Mars Cinema Group ve yapımcılar arasında yaşananlarda son durum ne?

3 dakikada okuyabilirsiniz

Yaklaşık üç haftadır Mars Cinema Group ve yapımcılar (hatta oyuncular) arasında ciddi bir tartışma söz konusu… Olaylar “Mısır Promosyonu” ile başladı gibi görünse de durum aslında daha başka…

Konu sadece “Mısır mı?”

“Yapımcılar ile Mars Cinema Group arasındaki ‘promosyonlu bilet uygulaması’ tartışması sürüyor. Yapımcılar haklarını alamadığını iddia ediyor, Mars Group ise “Yapımcıların bilet parasından istediği pay artışı 12.5 liralara kadar yükseliyor. Bu noktada en ucuz sinema biletinin ücreti 30 TL’leri bulmak zorunda kalacak” savunmasını yapıyor.” Detaylı halini hemen buraya tıklayarak okuyacağınız konu devlet gündemine de taşındı. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un dün yaptığı açıklamanın öne çıkan noktası ise şöyle;

“Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Mars Cinema Group ile yapımcılar arasındaki krizle ilgili TBMM’ye önerilerini gönderdiklerini belirtti. Krize dair açıklama yapan Ersoy, “Meclis’e önerilerimizi gönderdik. Bizim önerdiğimiz şekilde yasa geçerse bilet tartışması kalmayacak. Promosyonlar içinde bazı eşit olmayan uygulamalar yapılmaya başlanmış bunu da düzenlememiz gerekiyor. Bunun eşit sağlanması gerekiyor. Meclis’e önerilerimizi gönderdik, tartışılacak. Önemli olan hasılatın eşit şekilde dağıtılmasını sağlamak. Promosyonla yapılan indirimlerde biletin fiyatını aşağı çekiyorsanız net hasılatta eşitliği bozmuş oluyorsunuz önemli olan bunun giderilmesi. Bir sıkıntı kalacağını sanmıyorum özünde herkes mutlu olacak. Hasılat payı, vergiler çıktıktan sonra kalan eşit bir şekilde olacak. Bizim önerdiğimiz şekilde yasa geçerse bilet tartışması kalmayacak” dedi.” (Haberin devamını ise hemen buradan okuyabilirsiniz.)

Aslında olayın fitilini ateşleyen, belki de bu kadar büyümesine neden olan Cengiz Semercioğlu’nun yaptığı röportaj oldu. Cem Yılmaz, Yılmaz Erdoğan, Şahan Gökbakar, Gani Müjde, Birol Güven gibi isimler tepkilerini Twitter’dan röportaj yayınlandıktan hemen sonra belli ettiler. Hatta Şahan Gökbakar bununla alakalı bir video bile çekti.

Bir “Mısır Oyunları” meselesi…

Bakanlığın açıklamasından sonra Mars Cinema Group yapacağı açıklama da merakla bekleniyordu. Habertürk’ten Mehmet Çalışkan’ın özel haberine göre süreç dikkatle takip ediliyor. Haberin öne çıkan noktaları ise şöyle;

“Mars Cinema Group Kurumsal İlişkiler ve Uyum Direktörü Av. Aslı Irmak Acar’a komisyondan geçen yeni yasa teklifinden sonra nasıl hareket edeceklerini, yapımcılarla bir uzlaşma içine girip girmeyeceklerini sordum. Acar’ın cevabı ‘Süreci takip ediyoruz’ oldu. Belli ki yeni yasa teklifinin TBMM Genel Kurulu’na gidene kadar yapımcılarla uzlaşmak için her hangi bir adım atmayacaklar.Mars Cinema Group Kurumsal İlişkiler ve Uyum Direktörü Av. Aslı Irmak Acar’a komisyondan geçen yeni yasa teklifinden sonra nasıl hareket edeceklerini, yapımcılarla bir uzlaşma içine girip girmeyeceklerini sordum. Acar’ın cevabı ‘Süreci takip ediyoruz’ oldu. Belli ki yeni yasa teklifinin TBMM Genel Kurulu’na gidene kadar yapımcılarla uzlaşmak için her hangi bir adım atmayacaklar.”

“Bu arada sinema sektörünün lideri konumundaki yapım şirketi BKM, Mars Cinema Group dışındaki sinema salonları zincirleriyle bugün bir görüşme yapacak. Başta Avşar Sinemaları ve Cinemapink olmak üzere diğer sinema salonu zincirleri yapımcılarla anlaşmaya hazır olduklarını, filmlerinin kendi salonlarında gösterime girebileceğini açıklamıştı. Görünen o ki BKM, Avşar Sinemaları ve Cinemapink ile anlaşıp 1 Ocak’taki gösterimini erteledikleri Yılmaz Erdoğan’ın yeni filmi ‘Organize İşler – Sazan Sarmalı’nın önümüzdeki günlerde izleyiciyle buluşturabilir. “ (Haberin tamamını buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.)

Görünen o ki bu konu yasa çıkana kadar, yapımcılar diğer sinema salonları ile anlaşana kadar epey konuşulacak. Seyircinin bu konudaki tepkisi ne olur? Geri adım atan olur mu? Ünlü yapımcılar filmlerini çıkabilecek yasaya rağmen sadece belirli salonlarda mı yayınlar? Bu durum yerli filmlerin izlenmesini etkiler mi? Hepsini zaman gösterecek.

OKUMAYI SEVİYOR MUSUNUZ?
Yazılarımızı takip etmek için

E-Bülten ile
SEVDİĞİN TÜRLERİ TAKİP ET

Bir çok basın kuruluşuna destek veren N’oluyo’nun popüler haberleri sana da gelsin istemez misin? E-posta aracılığı ile hangi türde haberler almak istersin?


Günün popüler yerli dizi haberleri

Günün popüler yabancı dizi haberleri

Günün popüler yarışma ve reality show haberleri

Farklı türlerden güne dair popüler televizyon haberleri

Farklı türlerden haftaya dair popüler televizyon haberleri
Endişelenmeyin, spam içermiyoruz.
Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı