The Protector (Hakan: Muhafız) nasıl bir dizi?

3 dakikada okuyabilirsiniz

Aylardır beklediğimiz dizi sonunda Netflix platformunda yayınlandı. Ben saat 11’i heyecanla bekledim ve sürekli sayfayı yenileyip durdum. Sanki üniversite sınav sonucu ya da yerleştirme sonucu bekler gibi umutla, mutlulukla içim neşe ve gurur dola dola sayfayı sürekli yeniledim. Dünyaca ünlü bir dizi platformunda ilk kez Türk yapımı bir dizi yayınlanıyor bu yüzden izlerken hep mutlu bir şekilde izledim. Hakan: Muhafız’ın ilk sezonu 10 bölümden oluşuyor ve ilk üç bölümü Can Evrenol, sonraki üç bölümü Umut Aral, ardından da Gönenç Uyanık yönetiyor. Final bölümünü ise yine Can Evrenol yönetiyor. Çağatay Ulusoy, Hazar Ergüçlü, Ayça Ayşin Turan, Okan Yalabık, Mehmet Kurtuluş ve Yurdaer Okur dizinin oyuncu kadrosunda yer alan başarılı isimler…

Dizi nasıl başlıyor?

Bir muhafızın kendini bulma hikayesini izleyeceğimiz dizinin ilk bölümü, klasik anlatı türlerine başvurarak açılışını yapıyor. Kahramanımız sıradan bir vatandaştır, kendinin geleceği noktadan bir haber hayatına devam ederken bir olay olur ve gerçeklerle yüzleşir. İlk başta gerçekleri kabul etmez, isyan ve inkar eder ama sonra yanındaki akıl hocası ya da hocalarıyla beraber kabullenme sürecine başlar. İşte ilk bölümde de tam da bu olaylar oluyor. Konu, kullanılan objeler, hikayenin giriş ve gelişme kısmı, Hakanla beraber olayın içine dahil oluşumuz, Hakan’ın kahraman olmadan ki halleri, çevresi yani anlatıyı düzenleyen tüm unsurlar çok iyi karakterize edilmişti dizi içinde Hikayeye dan diye dahil olmadık ve hikayenin kendi içindeki kurgusu, örüntüsü başarılıydı.

Sosyal medyanın her alanında ve Ekşi Sözlük’te beğenmeyenler ekibi dizinin her şeyini sabah 11 itibariyle eleştirmeye başladılar. Dünyaca ünlü bir platformda yayınlanan ilk Türk dizisine destek olacağımıza köstek olmak neden? Dizinin eksiklikleri tabi ki de var ama buna rağmen iyi yanlarını göz ardı edemeyiz. Mesela müzikleri ve İstanbul manzaraları çok iyiydi. Mekan seçimlerin de en çok Atak Eczanesi’nin arkasındaki o gizli yeri beğendim. Diyalogların geliştirilmesi, bazı karakterlerin daha da oturması, oyuncu yönetiminin daha iyi yapılması ve efektlerin de iyileştirilmesi ile Hakan: Muhafız 2. sezonda çok daha iyi bir performansla karşımıza çıkar diye düşünüyorum.

Performanslar ne durumda?

Fotoğraf: Netflix Türkiye

Oyunculuklar konusuna gelecek olursak Çağatay Ulusoy, Hazar Ergüçlü, Mehmet Kurtuluş, Okan Yalabık ve Yurdaer Okur’u çok başarılı buldum. Çağatay Ulusoy’un oyunculuğunu çok sevmeyen biri olarak role hazırlanışındaki özenini, Hazar Ergüçlü’nün asi kız imajını, tatlı-sert akıl hocalığını ve o kadına biçilmiş klasik rolden farklı oluşunu, Mehmet Kurtuluş’un mükemmel soğukkanlı, sakin ve sorunlu halini, Okan Yalabık’ın ise karakterinin altında bir psikopat yatıyor imajını çok çok beğendim. Ayça Ayşin Turan’ı ise maalesef ben beğenemedim. Çok kasıntı, sanki o an replikleri ezberlemiş de hiç çalışmamış gibi rol yapıyor. Oyuncuların yanı sıra mekanlarıyla, sesleriyle ve muazzam manzaralarıyla İstanbul Hakanla beraber başrolü paylaşıyor. Ben İstanbul görüntülerini çok beğendim, özellikle yurtdışı izleyiciler için bu durumun ayrıca önemli olduğunu düşünüyorum. Dizi daha yayınlanmadan ikinci sezon onayını almıştı ve İkinci sezon da kadro genişliyor. Burçin Terzioğlu, Engin Öztürk ve Boran Kuzum gibi sevilen oyuncular diziye dahil olacak.

Nasıl yorumlamak gerekir?

“İlk işlerin günahı olmaz”. Bu mantıkla, eksiğiyle de fazlasıyla da Netflix platformundaki ilk yerli yapımımız olduğu için bazı şeyler göz ardı edebiliriz. Başka yabancı diziler olsa konusunu, tarzını anlatıp biraz da senaryosundan bahsedip yazıları izleyiciye ulaştırabiliyoruz. İş Netflix’te kendi yapımımıza gelince insanları izlemeye ikna etmeye sonrasında da ön yargısız izlemelerini sağlamak için ciddi efor harcıyoruz.. Netflix’in çok daha içi boş dizileri var ve böyle diziler çekilmeye de devam ediyor ama Hakan: Muhafız kesinlikle onlardan biri değil… 45 dakikalık bölüm süreleri şartlanmadığınız zaman şıp diye bitiyor, bitmese bile minik bir mola ile çok rahat sonunu getirdiğiniz bölümlere sahip…

Fotoğraf: Netflix Türkiye

Peki, Muhafız Netflix’te Daredevil, Jessica Jones, Iron Fist, Luke Cage, Punisher gibi dizilerle aynı skalada yer alır mı? Daredevil ve Punisher’ı bu listeden çıkartırsak kalan Marvel dizileriyle yarışabilir. Hatta bana kalırsa onların bir üst gömlek performansı var Hakan: Muhafız’ın. Çünkü en azından Muhafız’ın bir konusu, anlatmak istediği bir hikayesi, olay örgüsü ve kendi içinde tutarlı bir yanı var. 10 bölümlük bu serüveni bir hafta sonu boyunca ya da birkaç akşam iş çıkışlarında evinizde yayılarak izleyebilirsiniz.

OKUMAYI SEVİYOR MUSUNUZ?
Yazılarımızı takip etmek için

E-Bülten ile
SEVDİĞİN TÜRLERİ TAKİP ET

Bir çok basın kuruluşuna destek veren N’oluyo’nun popüler haberleri sana da gelsin istemez misin? E-posta aracılığı ile hangi türde haberler almak istersin?


Günün popüler yerli dizi haberleri

Günün popüler yabancı dizi haberleri

Günün popüler yarışma ve reality show haberleri

Farklı türlerden güne dair popüler televizyon haberleri

Farklı türlerden haftaya dair popüler televizyon haberleri
Endişelenmeyin, spam içermiyoruz.
Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı