Suicide Squad’dan neler beklemeliyiz?

6 dakikada okuyabilirsiniz

Çizgi roman uyarlamalarıyla, beyaz perdenin tozunu attıran filmlere bu sene bir yenisi daha eklendi. X-Men, Batman v Superman, Deadpool ve Civil War ile oldukça verimli bir yıl olan 2016 yılı; Suicide Squad filmine de ev sahipliği yaptı. Suicide Squad, Türkiye’de “Gerçek Kötüler” olarak 12 Ağustos’ta vizyona girdi ve beklendiği üzere büyük bir rağbet gördü.  Peki gişe rekorları kırıp, milyonlar kazanan Suicide Squad beklentileri tam anlamıyla karşıladı mı? İşte bunun hakkında söylenecek birçok şey var.

Fotoğraf: Warner Bros.

Suicide Squad, birbirinden kötü çizgi roman karakterleri menfaatlere uygun bir şekilde kullanıp, onlardan bir takım oluşturmanın hikayesi… Hepimiz kahramanları tanırız. Batman, Superman, The Flash gibi kahramanların karşısında duran ve kimi zaman onlara zor zamanlar yaşatan “kötüler” titiz bir şekilde kilit altında tutulmaktadır. Ta ki Amanda Waller, herkesten farklı bir planla gelene kadar. Waller’ın planına göre, bu kötü karakterlerin zayıflıklarını avantaj saymak ve onların yeteneklerini menfaate çevirmek yapılması gereken bir şeydir. Ve en nihayetinde, Amanda Waller herkesi ikna edip, takımını oluşturur. 

Fotoğraf: Warner Bros.

Film haberinin geldiği ilk günden bu yana, gerek farklı ve dinamik fragmanları gerekse zekice çalışılmış tanıtımları sayesinde, daha vizyona girmesine aylar varken “Yazın En Çok Konuşulan Filmi” olarak gösterilen Suicide Squad, müzikleri ile de adından söz ettirdi. Böylelikle, filmi heyecanla beklemek kaçınılmazdı ve geri sayımlar başladı.

Fotoğraf: Warner Bros.

Fakat bu bekleyiş sırasında, kötü haberler de yavaş yavaş ortaya çıktı. Eleştirmenler tarafından ağır bir şekilde eleştirilen film, genel olarak beğenilmedi. Ancak bu yine de filmi merakla bekleyen hayranlarının hevesini kıramadı. Tıpkı Batman v Superman, Man of Steel filmlerinde olduğu gibi, bunun DC Comics için yapılan kasıtlı bir hareket olduğu eleştirileri de geldi, eleştirmenlere katılanlar da oldu.  Kendim de yılların DC sevdalısı biri olarak, eleştirilere kulak asmadım. Ve sadece filmin vizyona girmesini bekledim. 

Yazının buradan sonrası spoiler içerir!

Fotoğraf: Warner Bros.

Suicide Squad filminin, diğer DC filmlerinden sıyrılmasının asıl sebebi; yaratılan karanlık dünya yerine daha renkli, eğlenceli ve mizah öğesinin fazlaca bulunması olsa gerek. Çünkü bu filmin baş kahramanlarının çoğu, aslında gerçekten birer deli. Film, bize karakterleri tek tek tanıtmakla başladı ve bence bunu hiç sıkmadan, oldukça güzel bir şekilde başardı. Karakterlerin kısa flashbacklerinin bulunduğu sahnelerde filme kapılmak kaçınılmazdı. Üstelik oyuncuların hepsi kendi rollerinin üstesinden öylesine ustalıkla gelmiş ki, bir an için onların  çizgi roman sayfalarından kopup canlandığını düşünebiliyorsunuz. 

Fotoğraf: Warner Bros.

Fakat, her şey bununla bitmedi. Aylarca bekleyişin ardından genel tabloya bakacak olursak, Suicide Squad bence pek başarılı bir film olamadı. Filmden kesilen sahnelerin haberi geldiği zaman bile, “koskoca Warner Bros. elbette bir şeyler yapacaktır,” kafasıyla gittiğim filmde, aslında eldeki büyük potansiyel nasıl kullanılamaz onu gördüm. Birbirinden kopuk bir sürü güzel olay birleştirilmeye çalışılmış, fakat ortaya özensiz gibi duran karmakarışık bir yün yumağı ortaya çıkmış. Sebeplerinden kısaca bahsetmek ve neden filmin benim için hayal kırıklığı olduğunu göstermek istersem eğer;

Fotoğraf: Warner Bros.

– Usta bir aktör olan Will Smith, bu filmin de başrolleri arasındaydı. Fakat gelgelelim, Will Smith’e özel bir saygıdan mı bilinmez; film Deadshot solo filmi havası vermekten bir adım öne gidemedi. Onun geçmişi, onun hataları ve dilekleri, onun “babacan” tavırları.. Her şey Deadshot üzerinde biraz daha fazla oynanmış ve bir anti-hero karakter olan Deadshot filmde Batman’den bile daha iyi bir adam gibi gösterilmiş. 

Fotoğraf: Warner Bros.

– Filmdeki bence en büyük kopukluk, herkesin bir “aile” ve “takım” havasına bir anda bürünmesi fakat bunu destekleyecek adam akıllı bir sahnenin bile bulunmayışı. Yani siz izlerken, “hadi bir şey olsun da birbirlerine kenetlensinler” diye bekliyorsunuz, fakat sanki filmin bir kısmında uyuyup uyanmışsınız gibi, hepsi birden “aile” havasına giriyor. Üstelik bazı karakterler birbiri ile hiç iletişime geçmemişken.

Fotoğraf: Warner Bros.

– Eleştirmenler tarafından en çok eleştirilen şey, filmdeki “kötü adam” eksikliğiydi. Hatta bu eleştiri ilk çıktığı zaman en çok tepki gösterilendi. Filmin kötüleri, daha doğrusu “en kötüleri, sorun yaratanları,” geçmişten gelen güçlü birer cadı olan abla ve kardeş. Enchantress sonunda kalbini kazanıyor ve kendine bir ordu oluşturuyor. Abisi cadı kral ile hedefledikleri şey, dünyayı ele geçirmek. Fakat bunun için yaptıkları tek şey  büyülü bir şey oluşturup sağa sola amaçsızca saldırmak. Tehdit unsuru o kadar zayıf ki, karakterlerin neyi kurtardığı bile meçhul… En az öldürülme şekilleri de; bakınız çünkü koskoca cadı kral bir bomba tarafından şıp diye öldürüldü.

Fotoğraf: Warner Bros.

– Filmde en çok mutasyona uğrayan çizgi roman karakterinden bahsedecek olursak, buna kuşkusuz Joker diyebiliriz. Suçun palyaço prensi, Gotham şehrinin en kötüsü ve Batman’in azılı düşmanı olan Joker; bu filmde nerdeyse Harley Quinn için canını bile verecek bir aşk çocuğuna çevrilmiş. Çizgi roman okuyucuları çok iyi bilirler; Joker, Harley’e bırakın aşk duyguları ile yaklaşmayı, onu defalarca döven, camdan atan, yaralayan, manipüle edip kendi için kullanmaktan başka hiçbir şey yapmayan bir karakter. Ve size de böylesine bir karakterin, Edward Cullen havasıyla replikler söyleyip, ekranda durduğu sınırlı dakikalar boyunca aşık adam rolü oynaması garip gelmiyorsa, sanırım diyecek fazla bir şey yok. Bunu Warner Bros. halka oynamak adına yapmış ve Joker’ın Harley’e tokat attığı sahneyi kesmiş; normalde Joker zorla Harleen’i kimyasalın içine atsa da bu filmde Harleen kendi kaderini kendi belirlemiş. Çok net değişiklikler ve bence yapılmaması gereken değişikliklerdi. Üstelik Jared Leto’nun ustaca, mükemmel bir şekilde hayat verdiği Joker’ın bu kadar az olması da hayal kırıklığını güçlendirdi. 

Fotoğraf: Warner Bros.

Söylenecek onlarca şey var aslında.. Bu kadar dolu bir şekilde inceleme yazısı yazmamın sebebi, deli gibi beklediğim bir filmden tatmin olmadan ayrılmamdı. Oyunculuklar çok iyi, film sizi çok sıkmadan ilerliyor. Fakat tamamen birkaç kişi ve bağlantısız olaylar üzerinden giden kurgu – ve bunda kesilen sahnelerin oldukça suçu var- filmi bekleneninden daha kötü bir film haline getirmiş maalesef. Eğer çizgi romanlar hakkında bir bilginiz yoksa ve sadece gidip iki saatinizi eğlenceli bir şekilde harcamak istiyorsanız; bu filmden memnun kalma olasılığınız oldukça yüksek. Çünkü bu film, mola verilince “hadi kalk gidelim” diyebileceğiniz kadar kötü bir film değil. Sadece beklenti üst düzeydeydi. Ve yine de film çok para kazandı, kazanmaya da devam edecek gibi görünüyor.

Fotoğraf: Warner Bros.

Bir DC Comics laneti midir bilinmez, bunca muazzam karakteri içinde barındıran, müthiş potansiyele sahip olan filmler ya beklenti altında çıktı ya da güzel olsa da çok eleştiri mağduru oldu. Bundan ders çıkarıp, Wonder Woman ve Justice League gibi önümüzdeki sene vizyona girecek; şimdiden büyük heyecanlar uyandıran filmlerde aynı hataları yapmamaları dileğiyle…

OKUMAYI SEVİYOR MUSUNUZ?
Yazılarımızı takip etmek için

E-Bülten ile
SEVDİĞİN TÜRLERİ TAKİP ET

Bir çok basın kuruluşuna destek veren N’oluyo’nun popüler haberleri sana da gelsin istemez misin? E-posta aracılığı ile hangi türde haberler almak istersin?


Günün popüler yerli dizi haberleri

Günün popüler yabancı dizi haberleri

Günün popüler yarışma ve reality show haberleri

Farklı türlerden güne dair popüler televizyon haberleri

Farklı türlerden haftaya dair popüler televizyon haberleri
Endişelenmeyin, spam içermiyoruz.
Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı