Nükleer Felaket İçeren 5 Kült Film

3 dakikada okuyabilirsiniz


 

Bazen en büyük eksikliğimizin bizi kurtaracak bir süper kahraman olduğunu hissediyorum.  

26 Nisan 2015 itibariyle Çernobil felaketi üzerinden 29 yıl geçmiş bulunuyor. Patlamanın etkisinin hala geçmediğini belirtelim. Bu nesiller hatta yüzbinlerce yıl sürecek bir kirlenmeye yol açtı. Nükleer enerjinin iyi mi kötü mü olduğuna karar verecek kişiler biz değiliz. Biz sadece bir süper kahramanımız olmadığını bunun sadece filmlerde olduğunu tekrar hatırlatarak Çernobil’in 29. yılı anısına nükleer felaket içeren filmleri listeledik.

Not: Nükleer felaket / savaş konusu film ve dizi dünyasında dünyanın sonunu getirmek için en çok kullanılan post-apokaliptik bilimkurgu türüdür.

On the Beach (1959 – 2000)

2000 yılında yeniden uyarlanan filmin 1959 versiyonuyla arasında hiçbir fark bulunmuyor. Filmin konusuna gelecek olursak. 3. Dünya Savaşı başlar. Herkes elindeki nükleer bombaları kartpostal gibi dünyaya göndermeye başlar ve artık dünyanın yok olmasına bir adım kalmıştır.

 

The Sum of All Fears (2002)

Bir roman uyarlaması olan filmin kadrosu da baya sağlam. Son Batman Ben Affleck, Morgan Freeman gibi herkesin tanıdığı yüzler var. Filmin konusunu kısaca anlatacak olursak. ABD ve Rusya nükleer silahsızlanma anlaşması imzalamıştır. Silahlar imha edilmeden hemen önce bir terörist bir grup tarafından bir nükleer başlık çalınır. Bu başlık amerikan futbol maçı sırasında ağzına kadar dolu bir stadyumun orasına bırakılır. 

V subbotu (2011)

Tarih 26 Nisan 1986. Günlerden Cumartesi. Hava henüz aydınlanmamıştır. Geceyi gündüze çeviren tek ışık Çernobil’deki dördüncü reaktörden yayılır. Kazadan henüz sadece santralin konferans odasında kriz toplantısı düzenleyen birkaç sorumlu memur haberdardır. Hepsi panik yaratmamak için kazayı mümkün olduğu kadar uzun bir süre saklamak konusunda anlaşırlar.

 

The China Syndrome (1979)

Başrollerini Jane Fonda, Jack Lemmon ve Michael Douglas‘ın oynadığı 1979 yapımı ‘Çin Sendromu’ nükleer enerjinin ekonomik çıkarlar doğrultusunda düşüncesizce nasıl kullanıldığını konu alan ilk film sayılıyor. Amerika‘da Three Mile Island‘daki nükleer santralde bir kazanın kurgulandığı film Oscar‘a aday gösterilmiş, Jack Lemmon‘a aynı yıl Cannes Film Festivali‘nde En İyi Erkek Oyuncu ödülü getirmişti. Gösterime girmesinden tam 12 gün sonra filmin kurgu hikayesi gerçek olmuş ve Three Mile Island‘daki santralde bir nükleer kaza meydana gelmişti.

 

Silkwood (1983)

Filmde nükleer tehlikeyi çalıştığı fabrikadaki yasal olmayan uygulamaların peşine düşen bir kimyacının gerçek hayat hikayesini anlatarak gözler önüne seriyordu. Beş dalda Oscar‘a aday gösterilen film kimyacı Karen Silkwood‘u canlandıran Meryl Streep‘e değil ama Cher‘e Cannes‘da En İyi Yardımcı Oyuncu ödülü getirdi.

Kaynak 1
Kaynak 2

Bu filmler de nükleer felaket kahramanlar tarafından engellenemiyor. Gerçek hayatta da böyle olmuyor mu? Hiroşima ve Nagasaki’de insanları kurtacak bir süper kahraman olmadığı gördük, Çernobil’de ise kahramanı gözlerimiz aradı fakat telefon kulübesine sıkıştığına inandık. 


OKUMAYI SEVİYOR MUSUNUZ?
Yazılarımızı takip etmek için

E-Bülten ile
SEVDİĞİN TÜRLERİ TAKİP ET

Bir çok basın kuruluşuna destek veren N’oluyo’nun popüler haberleri sana da gelsin istemez misin? E-posta aracılığı ile hangi türde haberler almak istersin?


Günün popüler yerli dizi haberleri

Günün popüler yabancı dizi haberleri

Günün popüler yarışma ve reality show haberleri

Farklı türlerden güne dair popüler televizyon haberleri

Farklı türlerden haftaya dair popüler televizyon haberleri
Endişelenmeyin, spam içermiyoruz.
Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı