Bir papağan tüm televizyon algımızı değiştirebilir mi?

3 dakikada okuyabilirsiniz


“Evet, değiştirebilir.” Başlığa cevap vererek yazıya girmek istiyorum. Yaklaşık üç gündür eski Yemekteyiz ve Masterchef Türkiye yarışmacısı Murat Özdemir’in dünyalar güzeli bir papağana yaptığı işkenceyi konuşuyoruz. Ve konuşmalıyız. Zira olayların ardından çıkan sabıka durumuna, söz konusu kişinin geçmişinde yaşadıklarına bakacak olursak kendisinin bir televizyon programında “Reyting Kuklası” olarak kullanılması çok daha vahim bir durum haline geliyor.

Kim izliyor bu insanları?

Dünyalar güzeli bir papağan dedim. İşin aslına bakacak olursanız her canlı kendi içinde dünyalar güzeli ama söz konusu savunmasız hayvanlar ve çocuklara gelince işler gerçekten değişiyor. Papağanın başına gelenler gördüğümüz ilk çarpık haber değil, her gün hayvanlara işkence haberleri ile karşı karşıyayız. Kadına şiddet ve çocuklara yapılan şiddet haberleri de az değil. Bunu sadece bu üçgende kısıtlamak olmaz, erkekler de çok ciddi bir şiddetle karşı karşıya… Kısacası toplum olarak ciddi bir şiddet durumunun pençesindeyiz. Kurtulmak istiyor muyuz? Pek sanmıyorum. Zira en ufak bir şeyde “Hayvana verilen değer insana verilmiyor!” diyenlerin aslında konunun özünü benimsememesi işi çok zorlaştırıyor. Çünkü aklı başında olmayan her insanı “Heee trolll ya bu!” şeklinde sosyal medyada ve ekranlarda şımartmaya devam ettiğimiz sürece bu işin sonu asla gelmeyecek gibi görünüyor. Daha fenası kimse “Yahu biz ne yapıyoruz?” demiyor. Daha fazla ilgi çekmek, daha çok etkileşim için şiddetin pençelerini büyüten insanları destekliyoruz. Tabii sorsam herkes “Ben desteklemiyorum yahu!” der. Peki bu kadar programı kim seyrediyor? Reytingler nereden geliyor? Bence cevabını benden iyi biliyorsunuz.

Mesele kolay tüketmek mi?

En büyük problemlerimizden biri de kolay üretilir şeylere olan hayranlığımız… “Linke tıklayınız.” demeden linki görmeyen ve tıklamak konusunda dikkat bile etmeyen, dört satırdan fazlasını okumayan, her şeyi anında tüketmek isteyen toplumlar haline geldik. Emek vermeden yemek yemek niyetindeyiz. Bununla beraber izlediklerimizin de bu minvalde olmasını istiyoruz. Murat Özdemir gibi sorunu olduğu belirli bir adamın programa alınmasına onay veren herkes, onu pohpohlayan hatta ona Instagram’da “ayakkabı reklamı” veren herkes dahil bu işin köpürmesinde sebeptir. “Biz bilemezdik böyle olacağını!” demek sigara içip “Ciğerlerimin bu kadar yorulacağını bilmiyordum.” demek gibi bir şey… Bir insanın eğlenceli (hadi troll diyelim) olması ile ilgi çekmek için kendini kesecek, bir canlıya zarar verecek kadar dengesiz olması çok ayırt edilebilir bir şeydir. Ve inanın bunu ilk görüşte olmasa bile beş cümleden sonra anlayabilirsiniz.

Sorumlular hesap veriyor mu?

Aslında derdimizin sorumlulardan ziyade “Olayın Özü” olması lazım. Bu işin bu hale gelmesini yapımcısından, onay verenine, cast görüşmelerine alıp (bir yarışmadan daha önce final bölümünde kovularak gönderildiğini de tekrar hatırlatalım) ciddiye alanına, milyon takipçili sosyal medya hesaplarında “Yav ne değişik adam ya!” diye paylaşanına kadar gerekirse yeniden doğru karar ve davranış eğitimine almak lazım. Toplum mühendisliği yapmak niyetinde değilim ama zaten her şeyin yokuş aşağı gittiği bir süreçte “Bu izleniyor ya!” mantığı ile sürekli tekrar edilmesi dinamit etkisi yaratıyor. Bu noktada “Dizilerde-filmlerde neler var yaaa!” cümlesi pek geçerli değil… Karakter izlemekle, kendi ismi ve cismiyle bir yerde yarışan / yer alan insanı izlemek farklı… Diyeceksiniz ki “Bu ülkede bir karakter öldüğü için arkasından lokma döküldü!” İşte bilinçli olmanın önemini burada bir kez daha anlıyoruz. Ve aslında bazı konularda ne kadar gelişemediğimizi görüp, üzülüyoruz.

Güzel haber var mı?

Papağancıktan şu an bakımını üstlenenler aracılığı ile iyi olduğuna dair haberler alıyoruz. Tedavi süreci eleştiriliyor, bazı hayvan sahipleri ve bu işler profesyonel olarak ilgilenen kişiler sürecin farklı işlemesi gerektiğini söylüyor. Belki de bu çağrılar biraz daha dikkate alınabilir. Bu noktada şöyle düşünmek lazım; hayvan en azından daha sağlıklı bir ortamda ve görünene göre işler iyiye gidiyor. Ancak bu burada kalmamalı. Kuyu köpek ile yaşadığımız coşkuyu hatırlayın.

Ne güzeldi değil mi? İşte bu farkında olma durumunu genele yaymamız gerekiyor. Çocuklarıma, annelerimize-babalarımıza ve etrafımızda olan herkese bilinçli bir şekilde bir canlının yaşama hakkına saygı duymayı, ekranda gördüğü her benliği “benimsememesi” gerektiğini anlatmak lazım. Belgeseller, diziler, filmler bu konuda yardımcı olabilir. Keşke daha çok okusak, daha çok araştırsak… Ancak en azından doğru içerikle buluşsak bazı konularda daha iyi adımlar atabiliriz. Bunu desteklememiz lazım. Ve bunun olması için infial yaratacak bir olay beklemememiz lazım.

Bu noktada “sorumlu yayıncılık” fikrini benimseyip tv8’in (elbette diğer ulusal kanallarda bu fikrime dahil) bilgilendirici programlar yapmasını ve dolaylı yoldan da olsa bu yaşanan negatif süreci pozitif şekilde yönetmesini umuyorum. “Bilgilendirici program nedir?” derseniz.

Belgesel

Filmler

Kuşak programları

Var olan programlar içinde bu tarz konulara yer vermek (Müge Anlı’nın Pati projesi gibi)

Doğru yerlere yardımda bulunmak olabilir.

Gelişmeleri, güzel haberleri merakla beklemekteyim. Ve uzun zamandır en çok istediğim şey o güzel papağanı korkulardan uzak, sevgiyle şakırken görmek… Ve sizi güzel iç ısıtan bir video ile başbaşa bırakıyorum.


OKUMAYI SEVİYOR MUSUNUZ?
Yazılarımızı takip etmek için

E-Bülten ile
SEVDİĞİN TÜRLERİ TAKİP ET

Bir çok basın kuruluşuna destek veren N’oluyo’nun popüler haberleri sana da gelsin istemez misin? E-posta aracılığı ile hangi türde haberler almak istersin?


Günün popüler yerli dizi haberleri

Günün popüler yabancı dizi haberleri

Günün popüler yarışma ve reality show haberleri

Farklı türlerden güne dair popüler televizyon haberleri

Farklı türlerden haftaya dair popüler televizyon haberleri
Endişelenmeyin, spam içermiyoruz.
Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı