Nereden Nereye: 7 senede Mad Men

7 dakikada okuyabilirsiniz

Don Draper

Genelevde büyüyen bir yetim olan Dick Whitman’ın çocukluğu pek hatırlamaya değer değil. Kore Savaşı sırasında ölen bir askerin künyesini çalıyor ve Amerika’ya Don Draper olarak dönüyor. Don yeni ismiyle Madison Avenue’nun en aranılan adamı haline geliyor, bir eş 3 çocuk sahibi olur. 2 boşanma ve bir kariyer intiharı ardından sonunda Kaliforniya’da bir meditasyon merkezinde huzuru bulur ve dünyanın en başarılı reklam kampanyalarından biri olan “I’d Like to Buy the World a Coke”u yaratır.

İlk gördüğümüz an: dizi prömiyeri, son gördüğümüz an: dizi finali.

 

Peggy Olson

Ofisteki diğer sekreterlerin tersine, Don’un sağ kolu olan Peggy, kurumsal merdivenleri hızla tırmandı ve bir editör oldu. Peggy SCDP’de işe alınan ilk çalışanlardan biriydi, rakibi CGC onu kapmadan önce elbette. Ted Chaough’la acı bir ilişki deneyimi oldu. Abe Drexler’le beraber yaşadı ama sonunda aşkı uzun süredir iş arkadaşı olan Stan Rizzo’da buldu.

İlk gördüğümüz an: dizi prömiyeri, Son gördüğümüz an: dizi finali.

 

Pete Campbell

Trudy Vogel’le evliliğinin arifesinde Pete, Don’un yeni sekreteri Peggy ile bir kaçamak yapmış ve karmaşık bir ilişkiye yelken açmıştı. Trudy ile bir kızı olduktan sonra, Peggy’den gizli bir oğlu olduğunu öğrendi. Evliliği parçalanınca, SC&P’nin Kaliforniya şubesinde çalıştı. 7. Sezonun sonunda Duck ona Learjet’te beklenmedik bir kurumsal iş buldu. Ailesiyle tekrar bir araya geldi, işi kabul etti ve Kansas’a taşındı.

İlk gördüğümüz an: dizi prömiyeri, son gördüğümüz an: dizi finali.

 

Betty Francis

Betty eski bir model ve Don Draper’ın 3 çocuğunun annesi. Don’un kendisini aldattığını öğrenince ondan boşandı ve yükselen politikacı Henry Francis ile evlendi. Son sezonda Betty psikoloji okumak için okula dönüyor. Eğitiminin ortasında akciğer kanseri olduğunu öğreniyor ve doktorlar az ömrü kaldığını söylüyor.

İlk gördüğümüz an: dizi prömiyeri, son gördüğümüz an: dizi finali.

 

Joan Harris

Sterling Cooper’ın ofis müdürü Joan, geminin yürümesini sağlayan en önemli kişilerden. Roger Sterling’le bir küs bir barışık bir ilişkisi de var. İlerleyen zamanlarda bir doktor, sonradan da bir askeri cerrah olan kocasından boşanıyor. Roger’dan olan çocuğunu Greg’inmiş gibi büyütüyor. Jaguar işini sağlama almak için Joan, şirkette ortaklık karşılığında bir geceyi Jaguar yöneticilerinden biriyle geçirmeye kabul ediyor. McCann-Erickson’da müşteri temsilcisi olunca şirketin sahibini gördüğü seksist muameleyi ifşa etmekle tehdit etti. Kontratının ederinin yarısını şirkette bırakarak işten ayrıldı ve kendine bir prodüksiyon şirketi kurdu.

İlk gördüğümüz an: dizi prömiyeri, son gördüğümüz an: dizi finali.

 

Ken Cosgrove

Gündüz müşteri adamı, gece hikaye yazarı, kafası güzelken ise bir dansçı. Ken’in kayınpederi Dow Chemical’da müdür ve Ken iş bağlamak için aile bağlantılarını kullanmayı ret edince, iş Don ve Roger’a kalıyor. İki Chevy müdürüyle ava çıktığında Ken bir kaza sonucu gözünün tekini kaybediyor ve müşteriyi bırakıyor. Kayınpederi emekliye ayrıldığında ise, SC&P’den çekiliyor. Ken Dow’da reklam bölümünün başına geçiyor ve multi-milyon dolarlık hesabını intikam almak için SC&P’den çekiyor. Reklamlarının prodüksiyonunu ise Joan üstleniyor.

İlk gördüğümüz an: dizi prömiyeri, son gördüğümüz an: dizi finali.

 

Harry Crane

Önce SC’de, sonra da SCDP’de televizyon departmanının başına geçen Harry sık sık Kaliforniya’ya gidip geliyor. Pete’in sekreteri Hildy ile bir gecelik bir kaçamak yaşıyor sonra bunu karısı Jennifer’a itiraf ediyor. Dizi boyunca Joan’ın ofisteki otorite seviyesine karşı kızgın, özellikle de Joan bir ortalık elde ettiği, o ise avucunun içini yalamak zorunda kaldığı için. Megan Don’u boşadıktan sonra ise, Megan’a ahlaksız bir teklifte bulunuyor.

İlk gördüğümüz an: dizi prömiyeri, son gördüğümüz an: dizi finali.

 

Roger Sterling

Roger Sterling babasının kurduğu ve ortağı olduğu Sterling Cooper’da bir ortak. Joan’la ilişki yaşıyor ve iki kalp krizinin ardından karısı Mona’yı sekreteri Jane için terk ediyor. Kızını bir tarikata kaptırıyor, Joan ile bir oğlu oluyor. Bert, Don ve Lane’le birlikte kurduğu yeni ajans McCann-Erickson tarafından satın alınıyor. Megan’ın annesi Marie Calvet ile üçüncü kez dünya evine giriyor.

İlk gördüğümüz an: dizi prömiyeri, son gördüğümüz an: dizi finali.

 

Sally Draper

Don ve Betty’nin en büyük çocuğu Sally, Betty’nin babası Gene’in ölümüyle sonsuza dek değişiyor. Annesi ve babası boşandıktan sonra isyanını saçını keserek ve bir arkadaşının evinde kalırken mastürbasyon yaparak gösteriyor. Böylece bir terapiste ve ileriki zamanlarda da bir yatılı okul tecrübesine hak kazanıyor. Babasını komşusu Slyvia ile sevişirken basınca çocukluk travmasını da yaşamış oluyor. Son sezonda arkadaşı Glen’le vedalaştıktan sonra Henry ona annesinin kanser olduğu haberini veriyor.

İlk gördüğümüz an: dizi prömiyeri, son gördüğümüz an: dizi finali.

 

Bertram Cooper

Bert Sterling Cooper’ı Roger’ın babasıyla 1920’lerde kurmuş. Şirketin en kıdemli üyesi olarak istediği her şeyi elde etme gücüne sahip. Japonya temalı ofisine girmek için misafirlerden ayakkabılarını çıkarmalarını istemesi ya da bağlılık fobisi olan Don gibilerine özel bir anlaşma imzalatması gibi. Bert aya ilk yolculuğun ardından hayatını kaybediyor.

İlk gördüğümüz an: 1. Sezon 2. Bölüm, son gördüğümüz an: 7. Sezon 12. Bölüm.

 

Henry Francis

Vali Nelson Rockefeller’ın halkla ilişkiler direktörü olan Henry, ilk kez hamile Betty’yi bir partide fark eder. Henry yerel bir rezervi kurtarmak için lobi yapar ve Betty’nin ve etrafındakilerin gözüne girer. Betty Don’un yalanlarını öğrenince, onu boşar ve Henry ile evlenir. Henry o sırada New York Eyalet Senatosu’nda bir koltuk sahibi olur. Karısına kanser teşhisi konulduğunda, onun dileğini hiçe sayarak durumu kızı Sally’ye anlatır.

İlk gördüğümüz an: 3. Sezon 3. Bölüm, son gördüğümüz an: 7. Sezon 13. Bölüm.

 

Megan Draper

Don’un Fransız-Kanadalı sekreteri Megan, Don’u annelik içgüdüleriyle gafil avlar. Bir Disney Land seyahati sırasında Don’un çocuklarına bakıcılık yaparken Don Megan’a evlenme teklif eder, o da kabul eder. Megan, Don için sürpriz bir doğum günü partisi hazırlar ve ona Fransızca serenat yapar. Megan işini bırakıp Los Angeles’a taşınmaya karar verdiğinde ilişkileri bozulmaya başlar. Son sezonun başında boşanırlar. Don ona 1 milyon Dolarlık bir güle güle çeki verir.

İlk gördüğümüz an: 4. Sezon 2. Bölüm, son gördüğümüz an: 7. Sezon 9. Bölüm.

 

Stan Rizzo

Stan, Sal Romano’nun ardından firmanın art direktörü olarak atanır. Stan ve Peggy’nin unutulmaz anları, Bayan Blankenship onları Dow Chemical’a iyi bir fikir bulmaları için bir otel odasına kitleyince başlar. Senelerce yakın bir arkadaşlıkları olur ve son sezonda Peggy ona en büyük sırrını verir. Oğlunu evlatlık vermiştir. Dizinin final bölümünde Stan Peggy’ye karşı olan duygularını itiraf eder, o da karşılık verir.

İlk gördüğümüz an: 4. Sezon 6. Bölüm, son gördüğümüz an: dizi finali.

 

Ted Chaough

Rakip ajans Cutler, Gleason and Chaough, Honda işi için SCDP ile karşı karşıya gelir. Don Ted’in ekibini kandırır. Buna karşılık CGC kısa süreliğine de olsa Peggy’yi çalar. Chevy’yi kazanmak için iki şirket birleşir ve Sterling Cooper & Partners doğar. Ted Peggy’le bir kaçamak yaşar, ona onun için ailesinden ayrılacağını söyler ama sonra fikrini değiştirir ve Don’dan kendisini Kaliforniya ofisine göndermesini ister. SC&P, McCann-Erickson tarafından satın alınınca boşanmış Ted New York’a geri döner ve eski bir sınıf arkadaşıyla birlikte olur.

İlk gördüğümüz an: 4. Sezon 5. Bölüm, son gördüğümüz an: 7. Sezon 12. Bölüm.

 

Glenn Bishop

Betty bekar komşusu Helen’ın oğlu Glenn’e bakar. Glenn, o tuvaletteyken Betty’i dikizler. Betty Glenn’e kızar, Glenn ağlar ve Betty’den bir tutam saçını ister, o da verir, annesi de bunu fark eder. Glenn evden kaçar ve Draper’ların bahçesinde saklanır. İleriki zamanlarda, aile taşındıktan sonra, Glenn Sally ile vakit geçirmek için yatılı okuldan kaçar. Don Glenn’in Cadillac’ını kullanmasına izin verir. Glenn Betty’yi en son gördüğünde Vietnam’a gidiyordur.

İlk gördüğümüz an: 1. Sezon 2. Bölüm, son gördüğümüz an: 7. Sezon 10. Bölüm.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

OKUMAYI SEVİYOR MUSUNUZ?
Yazılarımızı takip etmek için

E-Bülten ile
SEVDİĞİN TÜRLERİ TAKİP ET

Bir çok basın kuruluşuna destek veren N’oluyo’nun popüler haberleri sana da gelsin istemez misin? E-posta aracılığı ile hangi türde haberler almak istersin?


Günün popüler yerli dizi haberleri

Günün popüler yabancı dizi haberleri

Günün popüler yarışma ve reality show haberleri

Farklı türlerden güne dair popüler televizyon haberleri

Farklı türlerden haftaya dair popüler televizyon haberleri
Endişelenmeyin, spam içermiyoruz.