Karakter Kronolojisi: Hazal Kaya!

4 dakikada okuyabilirsiniz


1 Ekim 1990 yılında İstanbul’da doğdu, İstanbul Bilgi Üniversitesi Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi okudu. Küçük yaşta keman ve bale dersleri aldı. Lisede tiyatro ile ilgilendi ve ajanslara başvurdu. Ardından bir markanın reklam yüzü oldu. 2006 yılında ise üç farklı diziye konuk oyuncu olarak katıldı. Acemi Cadı’da Pelin, Sıla’da Berrin karakterlerini canlandırdı ve Taşların Sırrı’na da konuk oldu.

2007-2008 yılında ise başrolde izledik onu. Belki aranızda hatırlayanlar vardır. Kanal D’de yayınlanan ve elli bir bölüm süren Genco’da Özge karakterini canlandırdı. Siyah tonlarındaki göz makyajını ve siyah gelinliğini unutmadık! Ayrıca dizi zamanı Aslı Güngör’ün “İzmir Bilir Ya” şarkısının klibinde de rol aldı.

Hemen ardından o efsane dizi başladı. O artık Nihal Ziyagil’di. Platonik aşkı ve gelinliğiyle merdivenlerde öylece kalışıyla aklımızda kaldı. Aşk-ı Memnu kariyeri için büyük bir dönüm noktasıydı Leyla Hazal Kaya’nın… Bu dizi ile kariyerinin ilk ödüllerini almıştı.

2011 yılında da Behzat Ç Bir Ankara Polisiyesi’ne konuk oyuncu olarak izledik. İlk bölümde Behzat Ç’nin öldürülen kızı Berna Ç’ ye hayat vermişti. Ayrıca Behzat Ç Seni Kalbime Gömdüm adlı sinema filmine de konuk oldu.

İlk oynadığı film ise 2010 yılında çekilen 2011’de de gösterime giren Selçuk Aydemir’in yapımını üstlendiği Çalgı Çengi filmiydi. Burda kısacık bir rolle karşımıza çıkmıştı. Filmden sonra ise Ekol Drama’da Ayla Algan’dan ders aldı. Sonra da Ümit Çırak Modern Oyunculuk Teknikleri Atölyesi’nde Ümit Çırak’tan eğitim aldı.

Ve yine aynı yıl (2011) yeni bir sinema filmiyle karşımıza çıktı Hazal Kaya… Ayça Bingöl ve Selin Şekerci ile Ay Büyürken Uyuyamam adlı sinema filminde Hülya karakterini canlandırdı.

Yine 2011’de karşımıza başrolde çıktı. O artık bir kapıcının kızı Feriha Yılmaz’dı. Altmış yedi bölüm boyunca Show TV’de yayınlanan Adını Feriha Koydum’da izlemiştik güzel oyuncuyu. Öldüğünde ise bir hayli ağlamıştık. Feriha karakteriyle birçok ödülün de sahibi olmuştu Leyla Hazal Kaya… Eee, hak ediyorsa demek!

Yıl 2012 olduğunda ise onu bir sinema filminde bir de dizide izledik.

Bu Son Olsun adlı filmde Engin Altan Düzyatan ile başrolleri paylaştı ve Lale karakterine hayat verdi. Ardından ise Son Yaz Balkanlar 1912 adlı, televizyon dizisinde başrol oynadı. Emine karakteriyle karşımıza çıktı.

2013 yılında A.Ş.K adlı dizide rol aldı. Hazal Kaya; Hakan Kurtaş, Nebahat Çehre, Aslı Tandoğan, Kaan Urgancıoğlu ve Erkan Can ile başrolleri paylaştı. Kanal D’de yayınlanan dizi maalesef düşük reyting sebebiyle 13. bölümüyle final yaptı.

2014 yılında bir Onur Ünlü filmi olan polisiye komedi türündeki İtirazım Var’da başrolü paylaştı. Bu filminde Zeynep Bulut rolüyle karşımıza çıkmıştı.

2015 yılında ise tv8’de yayınlanan Maral: En Güzel Hikayem’de Aras Bulut İynemli ile başrolleri paylaştı. Dizi kısa sürse de ikilinin uyumu pek sevilmişti doğrusu…

Ve şu an rol aldığı dizi Bizim Hikaye… 14 Eylül 2017 yılında FOX’da yayınlanan ve her perşembe akşamı izleyicilerle buluşan dizide hem babasıyla hem kardeşleriyle hem de sevdiği adam ile baş etmek zorunda kalan, hayat şartları onu ne kadar zorlasa da yılmayan ve güçlü bir şekilde yaşamına devam eden Filiz Elibol karakterine hayat vermekte… Oyunculuğu ile yine hayran bıraktırmakta Hazal Kaya… Emeklerine sağlık.

Birçok reklam filminde izledik, defalarca ödüller aldı. Sinema filmlerinde farklı karakterlere hayat verdi. Dizilerin aranan ismi oldu, yeteneğini herkese ispatladı. Ve şu an en iyi oyunculardan… Kırka yakın ödül töreninde farklı dallarda aday oldu ve birçok kez “En İyi Kadın Oyuncu” ödüllerinin de sahibi oldu. Birbirinden farklı rollerde gördük onu, peki sizin için en unutulmaz olanı hangisiydi? 🙂