Bölüm Sonu Canavarı: Orphan Black 4. Sezon 9. Bölüm

4 dakikada okuyabilirsiniz

Sezon finaline bir adım kala, Orphan Black’e olan güvenlerimizi bir kere daha boşa çıkartmayan bir bölüm izledik. Geri dönüşlerin, sinsice planların ve misillemelerin olduğu bir bölüme hazır olun!


Fotoğraf: BBC America

Cosima, kendisini ve kardeşlerini kurtaracak tedavinin çalışmalarına başladı. Sarah ile Ira’nın hücrelerini döllemeyi başaran Cosima’nın, önünde tedavi bakımından bir süre daha yol var anlaşılan.


Fotoğraf: BBC America

Evie’nin, bilim uğruna yeni doğan bebeklere yaptıklarını bu video sayesinde öğrenmiş bulunuyoruz. Bir bebeği bilim dilinde “başarısızlık” olarak algılayıp, öldürebilmek gerçekten insanlıkla uzakta yakından alakası olmayan bir durum.  Videoyu gönderen iki taşıyıcı annenin peşine düşen Evie açısından bu durum, onun sonu demek. Çünkü onun sözde tabiriyle “Neoevrim, hayat kurtarmak içindir, almak için değil”.


Fotoğraf: BBC America

Geçen bölümde içimizden “umarız Neocuların emniyet kolu Duko’dan ibarettir” diye geçirirken, bir başka köstebekle daha tanıştık. Kaçak iki taşıyıcı anneden birinin öldürülmesinin ardından, geriye kalan Kendra Dupree isimli kadının nerede olabileceğine dair bilgiyi sızdırır. Tek arayanın da sadece kendileri olmadığını da belirtir.


Fotoğraf: BBC America

Donnie’nin kısa ama tedirginlik dolu hapis hayatı şimdilik sonlandı. Kefaletle serbest kalan Donnie üzerindeki suçlardan arınamazsa tekrar hapse girebilir. Alison’ın kaçma planına “tamam” diyerek, bu işlerden kurtulma peşinde. Bu arada, Adele karşısında verdikleri pot kırmama işkencesi, pek de etkili olmuş sayılmaz. Duko hakkında her ne kadar bir şey bilemediklerini söyleseler de Adele bu işten biraz kıllandı.


Fotoğraf: BBC America

Helena’nın dönüşü de Adele’in iyice kafasının karışmasına neden oldu. Alison’ın, Sarah’ın ikizi olduğuna daha yeni inandırmışken, şimdi bir de üçüzünün çıkması Adele’in şüphelerini git gide kuvvetlendirdi. Ama Felix yine adamlığını göstererek, Adele’den bu işlerden uzak durmasını söyleyerek Adele’in de hayatının allak bullak olmasına mani olmuş oldu.


Fotoğraf: BBC America

Sarah ve Art ise Evie’den önce davranıp, kayıp taşıyıcı annemiz Kendra’yı bulurlar. Kendra’yı bulmak demek, Evie karşısında 1-0 öne geçmek demek. Özellikle de ellerinde Evie’yi biterecek video görüntüleri varsa… Tam Kendra’yı götürmeye ikna etmişlerdi ki Evie’nin adamları Kendra’nın izini bulmayı başarırlar…


Fotoğraf: BBC America

Aynı genden de olsalar beş parmağın beşi de bir değil… Sarah, Rachel’ın ısrarlarına rağmen Kendra’yı çocuğuyla tehdit etmemesinden sonra Rachel, hiç tereddüt dahi etmeden Ira’yla beraber gelmesi için Kendra’yı tehdit eder. Adeta “zafere giden yolda, her şey mübahtır” taktiği…

Ve Helena’nın Hendrix’lere dönüşü muhteşem olur! Evie, bir adamını Kendra’nın peşine yollamışken, diğer güvendiği adamını da Alison’ın peşine yollar. O da haklı, diğerlerine göre en zayıf halka Alison sonuçta! İmplantı tam Alison’a yerleştirecekken, içeri adeta “Arrow” edasıyla Helena girer ve sonrası malum… Helena, eski performansından hiçbir şey kaybetmemiş. Söz konusu aile olunca Helena’yı tutabilene aşk olsun!

Ve geldik bölümün en çarpıcı sahnesine… Rachel, yılanı adeta kendi yuvasında öldürür! Kendra’yı kaçırması ve elindeki videoyla anlaşma teklif etmesi sonucu herkes Rachel’ın, Sarah’a ihanet ettiğini düşünse de Rachel, çok dâhiyane bir plan hazırlayarak Evie’nin her şeyi ifşa etmesini sağlar. Sözler, dedikodular yalanlanabilir. Ama videoda her şeyi kendin anlatıyorsan ve video, odadaki herkese aynı anda gidiyorsa, yandığının resmidir. Bu noktadan sonra inkâr edecek bir şey yok. Bakalım Evie ve Brightborn bu işi nasıl toparlayacaklar?

Sonunda yaklaşık bir senedir sorulan sorular, cevabını buldu! Delphine ölmemiş… Geçen sezon finalinde vurulmuş, 9 bölümdür de sorular silsilesi uzayıp gidiyordu. “Delphine öldü mü?” diye… Krystal’ın, Delphine’in vurulduktan sonra arabayla götürüldüğünü söylemesi, başta Cosima olmakla birlikte hepimizi umutlandırsa da net cevabı almayı bekliyorduk. Ve dokuzuncu bölüm itibariyle de almış olduk. Bu duruma şüphesiz en çok Cosima sevinecek.

Ve bu sahneyle bir heyecanlı bölüm daha sonlanmış oldu. Sizlere kötü bir haberim var! Maalesef haftaya sezon finali… Yani umarız sezon finalidir! Çünkü diziden henüz yeni sezon onayı çıkmış bulunmuyor. Umarız bir başka Hannibal vakası olmaz. Çünkü Orphan Black bunu en son hak edecek dizilerden diyor, sizleri sezon finalinin fragmanıyla baş başa bırakıyorum. İyi seyirler…

OKUMAYI SEVİYOR MUSUNUZ?
Yazılarımızı takip etmek için

E-Bülten ile
SEVDİĞİN TÜRLERİ TAKİP ET

Bir çok basın kuruluşuna destek veren N’oluyo’nun popüler haberleri sana da gelsin istemez misin? E-posta aracılığı ile hangi türde haberler almak istersin?


Günün popüler yerli dizi haberleri

Günün popüler yabancı dizi haberleri

Günün popüler yarışma ve reality show haberleri

Farklı türlerden güne dair popüler televizyon haberleri

Farklı türlerden haftaya dair popüler televizyon haberleri
Endişelenmeyin, spam içermiyoruz.
Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı