Stranger Things’in ilk sezonunda N’oldu?

4 dakikada okuyabilirsiniz

Yine bir Netflix dizisi, yine muhteşem bir yapım! 15 Temmuz’da tüm bölümleri yayınlanan bu sekiz bölümlük macera; korku ve fantastik öğeleri çok iyi bir şekilde harmanlamayı başarmış bir yapım! Eğer hâlâ diziyi izlememiş olanlar varsa bu yazıyı burada bırakıp, hemen diziyi izlemeye koyulmalarını tavsiye ederim. Öncelikle karakterlere ve sezonda neler yaşadıklarına değinelim.

SPOILER yazalım da son kez uyarmış olalım. Bundan sonrası tüm sezonu anlatır, ona göre! 🙂

Joyce Byers

Bir annenin çocuğu için neler yapabileceğini bir kez daha gözler önüne serdi Joyce… Bu şeyler etrafı tarafından çılgınca ve saçma görülse bile… Joyce, sezon boyunca kaybolan çocuğunu bulabilmek için çeşitli yollara başvurdu ve sonunda da muradına erdi. Yaşamında daha önce hiç görmediği birçok tuhaf şeyi, normalleştirmeye çalıştı. Tüm bunlar oğlu Will’i bulmak içindi. Bu noktada Winona Ryder’a da değinmezsek olmaz! Eşinden boşanmış tipik bir kadın rolünün üstesinden gelmekle kalmayıp, üzerine kendi profesyonelliğinden de bir şeyler ekledi. Karakterinin olaylara verdiği tepkileri, yaşadığı psikoloji bizlere çok net bir şekilde hissettirdi. Eğer diziden biri ödül alacaksa, bu kişi kesinlikle Winona Ryder olmalı!

Jim Hopper

Jim Hopper, birçok dizide karşımıza çıkan, geçmişte kötü yaşanmışlıkları olan bir polis. Onu benzerlerinden ayıran yönü ise ölen çocuğuna duyduğu korumacı tavrını diğer çocuklara da uygulaması… Bunun en bariz örneğine Will’i yaşama döndürmeye çalışırken tanık olduk. Sanki kendi kızını kurtarıyormuşçasına mücadele etti ve sonunda da başardı. Kendi kızını kurtaramamasındaki duyduğu çaresizliği başka bir çocukta da yaşayamazdı. Hareketlerinin asıl gayesi bu!

Jonathan Byers

Jonathan, kardeşini kendi yöntemleriyle bulmaya çalışan bir abi… İlk başlarda annesinin sergilediği davranışları hiç de tasvip etmese de asıl gerçeği öğrendiği andan itibaren o da yöntem değiştirerek olayın gerektirdiği şekilde hareket etmeye başladı. Karakter olarak, yalnız takılan ve diğerlerinden farklı olduğunu hissettiren bir karakterdi.

Nancy Wheeler

Nancy, takıldığı arkadaş grubunda karakter olarak çok farklı olduğunu hemen belli eden ve hayatta yanlış kararlar vermiş ve vermeye de devam eden bir karakter. Bu maceranın içine atılmasının asıl nedeni, en yakın arkadaşının esrarengiz bir şekilde ortadan kaybolması ve ardında bıraktığı ilginç delillerden geçiyor. Yanlış kararlar vermeye devam ediyor dedim çünkü kendisi için çok yanlış bir tercih olduğunu anladığı eski sevgilisi Steve’e geri dönmüş görünüyor. Steve’in son bölümde sergilediği kahramanlıktan dolayı olsa gerek. Ama Jonathan’ın yaptıklarının yanında Steve’inki devede kulak kalır!

Lucas, Dustin, Mike ve Eleven

Çocuklara da ayrı bir değinmek gerek doğrusu! Hepsini bir arada almamdaki amaç, onların birlikte nasıl güçlü bir ekip olabildiklerinden geçiyor. Çocuk karakterler, çoğu dizide olduğu gibi birer büyük gibi davranıp, olaylara müdahale ediyor. Ama bu sırada çocukluklarını yaşamaktan da geri kalmıyorlar. Olayları oyunlarla bağdaştırmaları, verdikleri tepkiler onların aslında birer çocuk olduğunu da unutmamızı sağlıyor. Eleven karakterine de ayrı bir parantez açmak gerekiyor. Hayattan soyutlanmış yapısı, düşünce tarzı onu özel yapan yönlerinden. Sahip olduğu güçleri çok gerekli yerlerde kullanması, bu yaşına rağmen ne derece profesyonel olduğunu kanıtlıyor. 

Diziye geçecek olursak, olaylar Will’in kaybolmasıyla başlıyor. Ailesi ve arkadaşları Will’i arayış içindeyken, saçı traşlı bir kız ortaya çıkar ve olaylar ilginçleşmeye başlar. İlginç araştırmalar yapan bu tesisin en değerli parçası olan saçı traşlı bu kız yani Eleven, çok değerli ve büyük güçlere sahiptir. Kasabada kaybolanlar arttıkça olayın araştırma boyutu da bir o kadar artar. Kasabada değişik yerlerde ortaya çıkan ve kanla beslenen bir yaratık vardır. Olaylar gelişir, araştırmalar toplanır ve yaratık, Eleven’ın da yardımıyla yok edilir ve Will kurtarılır. Ama son sahnede Will’in ağzından çıkan şeye bakılırsa kasabadaki ilginçlik burada sonlanmayacak gibi! 

Dizi, bundan sonra nasıl ilerler orası şimdilik bir soru işareti ama Eleven’ın ölmüş olması dizide illaki bir boşluk yaratacaktır. Bu boşluğu layıkıyla dolduracaklarına eminim. Tek temennim, böyle bir dizinin konu sıkıntısı yaşayıp sıradanlığa düşmemesi… Söz konusu dizinin, nasıl bir dizi olduğunu da IMDB’den aldığı 9.2’lik puan çok net bir şekilde kanıtlıyor.

Fotoğraf Kaynak: Netflix

OKUMAYI SEVİYOR MUSUNUZ?
Yazılarımızı takip etmek için

E-Bülten ile
SEVDİĞİN TÜRLERİ TAKİP ET

Bir çok basın kuruluşuna destek veren N’oluyo’nun popüler haberleri sana da gelsin istemez misin? E-posta aracılığı ile hangi türde haberler almak istersin?


Günün popüler yerli dizi haberleri

Günün popüler yabancı dizi haberleri

Günün popüler yarışma ve reality show haberleri

Farklı türlerden güne dair popüler televizyon haberleri

Farklı türlerden haftaya dair popüler televizyon haberleri
Endişelenmeyin, spam içermiyoruz.