Netflix’in Polonya yapımı ilk yapımı 1983 nasıl bir dizi?

2 dakikada okuyabilirsiniz

Her ülkeden orijinal içerik yayınlamaya başlayan Netflix’in şimdi ki durağı Polonya. Polonya yapımı 1983 dizisi 30 Kasım’da tüm dünyada aynı anda izleyici karşısına çıktı. İlk sezonu yayınlanan dizi 8 bölümden oluşuyor. Polonya’nın önde gelen yönetmenleri ve tanınmış oyuncularıyla oluşturulan ekip izleyicilere distopik bir hikaye vaat ediyor. Kasia Adamik, Olga Chajdas, Agnieszka Holland ve Agnieszka Smoczynska dizinin yönetmen koltuğunu, Robert Wieckiewicz, Maciej Musial ve Michalina Olszanska da başrollerini paylaşıyor.

Konusu nedir?

1983 yılında Polonya’da gerçekleşen terör saldırısı sonucu Sovyet Birliği yıkılıyor, bu büyük terör saldırısının ardından tam 20 yıl geçiyor. 2003 yılına geldiğimizde ise idealist bir hukuk öğrencisi Kajetan ile artık eskisi kadar birim içinde sayılmayan dedektif Anatol karşımıza çıkıyor. Polonya artık polis devleti olmuş, otoriter rejimle yönetilmeye başlanmış ve halkın özgürlüğü kısıtlanmıştır. İki önemli karakterimiz Kajetan ile Anatol’u intihar süsü verilmiş bir olay bir araya getirir. Zaman geçtikçe aynı kulvarda olduklarını anlayan ikili, devletin gizli bir anlaşmasını keşfeder ve onlarla uğraşan devlet güçleri ile muhalifler arasında kalır. Dizi iki zamanda yaşanan olayları anlatıyor bize; 1983 ve 2003. 2003 yılını daha çok görsek de aslında 1983 ile bağlantılı her olay.

1983’te, 2003 yılı Polonya’sında distopik bir dünya inşa edilmiş ve 8 bölüm boyunca bir komployu çözmek için olayın içine biz de dahil oluyoruz. Ben henüz diziyi bitirmedim ama bir tık Altered Carbon havası aldım. O kadar bilim kurgu tarzında bir dizi değil ama renkler, karanlık atmosfer, anlaşamayan iki taraf ve arada kalan başrollerimiz derken ben o havayı yakaladım.

Suç, dram ve gerilim tarzını seviyorsanız bu diziye bir şans verebilirsiniz. Farklı atmosferi, farklı dili ve yeni yüzleriyle hikayesi sizi hemen içine çekebilen 1983 Netflix’te sizi bekliyor.

OKUMAYI SEVİYOR MUSUNUZ?
Yazılarımızı takip etmek için

E-Bülten ile
SEVDİĞİN TÜRLERİ TAKİP ET

Bir çok basın kuruluşuna destek veren N’oluyo’nun popüler haberleri sana da gelsin istemez misin? E-posta aracılığı ile hangi türde haberler almak istersin?


Günün popüler yerli dizi haberleri

Günün popüler yabancı dizi haberleri

Günün popüler yarışma ve reality show haberleri

Farklı türlerden güne dair popüler televizyon haberleri

Farklı türlerden haftaya dair popüler televizyon haberleri
Endişelenmeyin, spam içermiyoruz.