi bir o kadar da kızdı. Kızı Elvan ve mahalleye Almanya’dan ansızın gelen Şahin’in aşkını bir türlü kabullenmek istemedi, üzerine bir de Şahin’den nefret etti. Zaten nefret ettiği de yalnızca iki şey vardı: Şahin ve Niyazi. Biri kızına, diğeri ise dükkanındaki tatlılarına göz koymuştu. Birinden kızını, diğerinden ise bir türlü paralarını alamıyordu. Kısacası hem kızını paylaşamayan bir baba, hem de madur bir esnaftı. Hal böyle olunca, kızsak da hak vermeden edemiyorduk Sami Usta’ya. 

Kahveci Mesut – Necmi Yapıcı

Fotoğraf: TRT

Eskinin Bucaspor oyuncusu, şimdinin kahvehane sahibi Mesut. O da Sami Usta gibi, ”aynen con vaynen” ve ”yapıştır yağ gibi aksın” sözleriyle hafızalarda yer edinmiş, sık sık anlattığı futbol anılarıyla kendini sevdirmiştir. Eşi Yıldız’la girdiği gereksiz polemikler dışında pek de olumsuz bir yönü yoktur Mesut’un. Kendi deyimiyle, tam bir cankuştur.

Balıkçı İdris – Tahsin Taşkın

Fotoğraf: TRT

Mahallenin bol şiveli balıkçısı İdris. Mahalleliyi yaptığı soğuk esprilerle güldürmek yerine genelde kızdıran İdris’in bu konuda bir sınırı olmadığını, öleceği haberini yayıp ardından ise ölü taklidi yaptığı zaman iyice anlamıştık. Öyle ya, belki de aslında hepimiz isteriz içten içe, biz gittikten sonra neler olacağını bilebilmek ve hatta birebir görebilmek.

Manav Mustafa – Aşkın Şenol

Fotoğraf: TRT

Yıllarca manavlık yaptığı Çınaraltı Mahallesi’nin hiç beklenmedik anda ilçe belediye başkanı olan Başkan Mustafa, manavlığı çok sevdiğinden ve yıllardır benimsediğinden olsa gerek, başkan olmasına rağmen manavını bırakmamış ve her ikisinide yapmaya devam etmiştir. Onun da İdris’den farksız, kötü esprilerinin bir sınırı yoktur aslında. Mahalleliye gulyabani şakası yaparken Başkomiser Rıza tarafından vurulmasını ise bunun en belirgin kanıtı olarak gösterebiliriz.

Berber Recep – Nejat Birecik

Fotoğraf: TRT

Çınaraltı Mahallesi’nin eski ama efsane berberi Recep. Mahallede Çağatay dahil herkesin saç/sakalını mutlaka elinden geçirmiş, işini her zaman en güzel şekilde gerçekleştirmiştir. Beklenmedik anda kapısını çalan kalp krizi ise yaşama yenik düşmesine ve bizlere veda etmesine neden olmuştur. Aramızda olamasan da, kalbimizde daimisin Recep Usta.

Kasap Bahtiyar – Faruk Sofuoğlu

Fotoğraf: TRT

Mahallenin Adana Demirspor’lu kasabı Bahtiyar. Sürekli hem kardeşi hem de çırağı olan Sinan’ın dertleriyle kafasını yormakta, onun geleceğiyle ilgili kaygılar duymaktadır. Berber Recep’in ölümünden sonra kardeşinin berber dükkanına geçerek ustalık belgesi almasıyla birlikte endişeleri biraz olsun sona ermeye başlamıştır.

Şimbilli Bakkal Mehmet – Ayberk Atilla

Fotoğraf: TRT

Şimbil Bakkal’ın sahibi, güzel yürekli esnaf Mehmet. Hayırsız oğlunun kendisini arayıp sormamasını, gelip görmemesini içinde büyük bir yara haline getiren Mehmet, tüm mahallelinin abisi konumundadır. Zor durumda olanlardan para talep etmediği de olur, derdi olana akıl verdiği de…

OKUMAYI SEVİYOR MUSUNUZ?
Yazılarımızı takip etmek için

E-Bülten ile
SEVDİĞİN TÜRLERİ TAKİP ET

Bir çok basın kuruluşuna destek veren N’oluyo’nun popüler haberleri sana da gelsin istemez misin? E-posta aracılığı ile hangi türde haberler almak istersin?


Günün popüler yerli dizi haberleri

Günün popüler yabancı dizi haberleri

Günün popüler yarışma ve reality show haberleri

Farklı türlerden güne dair popüler televizyon haberleri

Farklı türlerden haftaya dair popüler televizyon haberleri
Endişelenmeyin, spam içermiyoruz.
Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı