Me Before You’yu mutlaka izlemeniz için 5 neden!

4 dakikada okuyabilirsiniz

Bazı filmleri sinema salonunda bırakıp yolunuza devam edemezsiniz. Bir dönüm noktanızda, vereceğiniz bir kararda, bazen de sadece küçük bir anda aklınıza takılır. Me Before You da ardınızda bırakıp hayatınıza devam etmeyen filmlerden bir tanesi… Zaten bir hikayenin bunu başarabilmesi değil midir önemli olan? Teninize nüfuz edercesine kendini hissettirebilmesi… Me Before You’yu özel kılan nedenler ne peki? Bu arada; spoiler yok, gönül rahatlığı ile okuyabilirsiniz!

1- Büyüleyici hikayesi

Fotoğraf: Warner Bros

Bir hikayeyi benimsememiz için onu destekleyen çok güçlü bir temele sahip olması gerekir. Klasik aşk hikayelerinin matematiğini ezberlediğimiz şu dönemlerde salt “aşk hikayesi” olarak tanımayamayacağımız, daha derin ve bizi birçok yönden yakalayan hikayelere yöneliyoruz. Me Before You da tam olarak böyle bir hikaye işte… Derin bir dostluğun yanında saf aşkı gördüğümüz, diğer yandan bağlılığı ve karşılıksız sevgiyi tanıdığımız, aile bağlarıyla da dikkat çeken özel bir hikaye… Will, bir dönem ortamlarda fırtına gibi esen ve herkesin dikkatini çekmeyi başaran, hayatını dolu dolu yaşayan bir genç adam ama hayat planladığı ve hayal ettiği gibi ilerlemiyor. Bir trafik kazası sonucu boynundan aşağısı felç kalıyor. Lou ise yaşadığı sıradan ve belki de zor denilebilecek hayata rağmen gülümsemeyi asla bırakmayan, hayat dolu ve rengarenk bir genç kadın! Will ve Lou’yu birbirine çeken de tam olarak Lou’nun zor hayatı… Sonrasında ise ansızın karşımıza çıkan bir insanın hayatımızı nasıl radikal bir şekilde değiştirdiğini masalsı bir şekilde izliyoruz. Çok ağlıyoruz ama bu diğer yandan bir umut hikayesi bana soracak olursanız. Herkes, kendi özgürlüğünü kendisi seçmeli…

2- Oyuncu performansları

Fotoğraf: Warner Bros

Sam Claflin’in hemen her projesini izlemiş, kendisini ve genel performansını çok beğenen bir izleyici olarak Will karakteriyle ilgili aklımda çok az şüpheler vardı. Yine iyi bir karakter yorumu izleyeceğime emindim, keza yanılmadım da… Sam Claflin’in Will karakterine kattığı ruhu hissetmek zor olmadı. Emilia Clarke içinse oldukça meraklı ve heyecanlıydım. Neticede tüm dünya tarafından “fenomen” kabul edilmiş bir karaktere hayat vermek ve ismiyle bu kadar bütünleşmiş bir karakterin üzerine çıkmak kolay iş değil… Birçok insan gibi ben de bu filmin Khalessi filmi mi, yoksa Emilia Clarke filmi mi olacağını merak ediyordum. Bir an bile karşımdaki karakterin Lou olduğuna tereddüt etmedim ve filmin sonunda hafızamda güzel bir karakterle ayrıldım. Genel anlamda başarılı bir kadroya sahip olan Me Before You, bu yönüyle de takdir kazandı.

3- Mekan seçimleri

Fotoğraf: Warner Bros

Bir film veyahut dizi için mekan seçimleri hikayeyi tamamlayan en önemli unsurlardan biridir. Mekan, hikayenin ruhunu içine alabilmeli, hikaye ve karakterlerle bütünleşebilmelidir. Me Before You, mekan seçimlerinde o kadar başarılıydı ki “Bu karakter, buraya ait!” dedirtmeyi başardı. Bir “kale”de yaşayan Will’in etrafına ördüğü duvarları ve ruh halini daha iyi anlatan bir mekan düşünemezdim. Lou’nun yaşadığı şirin, iç içe evlerden oluşan ahşap ev ise onun sıcak ve renkli iç dünyasını başarılı bir şekilde seyirciye yansıtıyordu.

4- “Aşk” tanımını kökünden değiştirmesi

Fotoğraf: Warner Bros

İki insan birbirini görür. Bazen ilk görüşte nefret edip zamanla aşık olurlar, bazense ilk görüşte aşka şahit oluruz. Bunlar yıllardır klasik bir şekilde ekranda ve beyazperdede varlığını devam ettiren klasik çerçeveler. Aynı çerçeve içine koyulan farklı resimlerle ama aslında aynı matematikle yola devam ediyoruz. Me Before You, birbirine ihtiyacı olan iki insanın bir mecburiyet ile kesişen yollarını anlatıyor. Her şey öylesine adım adım ve öylesine yerinde ilerliyor ki, sonunda Lou’nun Will’e aşık olmaması için hiçbir sebep kalmıyor. Aşkın, her zaman safi tutkudan ibaret olmadığına şahit oluyorsunuz. Aşk, her zaman sadece “aşk” olarak var olmaz.Aşk, aslında bir kaderdir. Will ve Lou arasında yaşanan ikisinin ortak kaderiydi. Lou’nun karşısına Will’in çıkması, Will’in Lou ile yaşaması gerekiyordu. Kazadan itibaren tanrının ikisi için planladığı tek şey buydu ve gerçekleşti. Ve hafızalarımızdaki aşk tanımı da kökünden değişti.

5- Hiçbir şeyin sıradan olmaması

Fotoğraf: Warner Bros

Aslında yukarıda bahsettiğim her şeyin kısa bir özeti olacak bu madde… Kurgusu akıcı, oyunculukları şahane, hikayesi masalsı… Başlangıcından sonuna kadar tanıdık hislerle örülen ama tanıdık olmayan bir dünyaya şahitlik edeceğiniz, Lou ve Will’i kalbinizin en güzel köşesinde saklayacağınız, özel bir hikaye sizi bekliyor olacak. Bence haftasonu planınıza dahil edin bu özel hikayeyi, hayal kırıklığına uğramayacaksınız.

OKUMAYI SEVİYOR MUSUNUZ?
Yazılarımızı takip etmek için

E-Bülten ile
SEVDİĞİN TÜRLERİ TAKİP ET

Bir çok basın kuruluşuna destek veren N’oluyo’nun popüler haberleri sana da gelsin istemez misin? E-posta aracılığı ile hangi türde haberler almak istersin?


Günün popüler yerli dizi haberleri

Günün popüler yabancı dizi haberleri

Günün popüler yarışma ve reality show haberleri

Farklı türlerden güne dair popüler televizyon haberleri

Farklı türlerden haftaya dair popüler televizyon haberleri
Endişelenmeyin, spam içermiyoruz.
Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı