Yerli yapımlar ve oyuncular IMDB’de tüm zamanların rekorlarını kırdı!

2 dakikada okuyabilirsiniz

Bugün açıklanan IMDb Starmetre ve Moviemetre sonuçlarına göre Türk yapımları ve oyuncuları tüm zamanların rekorlarını kırdılar. Bu hafta tüm segmentlerde IMDb rekorları kırıldı. Eğlence sektörünün datasını analiz eden Socipol’ün verilerine göre, geçtiğimiz günlerde dünyaca ünlü içerik portalı Netflix’in ilk Türk dizisi olarak yayına başlayan Muhafız (The Protector), IMDb puanlamasında tüm dünyada 5 milyon proje arasında 10. sırayı alarak tüm zamanların en iyi IMDb sıralamasına sahip Türk yapımı olma rekorunu geliştirdi.

Herkes onları konuşuyor!

The Protector’un başrol oyuncularından Ayça Ayşin Turan tüm dünyada 11 milyon oyuncu arasında 42. Olarak Türk oyuncuların yaptığı en iyi dereceyi yaptı. Geçen hafta 1943. Olarak kariyerinin en iyi sıralamasını yapan Turan, kırılması zor bir rekora imza atarak tüm dünyada 42’inci Türk oyuncular içinde de 1’inci oldu.

Büyük bir prestij göstergesi kabul edilen ilk 10.000 isim arasına, The Protector, uluslar arası bilinirliği sebebiyle tam 9 oyuncusunu birden soktu. The Protector’ün baş rol oyuncusu Çağatay Ulusoy 159’uncu Hazar Ergüçlü 98’inci oldu. Tüm bu sıralamalar oyuncularının kariyerlerinin en iyi sıralamaları ve her üç sıralama da bugüne kadar Türk oyuncuların henüz ulaşamadığı sıralamalar.

The Protector ile birlikte Çarpışma dizisinin ve Şampiyon filminin oyuncuları da ilk 10.000 içinde kendilerine yer buldular. Kıvanç Tatlıtuğ, Elçin Sangu, Farah Zeynep Abdullah gibi isimler de ilk 10.000 isim arasında yer aldılar. Tüm zamanlarda ilk defa dünyadaki ilk 10.000 isim arasına tam 23 isim girdi. Bu, uzun zamandır Türk oyuncuların yakaladığı en yüksek başarı. İlk 20.000 isim arasında ise 54 oyuncu yer alıyor. Türk sinema ve televizyon endüstrisinin rekor haftasında, açıklanan Starmetre sonuçları , neredeyse tüm oyuncuların kariyerlerinin en iyi sıralamaları.

The Protector dizisnde sadece son bölüm küçük bir rol ile yer alan Saygın Soysal, Burçin Terzioğlu ve 2. Sezonda kadroya dahil olacağı konuşulan Boran Kuzum da sıralamada yükseldiler.

Diğer isimlerde durum ne?

IMDb listelerinin daimi birincisi Kıvanç Tatlıtuğ, 2272’inci olarak Türk oyuncular içinde 5. sırada yer aldı. Listenin her zaman ilk 3’ü içinde görmeye alışık olduğumuz Haluk Bilginer 9. Ve Belçim Bilgin globalde ilk 10.000 isim arasında olmasına rağmen Türk oyuncular içinde 16’ıncı olabildi. Türkiye’de sadece Socipol’ün kaydını tuttuğu verilere göre IMDb sıralamasında ilk 10.000 isim arasında yer almak büyük bir prestij göstergesi ve uluslararası bilinirliğin işareti olarak kabul ediliyor.

OKUMAYI SEVİYOR MUSUNUZ?
Yazılarımızı takip etmek için

E-Bülten ile
SEVDİĞİN TÜRLERİ TAKİP ET

Bir çok basın kuruluşuna destek veren N’oluyo’nun popüler haberleri sana da gelsin istemez misin? E-posta aracılığı ile hangi türde haberler almak istersin?


Günün popüler yerli dizi haberleri

Günün popüler yabancı dizi haberleri

Günün popüler yarışma ve reality show haberleri

Farklı türlerden güne dair popüler televizyon haberleri

Farklı türlerden haftaya dair popüler televizyon haberleri
Endişelenmeyin, spam içermiyoruz.
Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı