5 maddede Vatanım Sensin’in 10. bölümünde neler oldu?

3 dakikada okuyabilirsiniz

Hilal’in tutuklandığı öğrenip Cevdet ve Azize ile birlikte şoke olduğumuz anların ardından gözyaşlarımızı tutamadığımız bir final sahnesiyle haftayo noktaladık. Cevdet için her şey daha zordu, Azize büyük bir acı yaşıyordu. Bölümü madde madde inceleyelim!

1- Cevdet’in en büyük sınavı!

Fotoğraf: Kanal D

Cevdet, hayatta sınanabileceği en büyük sınavlardan biriyle sınanıyordu; kızının hayatıyla… Kolay değildi, bir yanda görevini yürütmeye çalışırken kızını hayatta tutmak ve hala Azize’den ve ailesinden gerçek kimliğini gizlemek… Kolay değildi, vicdanıyla mecburiyetleri arasında sıkışıp kalmak… Ama Cevdet, durabileceği kadar dik ve durabileceği kadar cesur durdu. Kızının arkasında, Azize’nin ve ailesinin yanındaydı gölgesi her zaman olduğu gibi… Hayranım Cevdet’e ve onun güçlü kalbine…

2- Vasili böyle vicdansız olmayı nereden öğrendi?

Fotoğraf: Kanal D

Vasili bir devlete ve o devletin topraklarında yaşayan insanlara düşmen… Bunu ve onun kötü bir insan olduğunu kabullendik artık ama gencecik bir kızın eline urganı tutuşturup kendi canına kıymasını istemek, üstelik onu korkudan titreyecek hale getirene kadar ölümün soğuk nefesini ensesinde hissettirmek hangi vicdana ve insanlığa sığıyor? Yok ol Vasili, seni hiç sevmiyorum.

3- Tevfik Bey siz ne yapıyorsunuz?

Fotoğraf: Kanal D

Çekirge bir sıçrar, iki sıçrar ama üçüncüde enselenir. Tevfik, fazlasıyla köşeye sıkışmıştı zaten ve yakalanması da an meselesiydi. Cevdet, kızını kurtarmak için Vasili’nin kendisine verdiği görevi tamamlamak üzere iz peşine düşmüştü ki yolu Tevfik ile kesişti ve bu kez sırtından vurulma sırası Tevfik’teydi. Şimdi ne olur, Tevfik bundan da bir şekilde yırtar mı bilinmez ama bu korkuyu hissetmesi gerekiyordu.

4- Hilal, sen muazzam bir detaysın!

Fotoğraf: Kanal D

“Hürriyetin kıymetini bana babam öğretti,” dedi Hilal ve o an boğazımıza bir yumru oturdu. Hilal, son zamanlarda gördüğüm en özel karakterlerden bir tanesi… Hiçbir zaman vazgeçmeyen, ölüme giderken dahi başını öne eğmeyen ve korkudan elleri buz kesmişken gülümseyerek annesinin ve kardeşinin içini ısıtmaya çalışan Hilal… Ailesini ölümünü izlerken perişan görmektense urganı boynuna geçirecek cesarete sahip güzel Hilal, sen iyi ki varsın! 

Fotoğraf: Kanal D

Tüm bunların dışında, Hilal’i idam cezasından kurtarmak için çırpınan ve içten içe perişan olan bir Leon görmek çok ama çok güzeldi. Hilal’in soğuk zindanını ısıtmak için bir battaniyeden fazlasının gerektiğini anlayıp ona bir şiir kitabı getiren Leon çok güzeldi. Hilal’ın ölüme rağmen hala dimdik duracak cesarete sahip olmasına hayranlığını gizleyemeyen bir Leon görmek çok güzeldi. Bu inatçı kızın kalbindeki vatan aşkının yanında, kendisine yer açmak kolay olmayacak ama Hilal de zamanla Leon’un kalbinin derinlerindeki çaresizliğe tanık olacak ve bir olacaklar. O masal gününü bekliyorum.

5- Hoşgeldin Halide Edip!

Fotoğraf: Kanal D

Halide Edip hikayeye dahil oldu, hem de tüylerimizi diken diken eden bir anla… Bundan sonra onun satırlarıyla, onun güçlü sesiyle devam edeceğiz güzel hikayemize… Hoşgeldin Halide Edip!

OKUMAYI SEVİYOR MUSUNUZ?
Yazılarımızı takip etmek için

E-Bülten ile
SEVDİĞİN TÜRLERİ TAKİP ET

Bir çok basın kuruluşuna destek veren N’oluyo’nun popüler haberleri sana da gelsin istemez misin? E-posta aracılığı ile hangi türde haberler almak istersin?


Günün popüler yerli dizi haberleri

Günün popüler yabancı dizi haberleri

Günün popüler yarışma ve reality show haberleri

Farklı türlerden güne dair popüler televizyon haberleri

Farklı türlerden haftaya dair popüler televizyon haberleri
Endişelenmeyin, spam içermiyoruz.