Marvel’s Daredevil

3 dakikada okuyabilirsiniz

Bu ay uzun süredir beklenen Daredevil dizisinin prömiyeri yapıldı. Marvel’in Netflix dizisi Daredevil, bizi 2017’de yayınlanacak olan ‘Defenders’ mini-dizisine hazırlayan ilk adım. Diziye başlayanlara Marvel evreni ve Daredevil hakkında biraz bilgi vermekte fayda var. Daredevil, Defenders süper kahraman ekibinin ruhunu ve tavrını anlamak açısından önemli bir karakter. İlk ‘sokak tozu yutmuş’ süper kahramanlardan biri olarak onu bu ekibin Iron Man’i olarak nitelendirebiliriz.

Dizinin yaratıcısı Drew Goddard ve yapım sorumlusu Steven S. DeKnight da bu durumdan yararlanmak üzere, sıkı bir hikayeye sahip, tek seferde yüklü bir miktarda tüketilmeye uygun bir sezon hazırlamışlar.

Boardwalk Empire’dan tanıdığımız Charlie Cox, dizide Matt Murdock olarak harika bir iş çıkarıyor. Hem sempatik, hem şefkatli, aynı zamanda da gözle görülür bir hiddetle dolu. Flashback’ler yardımıyla Matt’in geçmişine dönüyoruz: Matt henüz küçük bir çocukken bir kazaya kurban gidiyor ve kör kalıyor. Kazanın nasıl gerçekleştiği görmüyoruz. Kaçınılmaz eğitim sahneleri ise dövüşün kendisinden çok, akıl hocası ve kör dövüş sanatları ustası Stick ile olan karmaşık ilişkisine odaklanıyor.

Matt Murdock’un bu şekilde elde edilmiş bir gücü olması Daredevil personasının en önemli özelliği değil. Babası “Battlin” Jack Murdock’tan öğrendiği, içine işleyen ders: Bir yumruğu nasıl yediğin değil, nasıl ayağa kalktığın önemlidir. Daredevil’in en özel yanı bir süper kahraman olarak hem ahlaki hem de fiziksel anlamda “düşer kalkar” olması. 2. bölümde izlediğimiz muhteşem tek çekim dövüş sahnesi bunun bir kanıtı. Dövüş devam ettikçe Matt’in ve dövüştüğü adamların nefesleri gitgide kesiliyor. Yoruldukça daha da hipnotize edici ve yavaşlayan bir ritim yakalanıyor. Bu sert sahne süper kahramanlığın fiziksel olarak ne kadar çaba gerektiren bir müessese olduğunu güzel bir şekilde anlatıyor. Bu arada, sahne için Park Chan-wook’un harikulade filmi Oldboy’dan ilham aldıklarına şüphe yok.

 

Matt’e kalan bir miras da var fakat Tony Stark gibi sonsuz bir zenginliğe sahip değil. Captain America gibi devlet tarafından da desteklenmiyor. Daredevil, çizgileri hem sahip olduklarıyla hem de vicdanıyla çizilmiş bir kahraman. Öldürmeyi ret eden bir yanı var. Dizinin geçtiği ortam ise çok zarif. Marvel’in orijinal hikayesine geri dönecek olursak, The Avengers’da yaşanan New York Savaşı’nın ardından, Hell’s Kitchen’da kentsel dönüşüm durmuştu çünkü mahallenin büyük bir kısmı hikayedeki ‘space whale’ler tarafından yok edilmişti. Böylelikle suç ve yıkım tekrar baş göstermişti. Olayların ardından iki sene geçmiş, şehri tekrar yapılandırma çabaları organize suç unsurları ve yolsuzluklar yüzünden sekteye uğramıştı. Bu duruma karşı koyamayacak kadar yoksul ve muhtaç olanlardan beslenen bir sistem yaratıldı. Daredevil ev sahipleri tarafından haksız yere ya da zorla evlerinden çıkarılan kiracıların şampiyonu.

Daredevil’in karşısında düşmanı Fisk’i görüyoruz. O da Matt kadar tatmin edici bir karakter derinliğiyle karşımıza çıkıyor. Fisk de bir Hell’s Kitchen çocuğu. O da şehri kurtarmak istiyor fakat Marvel evreninde dünyayı ele geçirmek üzere kurulan global yıkım organizasyonu Hydra’yla pararel bir bakış açışı benimsiyor: “Ya bu deveyi güdersin, ya bu diyardan gidersin.” Bu düstur tabii ki Hell’s Kitchen’nın yoksul, evinden barkından olmuş ve haklarından mahrum bırakılmış sakinlerine pek uymuyor. Hell’s Kitchen’nın dünyası rutubetli, küf tutmuş ve bedbaht. Özgün bir noir havasına sahip. Dizinin görüntüsü eski pulp dedektif çizgi romanlarını andırıyor ve bu yönüyle Marvel sinema evreninden sıyrılıyor. Dizinin en güçlü yanı ise Murdock ve Fisk eşleşmesi. Aynı arzuya sahip, bu arzuyu gerçekleştirebilmek için farklı yöntemler seçen iki adam. Ahlaki değerlerin muğlak bölgesinde dans ediyorlar. Onları ayıran tek şey Fisk’in istediği şeye kavuşmak için başkalarını harcamaktan hiç çekinmemesi. Matt’in riske attığı tek kişi ise yalnızca kendisi.

OKUMAYI SEVİYOR MUSUNUZ?
Yazılarımızı takip etmek için

E-Bülten ile
SEVDİĞİN TÜRLERİ TAKİP ET

Bir çok basın kuruluşuna destek veren N’oluyo’nun popüler haberleri sana da gelsin istemez misin? E-posta aracılığı ile hangi türde haberler almak istersin?


Günün popüler yerli dizi haberleri

Günün popüler yabancı dizi haberleri

Günün popüler yarışma ve reality show haberleri

Farklı türlerden güne dair popüler televizyon haberleri

Farklı türlerden haftaya dair popüler televizyon haberleri
Endişelenmeyin, spam içermiyoruz.
Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı