Netflix’in yeni gençlik hikayesi Baby nasıl bir dizi?

2 dakikada okuyabilirsiniz

Netflix dizi platformu artık her ülkeden her türden dizilerle herkese hitap ediyor. Yeni dönem insanlar için zaman çok değerli ve boş bakışmalara, anlamsız entrikalarla dolu yüzlerce bölüme kimsenin tahammülü kalmadı. Hal böyle olunca da Netflix dizileri çölde vaha bulmuşçasına kıymetli oluyor. 8-10 bölümlük sezonlar, ortalama 40-50 dakikalık bölümler ve uzatılmayan konular olunca kendinizi dizi okyanusunun içinde buluyorsunuz.

Her ülkeden orijinal yapımlar gelmeye başlamışken İtalya’da bu kervana Baby dizisiyle katıldı. Netflix için son dönemlerde lise temalı diziler çok popüler olmaya başladı. 13 Reasons Why, Elite, Insatiable gibi liseli dizilerine bu ay Baby dizisi de ekledi. Peki, Baby nasıl bir dizi, diğer lise dizileri gibi ön yargılı başlayıp seveceğimiz türden mi yoksa hayal kırıklığı mı?

6 bölümlük serüveninde Baby bize neler anlatıyor?

Roma’nın ileri gelen ailelerinin çocuklarını gönderdiği bir özel okulda atlet olan Chiara, okulda adı çıkan Ludovica ve okula yeni gelen Arap kökenli Damiano arasında beklenmedik bir bağ, arkadaşlık kuruluyor. Bu üç karakterin dışında başka karakterler ve hikayeleri de izliyoruz.

Dizi 6 bölüm ve ortalama 40 dakikalık bir serüvenle karşımıza çıkıyor. Bölüm sayısının azlığı sizi hemen çekebilir çünkü bir oturuşta bitebilir diye bakıyorsunuz. Fakat 6 bölüm boyunca konu olmadan boş boş izliyoruz diziyi. Artık her lise dizisinde karşımıza çıkan, bitmek bilmeyen bir gay karakter ve onun sancılı açılma süreci, uyuşturucu, ırkçılık, seks, şiddet, çarpık ilişkiler, ergen haller, aile içi çatışmalar… Evet, aslında Elite, 13 Reasons Why dizilerinde de aynı konular vardı ve klişe gözüyle bakmıştık ama iki dizide aynı konuları karakterlerin kendi içinde yarattıkları alt metinlerle, yan karakterlerle ve olay örgüsüyle desteklemiş konuyu sığlaştırmamışlardı. Baby dizisinde ise bu olaylar sadece “her lise dizisinde var biz de yapalım” demek için yapılmış. Dizi Roma’da geçiyor biraz Roma sokaklarını görürüz, şehri de izleriz diye düşünseniz bile hep iç mekanları izliyoruz. Roma olarak gördüğümüz yer sadece drone ile çekilmiş bir cadde görüntüsü o kadar.

İzlenmeli mi?

Konu, akış yok, Türk dizilerinde eleştirdiğimiz boş bakışmalar bu dizide fazlasıyla mevcut. Çooooook fazla bir boş vaktiniz varsa evet, izleyebilirsiniz ama o kadar boş vaktiniz yoksa çok da izlenebilecek bir dizi değil. Birkaç kelime İtalyanca öğrenebilirsiniz tek artısı bu. Onun yerine yine izlemediyseniz diğer Netflix lise dizilerini izlemenizi tavsiye ederim.

OKUMAYI SEVİYOR MUSUNUZ?
Yazılarımızı takip etmek için

E-Bülten ile
SEVDİĞİN TÜRLERİ TAKİP ET

Bir çok basın kuruluşuna destek veren N’oluyo’nun popüler haberleri sana da gelsin istemez misin? E-posta aracılığı ile hangi türde haberler almak istersin?


Günün popüler yerli dizi haberleri

Günün popüler yabancı dizi haberleri

Günün popüler yarışma ve reality show haberleri

Farklı türlerden güne dair popüler televizyon haberleri

Farklı türlerden haftaya dair popüler televizyon haberleri
Endişelenmeyin, spam içermiyoruz.
Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı